کلاغ ها


+ بزرگداشت حسن جوادیان: مراسمی خوب و به یاد ماندنی

 

انجمن کوه‌نوردان ایران روز سه شنبه 23 تیر ماه 94  آخرین نشست خود را با همکاری سایت کوه نامه  و با موضوع " آیین بزرگداشت حسن جوادیان "  و  " ارائه گزارش نسیم عشقی از گشایش مسیر در دیواره بیستون "  به شکلی خوب و به یاد ماندنی برگزار نمود.

 

گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی حسن جوادیان ، کوه‌نورد و دیواره‌نورد خوب و خوش‌نام کرمانشاهی ، کار شایسته و ارزشمندی بود که ضرورت آن بسیار احساس می‌شد و چقدر خوب که این مهم با حضور خانواده و آشنایان و شاگردان او جامه عمل به خود گرفت .

 

 

مجری مراسم لیلی رهنما بود ... که نشان داد  می‌تواند بدون پرگوئی‌های معمول و کسالت‌بار چنین مناسبت‌هایی ... با آرامش و تسلط ،  وظیفه‌ی دشوار خود را به انجام رساند.

 

 

اولین سخن‌ران مراسم عباس محمدی بود. تئوریسین باشگاه آرش ... و  کسی که طی نزدیک به دو دهه دارد تلاش می‌کند (زور می زند!!) ... علیرغم و کاملا برخلاف تمام اصول و بنیان‌های علمی و آموزشی ورزش کوه ... این را جا بیاندازد که کوه‌نوردی بازی مرگ و زنده‌گی است و چرا هم ندارد!! هر کسی هم که چرائی پرسید، قطعا از کوه‌نوردی و این بازی مرگ و زنده‌گی بوئی نبرده است!! ... البته فقط زمانی که حادثه مربوط به دو باشگاه بزرگ تهرانی باشد!!

عباس محمدی  حرف تازه‌ای برای گفتن نداشت . همان اخبار رویدادها و فعالیت‌های معمول و همیشه‌گی انجمن و البته ... شاید تنها نکته‌ی مثبت و قابل توجه در صحبت‌های او ... اشاره‌ی صریح و مستقیم به فعالیت‌های سنگ‌نوردان دریل به‌دست در تخریب سنگ‌ها و دیواره‌های بکر و زیبای این سرزمین بود ... عباس محمدی همچنین  از برگزاری نشست تخصصی انجمن در باره‌ی این موضوع در اواخر ماه مرداد خبر داد ...

و خب ... خوشحال بودم که در زمان سخن‌رانی عباس محمدی ... مرتضی زارع و دوستانش نیز در جلسه حضور دارند!!

 

 

گزارش گشایش مسیری به نام " دختری برای تمام فصول" در دیواره‌ی بیستون  توسط نسیم عشقی ارائه شد . گزارشی کوتاه  و مختصر بدون تظاهر و خودنمائی‌های مورد انتظار برای چنین کارهائی ... با نسیم عشقی چندی پیش و در جریان جشنواره‌ی صعودهای برتر فدراسیون ، گفت و گوئی کم و بیش مفصل را در باره فعالیت‌های وندالیستی پاره‌ای سنگ‌نوردان داشتم ... و چیزی که از او در خاطرم نشسته است : یک مربی خوب که ذهنیتی پویا و خلاق دارد ... گزارش نسیم عشقی در این مراسم ، بیش از اندازه فروتنانه بود!!

در پایان مراسم متوجه شدم عملکرد اخیر نسیم عشقی  در دیواره‌ی بیستون، منتقدانی جدی در میان چهره‌های نام آشنا و با سابقه‌ی کرمانشاهی دارد . امیدوارم این دوستان هرچه زودتر انتقادات خود را در باره‌ی این گشایش مسیر منتشر کنند...

 

 

آیین بزرگداشت حسن جوادیان ، در کنار مجموعه سخن‌رانی‌هایی که انجام می‌شد ، از فیلم‌ها و کلیپ‌هایی خوش‌ساخت  و تاثیرگذار نیز بهره می‌برد. این کلیپ‌ها و فیلم‌ها کار ری‌را جلیلیان ( عکس بالا) بود ...

ری‌را می‌گوید: این کمترین کاری بود که می‌توانستم برای مربیم انجام دهم!

 

 

پرت‌ترین ... و به عبارتی: بدترین ... قسمت این مراسم خوب ، سخن‌رانی شهرام عباس‌نژاد بود .  صحبت‌هایی بی‌ربط ، از هم گسیخته ، شاخه به شاخه !! ... اعتراف می‌کنم با توجه به شناختی که از شخصیت شهرام داشتم براستی غافلگیر شدم ... فکرش را بکنید ، مراسم آیین بزرگداشت شخصیتی محبوب و نام‌آشنا در ورزش این مملکت است و جانش را طی یک اشتباه فاحش و بزرگ از دست داده است و شهرام عزیزمان مثلا می‌خواهد به خانواده‌اش دلداری دهد : " چنین مرگی قابل مقایسه با کسی که کنار جوب افتاده است نیست !! "  ... و یا تلاش برای مضمون فلسفی دادن به مرگ جوادیان با گفتن " بدانید تقدیر گریزناپذیر است !! " ... شهرام عباس نژاد یکی از مربیان خوب  حال حاضر ورزش کوه در سرزمین ماست و چنین سخنانی به هیچ عنوان در شان نام و جایگاه او به عنوان یک مربی نبود!

در پایان جلسه ... انتقاد خود را با او مطرح کردم ... با شکیبائی گوش کرد و با خوش‌روئی  پذیرفت . لازم است از روحیه‌ی منطقی و انتقادپذیر او تشکر کنم!

 

 

 

انتخاب سالنی کوچک با تهویه‌ای نامناسب ، آشکارا نشان از کج سلیقه‌گی در انتخاب محل برای برگزاری این مراسم داشت ... عباس ثابتیان در قسمت انتهایی جلسه ، ضمن عذرخواهی از تمامی حاضران ، گفت که انتخاب این سالن کوچک فقط حاصل گونه‌ای بی‌توجهی و یک اشتباه بزرگ بوده است (‌نکته‌ای که کمی قبل‌تر ، لیلی رهنما نیز بدان اشاره کرده بود‌)  ... او همچنین طی سخنانش  به رد اظهارات شهرام در باره‌ی گریزناپذیر بودن چنین حوادثی پرداخت و گفت : "در کوه‌نوردی اصل بر سلامتی و ایمنی افراد است و چنین مرگ‌هایی را نمی‌توانیم طبیعی و اجتناب‌ناپذیر قلمداد کنیم ... و در هر صورت این گونه حادثه‌ها در کت ما نمی‌رود (‌نقل به مضمون) " ...

 

 

و چه چیز می‌تواند پایانی خوب برای یک شب خوب و به یادماندنی باشد؟ ... اینکه جناب محسن نیک‌روش عزیز ، کتاب ارزشمندش " دیواره بیستون بهشت پنهان سنگ‌نوردان جهان " را به شما هدیه کند ... بسیار ممنون و سپاسگزارم جناب نیک‌روش عزیز!

 

 

 

پی‌نوشت :

عکس اول و عکس ری‌را در این گزارش ... از بهرام است! گزارش تصویری بهرام از این مراسم را در سایت کوه نامه ببینید .

 

 

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٤٢ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک