کلاغ ها


+ یادداشت های روزانه: من شارلی نیستم!

_ روشنفکر را شخصی می‌دانیم  که اهل قضاوت‌های عقلی و منطقی و تفکری سنجش گرایانه است . روشنفکر با واژه‌هایی تعریف می‌شود که لاجرم برای او مسئولیت آفرین است. برای نسل ما ... درست یا غلط ... هویت روشنفکری با دو واژه‌ی "مسئولیت" و "‌تعهد"  معنا می‌شد .

 

 

_ ترور فقط شلیک گلوله‌ای از پیش برنامه‌ریزی شده نیست ... ترور فقط فرود آوردن خنجر در کمینی غیرمنتظره بر جسم نیست ... ترور می‌تواند فکری و فرهنگی هم باشد... 

 

 

_  مسئولیت و تعهد روشنفکری نمی‌تواند نسبت به صلح جهانی و همزیستی انسان‌ها از هر قوم و نژاد و مذهب ، بی‌توجه و بی‌اعتنا باشد... و مگر غیر از این است که تلاش برای رسیدن به چنین ایده‌آل و آرمانی جز با  احترام به افکار و عقاید ، احترام به مذاهب و ادیان ، احترام به احساسات و باورهای همه انسان‌ها ممکن نخواهد بود؟ 

 

 

_ تمسخر و استهزا در ذات کاریکاتور است . میلیون‌ها مسلمان در جامعه‌ی جهانی  ... درست یا غلط ... نسبت به کشیدن کاریکاتور پیامبرشان حساسیت دارند و ناراحت می‌شوند . وقتی چنین کاریکاتوری می‌تواند ضربه‌ای و خدشه‌ای باشد بر روح و عواطف و احساسات میلیون‌ها انسان در سراسر جهان ، آیا دفاع از آن و اصرار بر ادامه‌ی آن به بهانه ی "آزادی نامحدود و بی قید و شرط بیان" پذیرفتنی است؟

 

 

_  فقط روشنفکران افراطی غربی می‌توانند با تمسک به حق آزادی بی قید و شرط بیان ، مسئولیت و تعهدشان را در قبال" صلح جهانی و همزیستی مسالمت آمیز همه‌ی انسان‌ها " فراموش کنند و بر طبل جنگ و منازعه و تشدید تنش و بحران‌ در جوامع بشری بکوبند!!  

 

   

 _ آنچه طی روزهای گذشته در پاریس شاهد آن بودیم جنگ جناح‌های افراطی دو طرف ماجرا بود . ترور در مقابل ترور . یکی با قلم یکی با گلوله ... آن روشنفکر افراطی غربی که تحریک عواطف و احساسات بخش بزرگی از جوامع انسانی را نشانه می‌رود قطعا می‌داند که در دنیای امروز ، دیگر تعیین کننده‌ی قواعد بازی او نیست و حریف افراطی مقابل به روش خاص خود و با الگوها و قواعد خاص خود پاسخ خواهد داد!!

 

 

_ شاید در تحلیل نهایی و برای اصرار عجیب پاره ای روشنفکران افراطی اروپا برای بازی با احساسات دینی مسلمانان و تحریک آنان به اقدامات و پاسخ‌های افراطی ... بتوانیم به اهداف و نقشه‌های احزاب و گروه‌های سیاسی راست افراطی و نژادپرست برای پیروزی در انتخابات مختلف پیش رو و تصاحب قدرت بیشتر اشاره کنیم . گویا نباید از گسترش پدیده‌ی پگیدا در آلمان و مثلا پیروزی جبهه ملی فرانسه در آنتخابات آینده‌ی فرانسه و دیگر راست‌های افراطی در هلند و انگلیس و اتریش و دانمارک و ... خیلی تعجب کنیم!!

 

_ در جهان سرمایه‌داری امروز ، آزادی بی‌قید و شرط بیان حرفی مفت است . فریب افکارعمومی است . بهانه است . آزادی بدون عدالت معنا ندارد. آزادی بدون قید و شرط بیان حربه‌ای برای جنگ سالاران بزرگ دنیای سرمایه‌داری است برای ایجاد تنش‌ها ، بحران‌ها و منازعات جدید ... 

 

 

_ به نظرم ، جریان نشریه شارلی ابدو توسط روشنفکران افراطی جنگ طلب هدایت می‌شود . مسائل شارلی ابدو نه ربطی به حق آزادی بیان دارد و نه ربطی به مسئولیت و تعهد روشنفکری راستین و مستقل.

 

_ من شارلی نیستم!

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۸ دی ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک