کلاغ ها


+ کوهرنگ بی برف، گردشگری در خواب زمستانی

جشنواره ملی شهر برفی که در سال های اخیر زمینه معرفی جاذبه های گردشگری، فرهنگی، سنتی، بازی های بومی، غذاهای محلی و ورزش های زمستانی را فراهم کرده بود امسال با کاهش بارش برف و افزایش دما در چهارمحال و بختیاری بی رونق بود.


جشنواره شهر برفی هفت سال در شهرستان کوهرنگ، پربرف ترین نقطه کشور برگزار می شد که به علت بارش های فراوان، محل زایش سه رودخانه بزرگ کارون، زاینده رود و دز است.


با وجود این که در سال های گذشته ارتفاع برف در مناطق برفگیر بام ایران و شهرستان‌ کوهرنگ از چهار متر هم فراتر می رفت اما اکنون ارتفاع برف در این مناطق در دومین ماه از فصل زمستان کمتر از 20 سانتیمتر است.


مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری می گوید: در هفت سال گذشته در این استان روند بارش ها به شدت رو به کاهش بوده است و پیش بینی می شود کاهش بارش ها همچنان تداوم داشته باشد.


آقای قطره سامانی می افزاید: میانگین بارش های امسال چهارمحال و بختیاری نسبت به دوره بلند مدت 14 درصد و نسبت به دوره مشابه سال گذشته که با خشکسالی هم همراه بود، 12 درصد کاهش دارد.


وی اضافه می کند: علاوه بر کاهش بارش، افزایش وزش و سرعت باد، تبخیر آب، تغییر الگوی بارش از برف به باران و افزایش دما از دیگر مواردی است که چهارمحال و بختیاری را با بحران کم آبی و خشکسالی شدید مواجه کرده است.


آقای عسگری می افزاید: کاهش بارش برف در سال گذشته هم اجرای جشنواره شهر برفی را با چالش هایی مواجه کرد، به گونه ای که محل اجرای جشنواره از کوهرنگ به ارتفاعات شهرستان بروجن منتقل شد. 


وی اضافه می کند: پیست اسکی چلگرد نیز به عنوان یکی از قدیمی ترین پیست های اسکی کشور (افتتاح در سال 54) به علت نبود برف زمستان امسال رونقی نداشت.

 

 واحد مرکزی خبر

 


 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٩ بهمن ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک