کلاغ ها


+ اطلاعیه ی باشگاه اسپیلت هیچ ارزشی ندارد

_ باشگاه اسپیلت بعد از صدور حکم قطعی پرونده‌ی فاجعه‌ی بهمن 88 دیزین ، در واکنشی شتاب‌زده اعلام نمود :

" از تاریخ ۱۳۹۴٫۳٫۱ باشگاه کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی اسپیلت فقط مسئولیت آن دسته از اعضای فعال خود که در برنامه‌های کوه‌نوردی و سنگ‌‌نوردی (اعم از آموزشی و غیرآموزشی) که از طریق رسانه‌های رسمی باشگاه اعلام می‌شود را می‌پذیرد."

 

_ لازم است بدانیم: چنین اطلاعیه‌ای فاقد هرگونه ارزش قانونی و قضائی است و در صورت بروز هر گونه حادثه‌ی مشخصی برای هر یک از اعضای شرکت کننده ( فعال ، غیر فعال ، مهمان و غیره ) در برنامه‌های رسمی این باشگاه ، حق شکایت و درخواست تحقیق و بررسی برای فرد آسیب دیده و خانواده و بسته‌گان جان‌باخته (در مثال) محفوظ است و صدور چنین اطلاعیه‌های پیشاپیشی مبنی بر " اعلام برائت از مسئولیت" و یا قبول مسئولیت برای فقط بخشی از شرکت‌کننده‌گان در برنامه ، به هیچ عنوان ... و به هیچ عنوان مانع از تشکیل پرونده و آغاز پروسه تحقیق و بررسی و نهایتا صدور حکم قضائی نخواهد شد!

 

_ یک مثال : حضور شما را به عنوان "مهمان" در یکی از برنامه‌های رسمی باشگاه خود پذیرفته‌اند و هزینه‌ی مربوطه(!) را هم دریافت کرده‌اند ... طی حادثه‌ای مشخص و باز هم در مثال: در نتیجه‌ی عملکرد اشتباه سرپرست برنامه و تصمیمات نادرست او که برخلاف قوانین و مقررات و بنیان های موجود و پذیرفته شده‌ی این ورزش بوده است (مرجع و استعلام از فدراسیون )  ، آسیبی به شما وارد می‌شود. شما به راحتی می‌توانید از سرپرست و باشگاه شکایت کنید. به شما نخواهند گفت: خیر قبول نیست ، مدیران این باشگاه قبلا و در اطلاعیه‌ای از خود رفع مسئولیت کرده‌اند!!

 

 

_ باشگاه اسپیلت در قسمتی دیگر از اطلاعیه‌ی منتشرشده  و در باره‌ی افراد بنا به تعریف خود غیر از "فعال"  آورده است :

"  درصورت بروز هرگونه حادثه‌ای برای این اشخاص، باشگاه و مسئولین آن از کلیه مسئولیت‌های کیفری، مدنی و غیره، بری می‌باشند"

ذکر چنین نکته‌ای بیشتر به طنز شبیه است!! زیرا در صورت هر گونه شکایتی ، دادگاه مشخص خواهد کرد که برای حادثه‌ای منجر به آسیب و تلفات ، باشگاه و مدیران آن از مسئولیت‌های کیفری ، مدنی و غیره بری هستند یا نیستند!

 

به دوستان کوه‌نورد و به خانواده‌هایی که فرزندان‌شان با هر عنوان ( عضو ، فعال ، غیر فعال ، مهمان و غیره ) در برنامه‌های رسمی گروه‌‌ها و باشگاه‌های کوه‌نوردی شرکت می‌کنند ...

 کوه‌نوردی مانند هر ورزش دیگری دارای اصول ، بنیان‌ها و قوانینی مشخص و مکتوب است ( طرح درس‌های فدراسیون ) ... در صورت بروز هر گونه حادثه‌ای و آسیبی ( از جراحتی ساده تا تلفات انسانی ) حق شکایت و درخواست تحقیق و بررسی قضایی در باره علل و عوامل حادثه برای شما محفوظ است. مرعوب چنین اطلاعیه‌هایی نشوید . چنین اطلاعیه‌هایی فاقد هرگونه ارزش قانونی و قضائی است. اگر به نظرتان حادثه در نتیجه‌ی ماجراجوئی ، بی‌مسئولیتی و تصمیمات غلط و نادرست "‌سرپرست رسمی آن برنامه‌ی رسمی باشگاه‌"  بوده است هیچ چیز مانع از طرح شکایت و آغاز پروسه‌ی تحقیق قضائی توسط شما  نخواهد شد . تبرئه و یا محکومیت سرپرست و باشگاه  را تنها دادگاه مشخص خواهد کرد.

 

دوستان کوه‌نورد

گروه‌ها و باشگاه‌ها ، حتی اگر به اندازه مساحت تمام کوه‌های ایران از شما رضایت‌نامه و ضمانت‌نامه و انواع تعهدها را با مضمون " در صورت بروز هر گونه حادثه مسئولیت با خودم است " را گرفته باشند  ... در صورتی که در برنامه‌های رسمی آن باشگاه ، آسیبی به شما وارد شود که در نتیجه‌ی ماجراجوئی ، بی‌مسئولیتی و تصمیمات غلط و نادرست سرپرست برنامه و یا مدیران باشگاه باشد ، هیچ یک از آن رضایت‌نامه ها و تعهدها  مانع از طرح شکایت و آغاز پروسه‌ی تحقیق قضائی توسط شما نخواهد شد. مگر غیر از این است که مطابق اصول و قوانین این ورزش، زمانی که شما به عنوان عضو در برنامه‌ای رسمی شرکت می‌کنید حق تمامی تصمیمات با سرپرست است و شما ملزم به تبعیت هستید؟ برای قانون ، در بررسی نقش و تاثیر خطاهای مشخص سرپرست و مدیران باشگاه در حادثه‌ی بوجود آمده  ، وجود آن تعهدنامه های قبلی دارای هیچ ارزشی نخواهد بود و پرونده‌ی شکایت شما روال معمول و طبیعی خود را طی خواهد کرد.

 

 

به مدیران باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی 

شاید که باشگاه‌داری دکان خوبی برای کسب درآمد باشد اما مهم‌تر و بسیار فراتر از آن وجود  "احساس مسئولیتی تمام و کمال برای تامین سلامت و جان همه شرکت‌کننده‌گان در برنامه‌های رسمی" است . اگر نمی‌توانید مسئولیت همه‌ی شرکت‌کننده‌گان را بپذیرید یا در باشگاه‌تان را گل بگیرید یا آماده‌ی آغاز پروسه‌های شکایت قضائی برای حوادث احتمالی باشید.

 

 پی نوشت:

حتی  پاره‌ای از حوادث منجر به جراحت یا تلفات انسانی در ورزش کوه که ناشی از عوامل طبیعی و محیطی است ( ریزش بهمن ) ...می‌تواند ظرفیت و قابلیت طرح شکایت و تشکیل پرونده‌ی قضائی را داشته باشد . یک مثال:

با وجود اعلان‌ها و هشدارهای رسمی سازمان هواشناسی برای پیش‌بینی وضعیت نامناسب جوی در روزهای پایانی هفته ، با وجود اطلاعیه‌های رسمی فدراسیون کوه‌نوردی مبنی بر درخواست عدم صعود به ارتفاعات به همان دلیل ذکر شده ... فلان باشگاه و گروه کوه‌نوردی هم‌چنان نسبت به اجرای برنامه‌های رسمی خود در مناطق هشدار داده شده اقدام می‌کند ... در صورت بروز حادثه‌ای مانند ریزش بهمن و جراحت و تلفات انسانی ... می‌توان با طرح شکایت قضائی و تشکیل پرونده ، مدیران باشگاه را ملزم به پاسخ‌گوئی نمود .

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک