کلاغ ها


+ گفت و گوئی کوتاه در باره ی فاجعه ی برودپیک

"انکار طناب‌های ثابت در فاصله‌ی دو قله...و اصرار برای ...وجود صرفا طناب‌های ثابت در مسیر گردنه به قله فرعی یکی دیگر از جنبه‌های عوام‌فریبانه‌ی ...روایت‌های رامین شجاعی از مرگ بچه ها" ست!؟
آقای نصیری!
من مدافع برنامه نیستم ولی می‌شه بگین آقای شجاعی از کجا می‌دونسته که بین دو قله هم ثابت گذاری شده؟
و موضوع خیلی مهمتر اینکه؛
مجتبی هم در تماس با برادرش و هم با بیس کمپ (به برهمنی)  از صعود قله خبر داده!
بدین ترتیب انکار صعود یعنی اتهام دروغ گویی اونم به مجتبی جراهی!!
و این یعنی همه‌ی اون"بچه ها"ی غیور ، یا هم هماهنگ کرده بودن که دروغ بگن!
و گذشته از ویژگی های شخصیتی و اخلاقی هر سه نفر
این ادعای شما یعنی ؛
آیدین بزرگی با ضریب هوشی بالای 135 (از پویا و مجتبی برآوردی ندارم) فکر می کرد میتونه همینطوری بیاد و بگه قله صعود شده!
آقای نصیری!
کاش بدونین وسط این دعوا چه چیزایی دارن لگدمال می‌شن!
یه روزی فکر می کردم کلاغ‌ها می‌تونه جایی باشه برای کشیدن تیغ نقد روی چوب و چرم نشسته بر میز ها و صندلی های قدرت...
ولی حالا غرق در ترکیبی از زردی و سیاهی،
_به قول دوستی_ شما داری گل به خودی می‌زنی،
ما داریم می‌بازیم!   

پویان نوایی در بخش کامنتینگ وبلاگ

 

 

 به جناب نوائی عزیز
با سلام و احترام

در باره سوال اول شما ... رامین شجاعی "شاید" می‌توانسته در زمان اجرای برنامه و در آن مقطع از وجود ثابت‌گذاری بین دو قله‌ی فرعی و اصلی بی‌خبر باشد اما توجه داشته باشید که صحبت از نقد سخنان ، نوشته‌ها و ادعاهای او بعد از برنامه است ... با آن همه مرور و بررسی و تحقیق که در باره ی همه جوانب این حادثه داشته است . وقتی رامین شجاعی هنوز هم ... و مثلا در مواجهه با عکس بزرگ و واضح Robert Hochreiter  در صفحه‌ی فیس بوکش ترجیح می‌دهد وجود ثابت‌گذاری بین دو قله را نادیده بگیرد و همچنان پیرامون  ثابت‌ها بین گردنه و قله فرعی داستان‌سرایی کند ، اینجاست که ما چاره‌ای جز استفاده از واژه‌ی عوام‌فریبی نداریم !      

 

و سوال دوم شما ... در باره تماس جراهی و اعلام صعود نیز توجه داشته باشید که به هیچ عنوان و به هیچ عنوان ... تاکید می‌کنم : به هیچ عنوان ... نمی‌گویم جراهی داشته دروغ می‌گفته است بلکه ... گزارش روز به روز و لحظه به لحظه‌ی برنامه را یک بار دیگر مرور کنید و فقط ببینید بچه‌ها چند بار و چند بار در " تشخیص و تعیین موقعیت " خود و اعلام آن به بابازاده و رامین اشتباه داشته‌اند . سوال ساده این است : چرا اعلام موقعیت قله‌ی آنان نیز نمی‌تواند اشتباهی دیگر  و در ادامه‌ی اشتباهات پرشمار قبلی‌شان باشد؟ ... آن زمینه‌ا‌ی که طرح این سوال و این تردید را پررنگ و موجه می‌کند همین موضوعی است که در متن پست بدان اشاره شده :   قله‌ی فرعی در رخ رو به قله‌ی اصلی دارای ثابت گذاری است و باور کردنی نیست که تیم حمله‌ی باشگاه آرش به قله برودپیک رسیده باشد و این ثابت گذاری‌ها را نبیند و امکان ندارد در فاصله‌ی بین دو قله‌ی چادر زده باشد و این ثابت گذاری‌ها را نبیند!                                      

 

و اما حکایت ضریب هوشی آیدین ... من چیزی در باره‌ی ضریب هوشی آیدین نمی‌دانم و فقط بخاطر می‌آورم در جلسه‌ی گزارش برنامه خرسان‌ها حضور داشتم و متوجه شدم  آیدین با ضریب هوشی 135 شما ... به ساده‌گی و به ساده‌گی ... در آن برنامه و در مسیر بازگشت گم شده بود!! در شرایطی که هم وضعیت  جوی نشانی از بوران و طوفان نداشت و هم او جی پی اس داشته است!! ... در پایان جلسه گزارش، گفت و گوی کوتاهی با آیدین در باره‌ی ضرورت کار با نقشه های توپوگرافی  و تلفیق اطلاعات آن با قابلیت های جی پی اس داشتم و متاسفانه آن شب متوجه شدم کوه‌نوردان خوب ما در گروه آرش ، اطلاعات و تجربیات چندانی در باره‌ی این موضوعات ندارند.     

 

جناب پویان نوایی عزیز ... منظور شما را از "دعوا" متوجه نمی‌شوم. کدام دعوا ؟ ... این گفت و گویی ساده و صمیمانه در باره‌ی جنبه‌های مختلف حادثه‌ای تراژیک در تاریخ کوه‌نوردی ایران است. منظور شما را از گل به خودی و باخت هم متوجه نمی‌شوم!! ... حقیقت ، حقیقت است . آن حقیقتی که بخواهد بخاطر "برد" به انواع مصلحت‌ها و سکوت  کردن‌ها و چشم بر هم نهادن‌ها آلوده گردد دیگر حقیقت نخواهد بود! به نظرم کوه‌نوردی ایران به حقیقت‌هایی از این دست و بردهایی چنین آلوده نیازی ندارد!                           

                                

 

پی نوشت 1 :

رامین شجاعی بر پیشانی گزارش نهایی خود جملاتی از روزولت را نشانده است:

" بهتر است شجاعت انجام کارهای سترگ را داشت، به افتخارات عظیم نائل شد، حتی اگر این راه با شکست همراه باشد تا اینکه پا در رکاب افراد نحیفی گذاشت که نه از چیزی لذت می‌برند نه از چیزی زجر می‌کشند... "

 

به رامین شجاعی باید گفت تمسک به این گونه نقل قول‌ها نمی‌تواند کمکی به شما باشد. حتی اگر تمامی بزرگان(!) تاریخ را هم ردیف کنید ... از چرچیل و  استالین گرفته تا هیتلر و  مائو و ... نمی‌توانید مانع طرح انبوهی از پرسش‌ها در باره‌ی انبوهی ابهامات برنامه‌ی خود پیرامون فاجعه‌ی مرگ آیدین و پویا و مجتبی شوید!

اگر روزولت به شما می‌گوید بهتر است شجاعت انجام کارهای سترگ را داشته باشید، افکار عمومی به شما می‌گوید بهتر است شجاعت اعتراف به اشتباهات سترگ را داشته باشید!     اگر روزولت به شما افتخارات عظیم را وعده می‌دهد ، افکارعمومی می‌خواهد به شما بگوید وقتی در پشت مرگ تلخ و دردناک آیدین و پویا و مجتبی می‌توان به بسیاری کوتاهی‌ها و خطاهای انسانی رسید این دیگر نه افتخاری عظیم بل فقط می‌تواند گونه‌ای شرمساری عظیم برای شما باشد!

به رامین شجاعی باید گفت منتقدان شما ، پرسشگران و افکار عمومی آن افراد نحیف در نقل قول روزولت نیستند. یافتن افراد نحیف در داستان ما کار سختی نیست!!      کافی‌ست فقط یک بار گزارش نهایی رامین شجاعی را با دقت بخوانیم ... که اگر او و آن عضو دیگر تیم افراد نحیفی نبودند شاید اکنون آیدین و پویا و مجتبی نزد خانواده و دوستان خود بودند!!

 

 

پی نوشت 2 :

فاجعه ی برودپیک: به یک باره پرچم دیده شد!!

" ... دو راهنمای ارتفاع پاکستانی شرکت ATP: اصغر و سرور نیز به بیس کمپ بازگشته‌اند. آن‌ها تمام مسیر را کاملا جستجو کرده‌اند و در مسیر قله برودپیک چیزی نیافته‌اند. آن‌ها همچنین عکس هایی از مسیر خود آورده‌اند.... "

نیکنام کریم مدیر عامل ادونچر تورز پاکستان (ATP)

  نامه ی ارسالی به همایون بختیاری( کوه نیوز 31 تیر )

 

 

 

تا قبل از انتشار گزارش رامین شجاعی در وبلاگ داستان کوه ، گفته‌ها و نقل قول‌های کیومرث‌بابازاده و رئیس فدراسیون کوه‌نوردی پاکستان و نیکنام کریم مدیر عامل شرکت  (ATP)  در باره‌ی کیفیت و نتایج فعالیت های گشت‌زنی دو شرپای پاکستانی حاکی از آن بود که دامنه‌ی عملیات جست و جو  تا مقداری از قله ی فرعی ،  تا زیر قله و  در مسیر قله بوده است و تاکید بر اینکه  هیچ رد و نشانی نیافته‌اند .

 

 

با هم مرور کنیم:

کیومرث بابازاده  در توضیح فعالیت گشت زنی دو شرپای پاکستانی که روز شنبه 29 تیر برای یافتن کوه‌نوردان تیم آرش صورت گرفت به کوه نیوز گفت است :

" ... ساعت 7 صبح دو باربر ارتفاع به گردنه رسیده اند. ظاهرا" برای این که دید بهتری نسبت به منطقه داشته باشند گردنه را طی و مقداری از مسیر قله فرعی را صعود کرده اند که ... کوه نیوز "

 

و جناب " منظورحسین " رئیس فدراسیون کوه‌‌نوردی پاکستان نیز در باره‌ی کیفیت فعالیت این دو شرپا و نتایج آن گفته است :

"... هم چنین، دو باربر ارتفاع که روز جمعه به کمپ۳ رفته بودند به بیس کمپ بازگشته اند. آنها گزارش دادند که تمامی منطقه تا کمپ ۳ و حتی درست تا زیرقله را جستجو کردند ولی هیچ ردی یا اثری از کوه‌نوردان نیافتند و بنابراین جستجو را متوقف کردند ... کوه نیوز "

 

و هم چنین اظهارات نیکنام کریم مدیر عامل شرکت  (ATP)  که بازهم بیانگر نیافتن هیچ گونه رد و اثر از آیدین و دوستانش است :

" ... دو راهنمای ارتفاع پاکستانی شرکت ATP: اصغر و سرور نیز به بیس کمپ ازگشته اند. آن ها تمام مسیر را کاملا جستجو کرده اند و در مسیر قله برودپیک چیزی نیافته اند. آن ها هم چنین عکس هایی از مسیر خود آورده اند ... خبرگزاری ایسنا "

 

در تمامی این گفته ها و نقل قول ها ،  هیچ اشاره‌ای به صعود شرپاهای پاکستانی به قله‌ی اصلی برودپیک وجود ندارد:  " صعود مقداری از مسیر قله فرعی "  و " تا زیر قله " و "  در مسیر قله " ... و یک مضمون مشترک که بر آن تاکید می‌شود این که : " هیچ رد و نشانی نیافته اند " !

 

 

اما ... ناگهان و به یک باره (!!) ظرف کمتر از دو هفته و با انتشار گزارش رامین شجاعی ، تمامی این اظهارات رسمی و در منابع رسمی ( خبرگزاری ایسنا و ... ) دود می شود و به هوا می‌رود!!

 

ظرف کمتر از دو هفته ، هم رئیس فدراسیون کوه‌نوردی کشور پاکستان و هم مدیر عامل شرکت ادونچر تورز حرف‌ها و اظهارات خود را پس گرفته و می‌گویند پرچم تیم ایرانی روی قله دیده شده است!! ... حالا چرا عکس نگرفته‌اند ؟ پاسخ : دوربین نزد نفر عقبی بوده است !!  ... حالا چرا آن را با خود به نشانه یافتن رد و نشانه از تیم ایرانی به پایین نیاورده است ؟ پاسخ : ........   حالا چرا همان موقع این را نگفته و الان بعد از نزدیک به دو هفته یادش آمده که پرچم را دیده است؟ پاسخ : .........

 

" ... سرور می‌گفت تا قله رفته و رد پاهایی در سمت مسیر جدید دیده است... در ضمن او پرچم ایران را هم دیده بود که در زیر سنگی گذاشته شده بود. پرسیدم چرا از آنها عکس نگرفته است که گفت دوربین نزد دوستش اصغر بوده که کمی عقب تر متوقف شده بود ... گزارش رامین شجاعی "

 

این باربر پاکستانی یعنی جناب  آقای سرور واقعا باید آدم جالبی باشد!! به رئیس فدراسیون کوه‌نوردی کشورش دروغ می‌گوید ، به مدیر عامل شرکتی که برای آن کار می‌کند دروغ می‌گوید و آنها هم بر پایه اظهارات او یعنی نیافتن هیچ رد و نشانه خواستار پایان  عملیات جست‌و‌جو می‌شوند و بعد هم مدیران باشگاه آرش به آن استناد می‌کنند که به افکار عمومی بگویند توقع  ادامه عملیات امداد منطقی نیست و بعد هم ... اما به یک باره و ناگهان ورق برمی‌گردد!! جناب سرور متحول شده و از  دیدن پرچم بر فراز قله برای رامین شجاعی روایت می‌کند‌!!

 

 

آقای رامین شجاعی! با تناقضات آشکاری که در حال حاضر وجود دارد ، چرا باید داستان شما را باور کنیم؟

 

 

 

 

پی نوشت 3 :

کوه نیوز ... 31 تیر ... ایمیل ارسالی رئیس فدراسیون پاکستان : "پیرو نامه ۲۰ جولای خود، به اطلاع می‌رسانم که یک فروند هلی‌کوپتر ارتش صبح امروز یکشنبه، با «توماس لامل»، سرپرست گروه آلمانی «گاشربروم ۲»، را به حداکثر ارتفاعی که از آنجا قله «برودپیک» و منطقه ی زیر قله قابل رویت باشد پرواز کرد. آنها مدت زیادی با دوربین در منطقه به جستجو پرداختند. متاسفانه باید بگویم حتی پس از این جستجوی گسترده و طولانی، «توماس» نتوانست هیچ اثری از کوه‌نوردان پیدا کند. او قصد داشت در صورت یافتن آنان در شیب‌های بالاتر از هلیکوپتر پیاده شود و عملیات نجات را انجام دهد. پس از آنکه هیچ اثری دیده نشد، هلیکوپتر در بیس کمپ فرودآمد. «توماس» هم اکنون در راه بازگشت به "اسکاردو" می باشد. همچنین، دو باربر ارتفاع که روز جمعه به کمپ۳ رفته بودند به بیس کمپ بازگشته اند. آنها گزارش دادند که تمامی منطقه تا کمپ ۳ و حتی درست تا زیرقله را جستجو کردند ولی هیچ ردی یا اثری از کوه‌نوردان نیافتند و بنابراین جستجو را متوقف کردند. شرایط ناگواری است. در حال حاضر جستجو برای یافتن کوه‌نوردان متوقف شده است."

"منظور حسین"
رئیس فدراسیون کوه‌نوردی پاکستان

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٦ دی ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک