کلاغ ها


+ جوپار : پاک سازی راهرو رجب

 راهرو رجب شکوه گذشته را باز می‌یابد

راهرو رجب از قدیم به ورودی کوه‌های زیبای جوپار معروف بود و ورودی هر محل و مکان و طریق و طریقتی یعنی محک زدن وارد شونده، و  راهرو رجب یعنی درود به کسانی که عزم سه شاخ بزرگ،بلوچی مقتدر،کیل جلال با  شکوه تیغه مرگبار مهری و سه شاخ کوچک کاملا فنی را دارند.

حالا به هر دلیلی در گذشته‌ای نه چندان دور پله‌های فلزی بر پیکر راهرو رجب نشست و نه تنها آه از نهاد کوه‌نوردان برآورد که باعث سوء استفاده برخی ناآگاهان شد که به محیط زیست و حیات وحش این منطقه آسیب رسانده و صدمات جبران ناپذیری به پوشش گیاهی و جانوری آن وارد کنند.


اما هم اکنون باز نفس به ریه های راهرو رجب و کوه‌های جوپار بازگشته چنانکه نفس در سینه آنان که قصد بوسیدن کوه های جوپار را می کنند حبس می گردد.به همت کوه نوردان پیشکسوتی چون آقای زندی و گروه کوه نوردی جوپار پله های فلزی جوپار بریده شدند اگر چه جای زخم این زگیل چرکین هرگز زدوده نخواهد شد.

 

خانواده کوه نوردی اماوند از کلیه کسانی که پیگیر ترمیم این زخم بوده‌اند ،کسانی که مقدمات انجام آن را فراهم کردند و کسانی که مجری آن بوده‌اند به ویژه از هیئت کو‌ه نوردی کرمان،آقای رسول زندی و گروه جوپار سپاسگزاری می نماید.

 

 

از سایت گروه کوه‌نوردی اماوند کرمان

 

 

 

 

پی‌نوشت کلاغ‌ها :

شاید بتوانیم امیدوار باشیم که کار قابل ستایش و تحسین‌برانگیز دوستان کو‌ه‌نورد کرمانی  برای پاک‌سازی دامنه‌ها و مسیرهای کوهستانی از نشانه‌ها و تخریب‌های انسانی ، بتواند الگو و سرمشقی برای دیگر دوستان کوه‌نورد در حفظ محیط های کوهستانی منطقه‌ی سکونت‌شان باشد.  بتواند الگو و سرمشقی برای آن دسته از دوستان سنگ‌نورد کرمانشاهی باشد که دریل بر دست قسم خورده‌اند بر پیکر کوه بیستون و دیگر مناطق کوهستانی آن استان جای سالمی بر جای نگذارند!!

 

 

 

 راهرو رجب قبل از پاک‌سازی توسط دوستان  کوه‌نورد کرمانی:

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢ تیر ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک