کلاغ ها


+ پرسون را با دشته اشتباه نگیرید ، لطفا !

_ کم و بیش  در کوه‌نوردی ایران  اوضاع چنین است : بروز خطا و اشتباهی که معمولا هم ریشه‌ی آن معلوم نمی‌شود از چه زمانی و توسط چه کسی یا گروهی بوده است ، به دلیل عدم اشاره و بی‌اعتنایی ، خیلی زود به پدیده یا روشی متداول و رایج بدل می‌شود!!

 

 

_ شاید بسیاری پرسون را برای ارتفاع کمی که دارد قله‌ی مهمی به شمار نیاورند اما نباید فراموش کرد که اجرای برنامه‌ی صعود آن در فصول مختلف سال ، همواره پای ثابت تقویم اغلب باشگاه‌های استان تهران و بسیاری کوه‌نوردان آزاد بوده است .

 

 

_ چند سالی است که در خطا و اشتباهی رایج و متداول شده (!) قله‌ی کوه دشته به جای پرسون صعود می‌شود و شاید لازم باشد این نکته برای دوستان کوه‌نورد ... و به خصوص اعضای تشکیلاتی گروه ها و باشگاه‌ها ... توضیح داده شود .

 

 

_ گردنه و گذرگاه بزرگ و تاریخی افجه‌وش ( افجه‌بشم ) دارای موقعیتی مشخص و کاملا قابل تشخیص بر روی خط‌ الراس "ریزان _ پرسون _ سرسیاه غارها" است . با قرار گرفتن در این گردنه، سه قله را می‌توانید در شرایط صعود با زمان کوتاه ببینید . دو قله در  موقعیت تقریبا شمال و جنوب گردنه و قله‌ای دیگر در گرای تقریبی 220 درجه .  

 

 

 _ در قدیمی‌ترین نقشه‌ها و کروکی‌های موجود در کوه‌نوردی ایران ... و از حدود بیش از سه دهه‌ی پیش ... نام پرسون برای قله‌ی جنوبی گردنه افجه‌وش آورده شده است :

 

 

 _ و اما قله‌ای که در گرای تقریبی 220 درجه‌ی گردنه افجه‌وش قرار دارد و اکنون توسط تعدادی از گروه‌ها و دوستان کوه‌نورد به نام پرسون صعود می‌شود ... نام آن با استناد به نقشه‌های توپوگرافی سازمان جغرافیایی ارتش (تهیه شده در اواخر دهه‌ی 30 ... که در آن ثبت بسیاری از اسامی و نام‌ها با کسب اطلاعات از روستائیان و مردم بومی صورت گرفته ) دشته است:

 

 

_ و اگر موضوع اصلی ارتفاع باشد ... شاید یکی از دلایل تمایل برای صعود دشته ، خطای دیدی است که آن را بلندتر از دو قله‌ی شمالی و جنوبی  گردنه نشان می‌دهد . در نقشه‌های توپوگرافی یک پنجاه هزار ( با تقریب 20 متر ) آخرین منحنی تراز ارتفاع برای هر سه قله 3140 متر است  که با وجود تقریب 20 متری، تعیین قله‌ی مرتفع‌تر امکان‌پذیر نیست و لذا به راحتی و با کمک گوگل ارث می‌توان مشکل را حل کرد . بررسی ارتفاع این سه قله بر روی گوگل ارث ، این نتایج را به شما می‌دهد :

دشته 3131 متر

پرسون 3132 متر

قله‌ی شمالی گردنه ... 3143 متر

 

 

_ پرسون را با دشته اشتباه نگیرید . لطفا !

 

 

 

 

 پی نوشت :

در صعود با تیم‌هائی که سرپرستی آنها را بر عهده دارم ، ضمن توضیح دقیق موقعیت پرسون و دشته برای دوستان ، اغلب قله‌ی شمالی  گردنه افجه‌وش را انتخاب می‌کنم . شاید بتوانیم آن را پرسون شمالی بنامیم.

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک