کلاغ ها


+ عجایب غار هزارپا ‌ در کهگیلویه و بویراحمد

سرپرست گروه غارنوردی و غارشناسی نقش‌جهان اصفهان از کشف بقایای اسکلت انسان در غاری در نزدیکی استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

 

محمد منصوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: "هزارپا" نامی است که اعضای گروه غارنوردی و غارشناسی نقش‌جهان اصفهان با توجه به وجود قابل توجه نوعی هزارپای سیاه‌رنگ بر روی بدنه‌های این غار که در استان کهکیلویه و بویراحمد شناسایی شد، نهاده‌اند.

 

وی با بیان اینکه این غار که در حدود 150 متر طول و 70 متر عمق دارد و غاری فنی با پرتگاه‌هایی خطرناک، یک چاه 30 متری و تالاری زیباست، ادامه داد: درون حوضچه آبی که در تالار عمق 60 متری این غار قرار دارد نوعی رسوبات آهکی معروف به مروارید غار دیده می‌شود.

 

سرپرست گروه غارنوردی و غارشناسی نقش‌جهان اصفهان با اشاره به وجود سه جمجمه انسان و استخوان‌های بدن‌شان به علاوه مقادیری شاخ و استخوان حیوان در این غار گفت: با توجه به ترکیب رسوبی که روی جمجمه‌ها وجود داشت، به نظر قدمت زیادی داشته باشند اما اظهار نظر در این‌باره نیاز به تحقیقات باستان‌شناسی دارد.

 

منصوری ادامه داد: ما غارهایی زیادی مانند غار "هزارپا" کشف کرده‌ایم که اشیاء به نظر قدیمی در آن‌ها وجود دارد؛ متاسفانه در برخی موارد افراد سودجو تلاش می‌کنند تا اشیایی که درون غارها وجود دارد و گمان می‌رود قدمت تاریخی دارد از غار خارج کنند که نه تنها به محیط غار، بلکه به علم نیز ضربه می‌زنند؛ بنابراین معمولا مکان دقیق غار نزد گروه باقی می‌ماند.

 

وی با بیان اینکه در غارهای اکتشافی اشیاء زیادی پیدا می‌شود که اظهار نظر درباره قدمت آن‌ها نیاز به کاوش‌های باستان‌شناسی دارد، ادامه داد: مشکل کاوش‌های باستان‌شناسی در غارها این است که باستان شناسان مسلط به تکنیک‌های غارنوردی نیستند و به همین دلیل علاقه‌ای به این کار ندارند.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک