کلاغ ها


+ قله اورست تحت پوشش تلفن همراه !

 

 

 

 

دولت چین اولین ایستگاه تلفن همراه بر فراز قله اورست را با موفقیت راه‌اندازی کرد و از این پس صعودکنندگان می‌توانند در بلندترین قله جهان ارتباط صوتی و تصویری داشته باشند. این ایستگاه که در ارتفاع ‪ ۶‬هزار و ‪ ۵۰۰‬متری تاسیس شده، قرار است برای برقراری ارتباط هنگام حمل مشعل المپیک بازی‌های تابستانی ‪ ۲۰۰۸‬پکن مورد استفاده قرار گیرد.

روزنامه "چاینا دیلی" با درج این مطلب افزود تجهیزات اصلی ایستگاه پس از آزمایش، از آنجا خارج شده و بعد از پایان زمستان سخت تبت، در ماه مه سال آینده به منظور صعود مشعل بازی ها، دوباره نصب خواهد شد. روزنامه "چاینا دیلی" با درج این مطلب افزود تجهیزات اصلی ایستگاه پس از آزمایش، از آنجا خارج شده و بعد از پایان زمستان سخت تبت، در ماه مه سال آینده به منظور صعود مشعل بازی ها، دوباره نصب خواهد شد.

این ایستگاه توسط "چاینا موبایل" که بزرگترین شبکه سرویس دهی تلفن همراه در چین است، از نظر موقعیت، در بلندترین ارتفاع قرار گرفته است. "وانگ جیانژو" به خبرگزاری شینهوا گفت: تاسیس ایستگاه و نصب تجهیزات با توجه به کمبود اکسیژن در ارتفاع ‪ ۶‬هزار و ‪ ۵۰۰‬متری بسیار دشوار بود. در این ارتفاع میزان اکسیژن ‪ ۳۸‬درصد از اکسیژن موجود در سطح دریاست.

یکی از مقامات شرکت "تبت موبایل" نیز اظهارداشت بعد از بازی‌های المپیک، کاربری این ایستگاه منحصر به فعالیت‌های کوه نوردی و تحقیقات علمی خواهد بود. بنابرگزارش شینهوا، "چاینا موبایل" قبلا نیز ایستگاه‌هایی در ارتفاعات ساخته بود اما مورد اخیر ارتباط تلفنی در تمام مسیر صعود به قله اورست را میسر می‌کند. پیش از این، صعودکنندگان به قله فقط می‌توانستند از تلفن ماهواره ای استفاده کنند.

واحد مرکزی خبر ۲۵/۸/۸۶

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥۱ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک