کلاغ ها


+ راه طولانی کوه نوردان کردستانی برای رسیدن به قله های موفقیت

در پی حذف سه کوه نورد از اردوی تیم ملی، ابتدا دبیر هیات کوه‌نوردی کردستان و سپس رییس این هیات استعفا دادند تا بر حجم مشکلات این رشته ورزشی در کردستان افزوده شود

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، به اعتقاد مسوولان هیات کوه‌نوردی استان کردستان به دنبال ممانعت فدراسیون کوه‌نوردی از ارتقای سطح مربیان کوه نوردی استان از درجه سه به درجه دو، این بار فدراسیون با حذف سه کوه نورد کردستانی از اردوی تیم ملی، ضربه ای سنگین بر پیکره کوه نوردی استان زد، ضربه ای که باعث استعفای دبیر و رییس هیات این رشته ورزشی در استان شده است.

کوه نوردی رشته ای است که در استان کردستان بزرگانی همچون حمید دهقان و سید واسع سید موسوی داشته است  اما امروز با بی مهری فدراسیون دچار مشکلات جدی شده است.

رییس هیات کوه نوردی سنندج در رابطه با ماجرای حذف این کوه نوردان گفت: با اعلام فراخوان از سوی فدراسیون جهت برگزاری اردوهای آموزشی، پنج نفر از کوه نوردان کردستان انتخاب و در اردوها شرکت کردند.

سید واسع سید موسوی افزود: سیاست اولیه برگزاری این اردوها، آموزشی بود و چنین قول داده شد که پس از آموزش و در صورت تامین بودجه، صعودی جمعی برای تمام شرکت کنندگان در اردوها در نظر گرفته شود اما با پایان اردوها، عنوان اردو به انتخابی تیم ملی تغییر یافت.

این مربی رسمی فدراسیون اظهار کرد: اما در اردوی تیم ملی افرادی انتخاب شده اند که در اردوها حتی دو دوره غیبت داشته  اند و این مسئله اجحاف در حق کوه نوردان کردستانی است.

موسوی بیان کرد: ادعای شایستگی کوه نوردان کردستانی برای حضور در تیم ملی را نداریم اما کسانی برای حضور در تیم ملی انتخاب شده اند که بسیار ضعیف  تر از ورزشکاران کردستانی هستند و حاضریم تستی بین این افراد انجام شود و در صورت تایید توانمندی آنان، شکایتی نخواهیم داشت.

رییس کانون کوه نوردان کردستان نیز در رابطه با وضعیت به وجود آمده برای ورزش کوه نوردی کردستان، گفت: در اردوی اخیر که قرار بوده است یک دوره آموزشی باشد در واقع انتصاب صورت گرفته و انتخابی نیست.

صلاح حقیقیان افزود: در آخرین مرحله اردویی که قرار بوده دوره آموزشی باشد، بدون هیچ توضیحی ورزشکاران کردستانی را خط می زنند و این ضربه بزرگی به انگیزه ورزشکاران کردستانی است.

وی با اشاره به صعود مستقل ورزشکاران کردستانی به دو قله بالای هفت هزار متر کورژنفسکایا و سامانی، اظهار کرد: ورزشکاران مانده اند چه کار کنند چرا که اگر صعود مستقل می کنند مورد قبول فدراسیون قرار نمی گیرد و اگر هم به سوی فدراسیون بروند اینگونه باز نا امید می شوند و مورد تبعیض قرار می گیرند.

در این بین اما تنها امید ورزشکاران کردستان برای از دست ندادن انگیزه خود به اداره ورزش و جوانان است که تا کنون سکوت اختیار کرده است و عکس العملی از آن دیده نشده است.

اگر شرایط کنونی که کوه نوردان کردستانی در میان دو راهی همکاری با فدراسیون و یا صعودهای مستقل مانده اند و دبیر و رییس هیات آنها نیز استعفا داده اند به زودی حل نشود می توان گفت کوه نوردان کردستانی راهی طولانی و سخت برای رسیدن به قله های موفقیت در پیش رو دارند.

 

 پی نوشت کلاغ‌ها :

فدراسیون کوه‌نوردی نمی‌تواند نسبت به این اعتراضات و استعفاها بی‌تفاوت باشد. ارائه‌ی توضبحات قابل قبول و شفاف در باره ی دلایل حذف کوه‌نوردان کردستانی و همچنین اعلام اصول و معیارهای  عمل شده در اردوهای گزینش ، برای مجموعه‌ی فدراسیون کوه‌نوردی یک ضرورت است!

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٥ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۱ بهمن ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک