پاک سازی غار نخجیر استان مرکزی

محوطه مجموعه گردشگری و درون غار نخجیر  روز پنج شنبه به مناسبت روز غارپاک( دوم مهر) با حضور تعدادی  از دوستداران محیط زیست و هیات کوه‌نوردی استان مرکزی از زباله پاک سازی  شد.

 

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست دلیجان در حاشیه این مراسم در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: در این اقدام زیست محیطی غار نخجیر مهمترین اثر طبیعی و ملی این شهرستان  در قسمت های داخلی و  محوطه بیرونی از وجود هرگونه زباله پاکسازی شد.


کامبیز خلیلی گفت: این مراسم آموزش  چگونگی محافظت از محیط زیست  و روش های جلوگیری از تخریب منابع طبیعی به شرکت کنندگان و طبیعت دوستان آموزش داده شد.


وی ادامه داد: گردشگران و بازدید کنندگان باید بدانند که دست زدن به جاذبه های غار سبب مرگ نهشته ها شده و ریختن زباله در مجموعه غار ایجاد کپک کرده و آثار غار را از بین می برد.


وی بیان کرد: گاهی کپک ها آنقدر رشد می کنند و ریشه دار می شوند که فضای بدی را به وجود می آورند که با پاک کردن هم از بین نمی روند زیرا تا عمق نهشته ها نفوذ کرده و باعث تغییر رنگ آنها می شوند که این موضوع منظره اصلی و زیبای غار را نابود خواهد کرد.


غاز نخجیر در10 کیلومتری شهرستان دلیجان حد فاصل جاده ارتباطی دلیجان به شهر نراق واقع شده است و این غار در بین همه  غارهای استان مرکزی  شگفت انگیز و اعجاب آور تر  است و قدمتی بیش از 70 میلیون سال دارد .


این جاذبه گردشگری طبیعی ملی حکایت های چند میلیون ساله و جلوه های بی نظیر و منحصر به فردی از شکوه غارهای آهکی را فرا روی بیننده می گذارد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٤ مهر ۱۳٩٤
    پيام ها    +