کلاغ ها


+ خبرهایی از دنیای غارها و غارنوردی

غار هامپوئیل مراغه در فهرست آثار طبیعی ملی کشور  به ثبت رسید.

فرماندار شهرستان ویژه مراغه گفت: غار هامپوئیل مراغه به عنوان بزرگترین غار آذربایجان شرقی در فهرست آثار طبیعی کشور ملی به ثبت رسید.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ظفر محمدی امروز افزود: این غار آهکی به سبب داشتن چاه ها و جاذبه های زیبای درون غاری به شماره 235 در فهرست آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسید و از این پس تحت حفاظت و نظارت خواهد بود.
اهمیت این غار به سبب داشتن چهار حلقه چاه عمودی تالارهای بزرگ با تزئینات آهکی در 5 طبقه و  به طول بیش از هزار متر و عمق 200 متر است.
ارتفاع دهانه غار از بستر رودخانه مردق چای  ، هزار و 600 متر  و بزرگی دهانه غار 10 در 5 متر است.
رسوبات آهکی ، استالاکتیت ها ، آبگیرهای کوچک ، دالان های تنگ و تاریک از زیبایی های غار هامپوئیل مراغه است.
این غار زیبا  و دیدنی در 15 کیلومتر جنوب شرقی شهر مراغه قرار گرفته است.
شهرستان مراغه به سبب داشتن کوه ها کارست دارای دو غار بزرگ آهلی به نام های هامپوئیل و چپر است.

 

 

غارنوردان فارسی غار 250 متری تانا شهرکرد را پیمودند

سرپرست گروه غارنوردی فارس ، چهارشنبه با بیان این مطلب به ایرنا اظهار داشت:هدف ما از پیمایش این غار ، سنجش توانایی تیم غارنوردی استان فارس بود و می دانستیم اگر بتوانیم این غار را که بسیار سخت است بپیماییم آن هنگام می توانیم وضعیت توانایی غار نوردان فارس را بسنجیم .
محمد کریمی افزود: خوشبختانه همه اعضای شرکت کننده در این تیم، این غار عظیم را که زیبایی های بسیاری دارد با موفقیت پیمودند و به نظر می رسد زحماتی که تاکنون استادان این رشته کشیده اند به ثمر نشسته است .
وی ادامه داد:با وجود کسب این موفقیت ولی لازم است با تمرین های بدنسازی بیشتر و ارتقای تکنیک های غارنوردی ، به آمادگی بیشتری برسیم.
محمد کریمی(سرپرست برنامه)،محمدرضا کیانی(مسوول فنی)،شاپورامراللهی،محمدحسن زارعپور،مهدی خسروی، لیلا کریمی، الهام شنیتی ،مریم روستا،سعید بستان دوست و مرتضی فتحی افراد شرکت کننده از تیم استان فارس دراین برنامه بودند.
یوسف واقف،یوسف سورنی نیا،مجید ثقفی،فاطمه واقف،سارا جمالیان، محمد عباس زاده و رضا جنگی شرکت کنندگان استان تهران در برنامه پیمایش غار تانا بودند.
غار گرز رستم(تانا) عمیق ترین غار شهرکرد در چهار کیلومتری روستای شمس آباد این شهرستان و در محدوده زمین های روستایی قرار دارد.
دهانه  این چاه، کوچک و به عمق هفت متر است که نمای اولیه  آن نیز ترسناک به نظر می آید، این غار را یک چوپان در صحرای  شمس آباد شهرکرد پیدا کرد.

 

یکی از کاشفان غار علیصدر درگذشت

یکی از اعضای تیم کاشف غار شگفت‌انگیز علیصدر درگذشت، یوسف نجایی متولد سال 1319 در همدان بود و در آموزش ‌و پرورش در کسوت دبیری ورزش فعالیت داشت. مرحوم نجایی یکی از کوه نوردان و غارنوردان مطرح کشور و عضو انجمن غارنوردی ایران بود که صعود به قله الوند و دیگر قلل را نیز در کارنامه خود دارد.

وی عضو تیم چهارنفره کاشف غار علیصدر بود که توانست به کشف بزرگترین غار آبی جهان دست یابد. پسر مرحوم یوسف نجایی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان، ضمن قدردانی از همراهی مردم همدان در تشییع  و خاکسپاری پدر اظهار کرد: مرحوم فعالیت خود را از صعود الوند و قله توچال شروع کرد و اکثر قله‌های کشور و نقشه برداری از قلل را انجام داد. وی با بیان اینکه وی در رشته اسکی، غارنوردی و کوه نوردی پیشکسوت بودند، اظهار کرد: مرحوم نجایی عضو افتخاری انجمن غارنوردی کشورهای انگلیس، آلمان و روسیه بود.

فرزند مرحوم نجایی با بیان اینکه پدرش عضو کمیته هیمالیانوردی و جزو نفرات نخست صعود به این قله بود، بیان کرد: ایشان حدود 50 سال در امر آموزش کوه نوردی مشغول بود.  وی با اشاره به روند کشف غار به روایت از خاطرات پدر گفت: پدر مرحومم برای نخستین بار در یک سفر که با معلم خود به آن منطقه رفته بودند از وجود این غار مطلع شد.

نجایی یادآور شد: پدر حین گردش در آن منطقه متوجه سنگی با دهانه باز می‌شود که با حس کنجکاوی وارد غار می‌شود اما به علت تاریکی برگشته و موضوع را با معلم خود در میان می‌گذارد.  وی بیان کرد: پس از مدتی با درمیان گذاشتن این موضوع با کدخدای روستای علیصدر با وسایل ابتدایی به همراه گروه چهارنفره خود برای نخستین بار وارد غار شده و روی آن شروع به پیشروی می‌کنند.

فرزند مرحوم نجایی با بیان اینکه برخی بر آن ادعا هستند که کاشف غار بوده‌اند، افزود: آنچه به صورت رسمی در میراث فرهنگی و شرکت علیصدر ثبت شده این است که این گروه ضمن پیشروی در روی آب غار علیصدر به ابعاد این غار پی  برده‌اند.  وی بیان داشت: این گروه بعدها با گروه بین‌المللی نیز همراهی کرده  و تشکیل تیم دادند و غار کتله‌خور را نیز با آنها پیشروی کردند. نجایی در پایان یادآور شد: گزارشات این پیشروی‌ها در نشریات کشورهای خارجی نیز منتشر شد.

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢۱ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳ تیر ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک