کلاغ ها


+ تصویر امید در پسین گاه کویر

 

جریان زنده گی در رگ زاینده رود به منزلگاه رسید و امید را در پسین گاه کویر و سینه خشکیده تالاب گاوخونی به تصویر کشید

 

پیکره خشکیده و سینه نمک زده  تالاب گاوخونی احیا شد و مایه حیات روح امید را در این گستره شرق اصفهان دمید . این بار نه کشاورزان شرق اصفهان، بلکه مردان کویر نشین که به گفته خودشان حتی یک وجب زمین کشاورزی هم ندارند از شوق دیدن احیای تالاب گاوخونی در حاشیه و نقطه های پایانی زاینده رود بی قرار انتظار می کشیدند.


تالاب داشت جان می گرفت و ردپاهای نمک زده و به جا مانده از آدمیانی که با پای برهنه در کنار تالاب گذر کرده بودند در دل آب روان محو می شد.  هنوز کسی باورنداشت که آب به تالاب رسیده است، اما واقعیت داشت زیرا همه شاهد بودند که چگونه دانه های بلورین نمک  در لطف و مهربانی آب زلال محو می شود .


پیرمرد خسته و کوفته همراه با جریان اب به مدخل تالاب رسید ، صورتش زیر تابش خورشید کویر سوخته و چین و چم صورتش حکایت ها در نهان داشت اما لبخندی جانانه برلبانش جای خوش کرده بود . آب سینه هزار چاک کویر را فتح می کرد و پیرمرد پیروزمندانه به آب چشم دوخته بود، برق امید در چشمانش می دمید، نگاهی عمیق به آسمان انداخت، آسمان آبی که حالا پس از یک دهه در گستره تالاب رخ نمایان کرده بود .  هیچ کس آهسته نمی رفت وهمه مخالف جریان آب می دویدند و خوشحال فریاد می کشیدند اگر تالاب احیا شود زنده گی ماهم احیا می شود.


آنها برای دیدن چهره زلال آب می دویدند ودر غروب خورشید ، خط پیچ در پیچ رودخانه را به تماشامی ایستادند و با دست به پرنده گان اشاره می کردند .  آب اما  در آرامشی خاص به نگاه های منتظر می رسید حاضران با دیدن جریان آب از شوق دست های شان را به نشانه حمایت از تالاب بهم دادند و با زنجیره انسانی شان فریاد زدند زنده باد محیط زیست ، زنده باد دوستدار محیط زیست .


در کنار تماشاگرانی که به ذوق تماشای آب روان زاینده رود در دل تالاب گاو خونی آمده بودند فتح الله دهقانی عضو انجمن خبرگان کشاورزی هم حضور داشت؛ نگاه نگران او در بین نشاط و همهمه همشهریانش هویدا بود. او گفت: کاش حق زاینده رود برای همیشه برگردد واین نیاز به همت ملی دارد،همان همتی که دریاچه ارومیه را احیا کرد.
دهقانی زندگی خود وهمنوعانش در شرق اصفهان را وابسته به محیط زیست دانست وگفت: باید واقعیت را بدرستی انعکاس دادوبه نظر ما زمانی اکوسیستم زاینده رود برقرار می شود که مادی ها هم لبریز شود.


حمید بخشی از اهالی شهر ورزنه واز فعالان محیط زیست ومحیط بان در منطقه تالاب گاوخونی هم از شوق دیدن چند پرنده در آسمان زرد رنگ تالاب به وجد آمد و گفت اکنون آب برای ما امید را به ارمغان آورده است وباید همیشه ماندگار باشد تا پرنده گان هم در منطقه زندگی کنند. این فعال محیط زیست گفت: همانطور که آب اکنون برای ما امیدوار کننده است به کشاورزان هم باید این احساس را انتقال دهد نه اینکه فصلی وتسکین دهنده باشد .


تالاب گاوخونی یکی از 19 تالاب بین المللی ایران است که در کنوانسیون رامسر در سال 1975 به ثبت رسیده است.

 

ایرنا

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک