کلاغ ها


+ آخرین خبرها از زمستان نانگاپاربات

وبلاگ سولدوز : با رد مجوز صعود به K2 اکنون همه نگاه ها به نانگا پاربات معطوف شده است. در حال حاضر سه تیم از کشورهای مختلف خود را به بیس کمپ این کوه رسانده اند تا به استقرار کمپ های بالاتر اقدام کنند.

امیدها برای صعود زمستانی K2 با دریافت ایمیلی که جواز صعود به این قله سرسخت را رد می‌کرد رنگ باختند. دنیس اوروبکو قزاق، یکی از قوی‌ترین و موفق‌ترین کوه‌نوردان جهان، در 25 دسامبر از سوی حکومت چین حکم نهایی را از طریق ایمیل دریافت کرد. در این حکم دلیل رد جواز صعود، وضعیت امنیتی شکننده در مرز این کشور با پاکستان مطرح شده است و با وجود اینکه دنیس اعلام کرده در مناطق شهری نخواهند ماند و بلافاصله به بیس کمپ K2 اعزام خواهد شد باز هم دولت چین هشدار داده که منطقه را بلافاصله ترک کنند.

نانگا جبهه روپال

 اما در نانگا پاربات، تیم روسی به بیس کمپ این قله وارد شده و در حال برپایی کمپ‌های بالاتر برای آغاز تلاش خود از جبهه روپال می‌باشد. این تصمیم در پی تلاش ناموفق سال گذشته سیمونه مورو و تومک ماسکییویچ بر روی مسیر شل (Schell Route) گرفته شده است. سیمونه و تومک با تلاش بر روی مسیر یاد شده به این نتیجه رسیدند که طولانی بودن مسیر شل صعود را در فصل زمستان ناممکن ساخته است.

با وجود همه این احوال چهار کوه‌نورد روسی به نام‌های نیکولای توتماجانین (Nickolay Totmjanin)، والری شامالو (Valery Shamalo)، سرگی کوندراشکین (Serguey Kondrashkin) و ویکتور کووال (Victor Koval) برای یک صعود سبک و سریع به مسیر یاد شده رفته‌اند.

هدف این تیم برقراری سه کمپ می‌باشد که مرتفع‌ترین آن یعنی کمپ سوم در ارتفاع 7،000 متری خواهد بود. همچنین این تیم کیسه بیواک برای روز صعود و 500 متر طناب نیز در لیست تجهیزات خود برای صعود دارند. این تیم تا به حال کمپ یک در حوالی ارتفاع 5،250 متری را برقرار کرده اند و در حال استراحت در بیس کمپ می‌باشند.

تیم‌های جبهه دایامیر

زمستان امسال دو تیم (و به شکل مجازی سه تیم) بر روی این جبهه خواهند بود. اکسپدیشن اول گروهی از باتجربه های نانگا پاربات هستند. تومک ماسکییویچ (تلاش پنجم)، دنیل ناردی (تلاش سوم) و الیزابت روول (تلاش دوم) برای چندمین بار عازم این کوه هستند. تومک آخرین بار تا ارتفاع 7،200 متری مسیر شل پیشروی داشته و الیزابت و دنیل نیز تا ارتفاع 6،200 متری گرده مامری پیشروی داشته‌اند. این سه کوه‌نورد امسال بیس کمپ مشترک خواهند داشت.

الیزابت و تومک زودتر به بیس کمپ رسیده‌اند و پی از بررسی وضعیت تصمیم گرفته‌اند مسیر ناتمام مسنر - هنسپیتر رو ادامه دهند. پیام ارسالی این تیم حاکی از آن است که مسیر به شدت یخ زده و به همین دلیل از تلاش بر روی دیواره دایامیر خودداری کرده‌اند. هوای نیز به شدت سرد بوده و تجهیزات الکتریکی و باطری ها زود زود از کار می‌افتند. 

دنیل ناردی به همراه دو  هم وطن خود به گیلگیت و چیلاس رسیده‌اند و انتظار می‌رود به زودی به بیس کمپ برسند. دنیل و تومک هر دو روحیه تیمی و قدرت بدنی الیزابت را تحسین می‌کنند.  دنیل به همراه روبرتو (عکاس) از گرده مامری صعود خواهند کرد و وظیفه فدریکو نیز ویدئوگرافی و مدیریت بیس کمپ می‌باشد.

تیم ایرانی جبهه دایامیر

اکسپدیشن دوم، تیم ایرانی متشکل از سه کوه‌نورد به نام های ایرج معانی، رضا بهادرانی و محمود هاشمی چهره های نو نانگا پاربات در زمستان امسال خواهند بود. این تیم هنوز هیچ جزئیاتی از نحوه صعود خود مخابره نکرده اند. با این حال ورود آنها قبول شده و انتظار میرود از اواسط ژانویه صعود خود را از جبهه دایامیر شروع کنند.

برای کوه‌نوردان کشورمان و همه تیم‌های حاضر در نانگا آرزوی موفقیت داریم.

منبع: ExploresWeb


نقل از وبلاگ سولدوز

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٤ دی ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک