کلاغ ها


+ سالگرد درگذشت اوراز و اصرار برای اشاعه ی یک دروغ

_ دوشنبه 16 شهریور ( 7 سپتامبر) سالروز درگذشت محمد اوراز کوه‌نورد خوب و توانمند کشورمان است که در اثر صدمات ناشی از حادثه‌ی ریزش بهمن در گاشربروم یک( سال 1382 ) جان خود را از دست داد.

 

_ در سنت کوه‌نوردی ایران ،نوشتن و انتشار متون احساسی و البته ، اسطوره‌سازی در سالروزها و دیگر مناسبت‌هائی از این دست ، پدیده‌ای آشنا و به شدت عادت شده است. دیگر خو گرفته‌ایم که مثلا در سالروز درگذشت اوراز ، سایت‌ها و وبلاگ‌های دنیای کوه و کوه‌نوردی را با پست‌های آتشین و تیترهای شاعرانه ببینیم...  ( کوه نامه : پریسا حسین زاده : که چون قوی زیبا بمیرد ) ...    

اما آنچه غیرقابل درک است و باور به آن براستی دشوار ، اصرار و اصرار و اصرار برای اشاعه‌ی یک دروغ بزرگ در تاریخ کوه‌نوردی ایران است . واقعا چرا؟!

 

_ واقعا چرا زمانی که به طور رسمی و از سوی یکی از اعضای نام آشنا و دارای جایگاه معتبر در کوه‌نوردی ایران ، گفته می‌شود که ... در مثال: کوه ماکالو در سال 1380 توسط تیم اعزامی فدراسیون صعود نشده و این واقعیت طی ده سال پنهان نگاه داشته شده و حتی برای آن عذرخواهی از افکار عمومی هم صورت می‌گیرد ... هنوز عده‌ای برای درآوردن پنبه از گوش‌شان و گشودن چشمان‌شان بر روی پاره‌ای واقعیت ها مشکل دارند و هم‌چنان در شرح سوابق کوه‌نورد بزرگی مانند اوراز از صعود ماکالو نام می‌برند؟!

 

_ این همه اصرار در  اشاعه‌ی یک دروغ بزرگ، برای چیست و از کجا ناشی می‌شود؟! آیا اگر در شرح کارنامه‌ی اوراز صعود ماکالو حذف  و مثلا به تلاش تیم تا فلان ارتفاع اشاره شود ، از بزرگی و ارزش‌های این کوه‌نورد کاسته خواهد شد؟! 

 

چرا باید بنای تاریخ کوه‌نوردی کشورمان را بر پایه‌ی جعل و دروغ بالا ببریم؟!!

 

 

پی‌نوشت:

بله خانم پریسا حسین‌زاده ، متاسفانه قوی شما خیلی هم زیبا نبود!!  ... و البته روشن است که این فقدان زیبایی (صداقت) کوچک‌ترین ارتباطی به توانمندی جسمی و فنی و تکنیکی او ندارد ... این فقدان زیبایی را باید در شراکت و همراهی او در ارائه و ثبت یک دروغ بزرگ در تاریخ کوه‌نوردی ایران برای نزدیک به ده سال دید! ... و متاسفانه داستان فقط به ماکالو ختم نمی‌شود ... برای شیشاپانگما (سال 1379 ) هم می‌توانیم ادعا کنیم : توسط تیم اعزامی فدراسیون صعود نشده است!! ...حدود شانزده سال از این برنامه و این ثبت در تاریخ کوه‌نوردی می‌گذرد اما هنوز کوچکترین مدرک و سندی برای اثبات صعود ، به افکار عمومی ارائه نشده است!!  

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک