کلاغ ها


+ اکوسیستم جنگل ابر با حضور انبوه گردشگران در معرض تهدید است

 

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شاهرود می گوید: انبوه گردشگرانی که بدون توجه و رعایت نکات زیست محیطی در جنگل ابر شهرستان حضور می یابند، اکو سیستم پوشش گیاهی این منطقه را تهدید می کند

 

حسین شوکتی نیا روز چهارشنبه به مناسبت هشتم مرداد روز جنگل به خبرنگاران افزود: تعدادی از گردشگران بدون آگاهی پا به عرصه طبیعی می گذارند و با کندن بوته و شکستن شاخه درختان و تردد وسایل نقلیه در منطقه به پوشش گیاهی و طبیعت آسیب وارد می کند.

وی می افزاید: تردد این وسایل علاوه بر از بین بردن پوشش سطحی خاک ، زمین را فشرده و هم زمینه بروز فرسایش بادی و آبی را در منطقه فراهم می کند و مانع زادآوری طبیعی گیاهان منطقه می شود.

وی ادامه داد: اداره منابع طبیعی هر سال اقدام به مسدود کردن  راههای فرعی جنگل می کند تا از ورود وسایل نقلیه به داخل جنگل جلوگیری کند.

شوکتی نیا اضافه کرد: متاسفانه گردشگران با روشن کردن و رها ساختن آتش در عرصه های گیاهی سبب می شوند هر سال شاهد آتش سوزی هایی در عرصه های طبیعی به ویژه جنگلی باشیم.

این مسوول افزود: همچنین آنان هنگام خروج از جنگل انبوهی از زباله را در محیط به جای می گذارند که این اداره با امضا تفاهم نامه ای مشترک با دهیاری روستای ابر اقدام به جمع آوری و انتقال زباله از جنگل می کند.

وی تاکید کرد: همه این آسیب ها موجب می شود اکوسیستم حساس و شکننده جنگل ابر در معرض خطر قرار گیرد.

به گفته این مسوول علاوه بر حضور بیش از حد گردشگرانی که به طبیعت احترام نمی گذارند، تغییر آب و هوا و بروز خشکسالی پیاپی ادامه حیات پوشش گیاهی و جانوری را در جنگل ابر با مشکلات بسیار زیادی مواجه کرد.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٦ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۸ امرداد ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک