کلاغ ها


+ دریل کاری سنگ نوردان ... ورزش یا وندالیسم؟!

 

_ عکس فوق را خوب و با دقت ببینید. بخشی از فعالیت  دوستان سنگ‌نورد که نام "گشایش مسیر" را نیز بر خود دارد ...

 

_  آیا این دریل کاری‌ها گونه‌ای آسیب و تخریب همیشه‌گی  بر دامن طبیعت نیست؟

 

_  آن دسته از دوستان کوه‌نورد و علاقه‌مندان به طبیعت که نوشتن انواع یادگاری‌ها با ماژیک و اسپری رنگ بر کوه‌ها و غارها را  وندالیسم می‌نامند ، نظرشان در باره‌ی این دریل کاری سنگ‌نوردان چیست؟  آیا می‌توان از آن به عنوان گونه‌ای وندالیسم یاد کرد؟

 

_  دوستان سنگ‌نوردی که می‌خواهند از دریل کاری خود در دامان کوه‌ها و دیواره‌ها دفاع کنند ... لطفا توضیح دهند تفاوت و مرز کارشان با وندالیسم چیست و در کجاست؟

 

_  در صورت مجاز بودن ... با گسترش و توسعه‌ی چنین فعالیت‌هائی (دریل کاری)  چشم انداز  آینده‌ی کوه‌ها و دیواره‌ها چگونه خواهد بود؟  یعنی ... چه چیزی را می‌خواهیم برای نسل‌های آینده به  یادگار بگذاریم؟  ... شهر شما یک دیواره ... و فقط یک دیواره دارد (این یک مثال است) ... میراث شما برای آینده‌گان دیواره‌ای دریل کاری شده و سوراخ سوراخ خواهد بود؟ ... آنان دیگر حق ندارند از دیدن دیواره و طبیعتی بکر و دست نخورده در شهر خود لذت ببرند؟  ... آیا  دوستان سنگ‌نورد برای این گونه دریل کاری ‌های خود در دامن طبیعت ، حد و مرزی را  نیز قائل هستند؟

 

_ عکس فوق را خوب و با دقت ببینید. بخشی از فعالیت  دوستان سنگ‌نورد که نام "گشایش مسیر" را نیز بر خود دارد ...

 

  

 نظر شما چیست؟

 

 

 

پی نوشت:

عکس استفاده شده در این پست  ،  برگرفته از گزارش لیلی رهنما با عنوان گشایش مسیرهای نو در چشمه سهراب است (منتشر شده در وبلاگ آناپورنا)  و اشاره به فعالیت مرتضی زارع و دوستان بر دیواره‌ی بیستون شهر کرمانشاه نیز دارد .

و راستی ... خوشحال خواهیم شد اگر یکی از دوستان سنگ‌نورد در باره‌ی این تکنیک گشایش مسیر ... دریل کاری بوسیله‌ی حمایت از بالا ... توضیحاتی را برای ما بنویسد.

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ ; جمعه ٢٩ خرداد ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک