کلاغ ها


+ 550 کوه نورد در صعود بین المللی کرمان شرکت می کنند

 رییس هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان کرمان گفت: 550 کوه‌نورد زن و مرد در صعود بین المللی فجر که از 14 تا 17 بهمن در کرمان برگزار می شود، شرکت می کنند

فرزاد ایرانمنش روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این صعود زمستانی به منظور یادبود جانباخته گان کوه های استان کرمان و تجلیل از خادمان ورزش کوه نوردی در ایام  فجر برگزار می شود.

وی گفت: از بین شرکت کننده گانی که تاکنون برای شرکت در این صعود اعلام آمادگی کرده اند، 30 نفر از کشورهای کره جنوبی، جمهوری آذربایجان، هند، اوگاندا، گرجستان، قزاقستان، ارمنستان، ترکیه و چین حضور خواهند یافت.

ایرانمنش تصریح کرد: این صعود در قالب سه گروه به قله های چوپار، پلوار و هزار انجام می شود و برای کوه نوردان خارجی دو روز بازدید از کلوت های شهداد و سایر جاذبه های گردشگری استان نیز در نظر گرفته شده است.

وی گفت: آیین افتتاح این صعود بین المللی شامگاه سه شنبه در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان با حضور رییس فدراسیون کوه نوردی برگزار می شود.

وی اظهار کرد: صعود به قله جوپار به ارتفاع چهار هزار و 135 متر توسط 50 نفر از کوه نوردان بزرگسال و ملی پوش ایران و جمعی از کوه نوردان خارجی انجام می شود که چون صعود سختی خواهد بود، افرادی می توانند در آن شرکت کنند که پیش از این توانسته باشند قله های بالای هشت هزار متر را فتح کرده باشند.

ایرانمنش گفت: همچنین کوه نوردان در گروه سنی امید به قله چهار هزار و 233 متری پلوار و سایر افراد شرکت کننده به قله چهار هزار و 501 متری هزار که چهارمین قله ایران محسوب می شود، صعود می کنند.

عیسی میرشکاری ، حمید زین العابدین زاده، اصغر گلابی، محمدعلی مهدی زاده و حشمت الله قانونی و امید طالبی جانباخته گان استان کرمان و کوه های این منطقه  هستند.

هزار پس از دماوند، علم­ کوه و سبلان بلندترین قله جنوب کشور و استان کرمان است و این کوه به دلیل دارا بودن هزار گیاه دارویی این چنین نامیده شده است؛ بخشی از رودخانه بزرگ هلیل­ رود پرآب­ ترین رود جنوب شرق ایران نیز از این کوه سرچشمه می­ گیرد.

قله جوپار از زیباترین و خشن­ترین قله های مرکزی فلات ایران است. دهلیزها و ستیغ­ های هول ­انگیز آن موجب شده بین کوه نوردان کشور به آلپ ایران شهرت یابد.

رشته کوه پلوار نیز با طولی نزدیک به یکصد و پنجاه کیلومتر از دره درختنگان کوهپایه آغاز شده و حوالی ابارق بم خاتمه می یابد.

 

 

 

کلاغ ها :

لطفا  سخنان جناب رئیس هیئت کوه نوردی استان کرمان  در باره ی صعود زمستانی جوپار و اینکه : افرادی می توانند در آن شرکت کنند که پیش از این توانسته باشند قله های بالای هشت هزار متر را فتح کرده باشند ... را خیلی جدی نگیرید !!

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک