کلاغ ها


+ ضيافت بزرگ کوه نوردی مستقل ايران !

 

 

 

 

 

 

نشست آبان ماه انجمن کوه نوردان ايران روز چهارشنبه ۹/ آبان / ۸۶ در محل سالن بزرگ مرکز سازمان های غير دولتی برگزار گرديد و کاظم فريديان با ارائه ی گزارش صعود تاريخی اش به قله ی k2  توانست شبی خوب و فراموش نشدنی را برای کوه نوردی مستقل ايران و برای بسياری ازشرکت کنندگان در جلسه ی انجمن رقم بزند.

 

 

 

 

 

ارائه گزارش k2 ٬ موضوع اصلی نشست آبان ماه انجمن بود اما و پيش از آن : اسماعيل رضائی مهمترين اخبار يک ماه گذشته در کوه نوردی ايران و جهان را برای حاضرين قرائت کرد . عدم ذکر منابع خبری ٬ يکی از نکات غير اخلاقی و غير قانونی و خلاف عرفی ست که گويا همواره بايستی در قسمت بيان اخبار کوه نوردی ايران شاهد آن باشيم . اين سنت ناپسند که توسط کاوه کاشفی در جريان نشست های ماهانه ی انجمن کوه نوردان پايه ريزی شد اکنون نيز توسط مريم ميرميثاقی و اسماعيل رضائی ــ با همان تعصب و جديت(!)‌ ــ دنبال می شود. وبلاگ کوه نوشت متعلق به حسين رضائی منبع بخش قابل توجه و عمده ای از اخبار کوه نوردی ايران است و مشخص نيست چرا  مسئولين و دست اندرکاران انجمن ٬ از طرح و بيان نام اين وبلاگ هراس دارند و حاضر نيستند به عرف ٬ اخلاق و قانونی که کم و بيش در اين زمينه وجود دارد پای بند باشند .  

 

 

 

 

 

سپس مجيد ثابت زاده امدادگر رسمی يوسه متی امريکا ٬ در باره ی مسائل امداد و نجات کوهستان به صحبت پرداخت و از ضرورت و اهميت انتقال دانش امدادی به داخل ايران سخن گفت . گزارش تصويری او از چگونگی و کيفيت عمليات امداد و نجات در يکی از دره های منطقه ی يوسه متی ٬  امکانات گسترده و دانش پيشرفته ی امريکائی ها را در اين زمينه نشان می داد و البته  مقايسه ای ناخودآگاه را نيز در ذهن هر بيننده ای شکل می داد: ميان آنچه آنان دارند و آنچه ما نداریم !! تماشای اسلايدهای مجيد ثابت زاده با آميزه ای از تحسين و حسرت و تاسف همراه بود!

 

 

 

 

 

کاظم فريديان گزارش صعود خود را به قله ی k2 با يک سخن رانی ــ کمی طولانی و کمی شعار گونه و کمی خسته کننده ــ  آغاز کرد . او گفت : « ... می خواهم فرصت را مغتنم بشمارم و حرف ها و توقعات خود را از سه حوزه مجزا در کوه نوردی ايران بيان کنم . از کوه نوردان فعال می خواهم که به ارتقا سطح کار خود فکر کنند . انکار رقابتی که وجود دارد ممکن نيست . رقابتی که گاهی حتی مرزهای اخلاقی را نيز زير پا می گذارد . از شرکت ها و بنگاه های توليدی و اقتصادی کوه نوردی ايران می خواهم که بخشی از تبليغات خود را به صعود های شاخص اختصاص دهند و از آن حمايت کنند . از کوه نوردان قديمی نيز می خواهم که در زمينه ارتباط کوه نوردان بی پشتوانه با حاميان مالی  از همه ی امکانات خود در اين زمينه بهره بگيرند و ... »

 

 

 

 

 

فريديان با آغاز نمايش اسلايدهای برنامه اش ــ  که بسيار زيبا و دارای وضوح  و کيفيت خوبی هم بود ــ و با توضيحاتی که ارائه می داد ٬ شرکت کنندگان در نشست آبان ماه انجمن را به طور کامل در حال و هوای دنيای هفت و هشت هزار متری های منطقه ی قره قروم پاکستان قرار داد و سپس نوبت به نمايش فيلم صعود رسيد . فيلمی که توسط رضا نظام دوست تدوين و ساخته شده بود .  اين فيلم را می توان يکی از بهترين و جذاب ترين فيلم های مستند ورزش کوه نوردی در ايران دانست . به فريديان برای تصويربرداری دشوار و نفس گير و به نظام دوست برای تدوين مناسب و هوشيارانه ی اين مستند زيبا تبريک می گوئيم ! 

با خاطره ی استقبال گسترده ی افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی و با خاطره ی شبی خوب و فراموش نشدنی برای کــــــوه نوردی مستقل ايـــــــران ٬ نشست آبان ماه انجمن کوه نوردان در ساعت ۳۰/۲۰ دقيقه خاتمه يافت .

 

............................................................................

در حاشيه :

 

 

 

 

 

 

يکی از کلاغ های ما که گاهی از نشست های  ماهانه انجمن گزارش تهيه می کند نيز در جلسه حضور داشت . او خيلی تلاش کرد که از عکس های رضا آموزگار در امان باشد . اما سرانجام ...

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٤ آبان ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک