کلاغ ها


+ کوه نورد يا چوپان ؟ مسئله اين است !!

وبلاگ انجمن کوه نوردی دانشگاه امير کبير  گزارشی از آخرين برنامه ی اجرا شده ی اين گروه را که صعودی به قله ی جانستون به سرپرستی ميلاد احمدی بود ٬ منتشر کرده است. در بخش هائی از اين گزارش ٬ که در ضمن می تواند به مثابه ی الگوئی درخشان و فراموش نشدنی (!!) درسرپرستی و اجرای يک برنامه ی صعود در تاريخ کوه نوردی ايران به حساب آيد ٬ چنين نوشته شده :

« ...تیم ما ساعت هشت و نیم صعود خود را با سرعت خوبی شروع کرد، وقتی راهنمایی نیست و هدف قله است چاره ای بهتر از سرعت بالا نیست همین است دیگر باید اینقدر خوب بروی که جا برای اشتباه کردن داشته باشی، عقب دار تیم مشخص بود و جلودار هم مشخص هر کس هم مختار تا با هر سرعتی که بخواهد بیاید با این شرط که تا دو هر جا هست باید به سمت پایین سرازیر شود...نخستین گروه ما(سه نفر) دوازده و سی و پنج دقیقه روی قله بود... در حین صحبت با رضا گروه دوم (دو نفر) به جمع ما اضافه می شود،(دوازده و پنجاه وپنج دقیقه)... و دم رفتن بود که یکی دیگر از بچه ها رو نزدیک قله دیدیم... برای برگشت... مسیری که ما انتخاب کردیم  مسیر جانستون- ورزاب – دره بود و بدبختانه سرد شدن هوا در این موقع از سال و بارش حسابی نداشتن باعث شده بود تا زمین تا حدودی سفت و یخ زده باشد. به هر شکلی بود آمدیم... »

http://www.autclimbing.blogfa.com

از آنجا که انتشار اين گزارش توانست برای کلاغ ها ... حاوی نتايج و تجربياتی بسيار ارزشمند و گرانبها باشد ٬ لذا خواندن متن کامل آن را به کليه دوستان و علاقمندان مسائل کوه نوردی ايران توصيه می کنيم !

ــ اين گزارش به ما آموخت : بعد از اين و در هر کجا که بحثی از تفاوت های کوه نوردان با چوپانان عزيز و زحمتکش ميهن مان در ميان آمد ٬ بتوانيم با خيالی آسوده در ستايش چوپانان داد سخن دهيم !! يک چوپان هم درک روشن تر و منطقی تری نسبت به گذرگاه ها و مسيرهای رفت و آمد خود دارد و هم  با احساس مسئوليت بيشتری نسبت به امانتی که به او سپرده شده برخورد می کند ! و ديگر تعجب نکنيم از اينکه چگونه سرپرست يک گروه کوه نوردی دانشگاهی می تواند نگاه و عملکردی بسيار بسيار عاميانه تر و غير مسئولانه تر از يک چوپان داشته باشد !

ــ برای کوه نوردی ايران بايد مايه خجالت و شرمساری باشد که گروه های کوه نوردی دانشگاهی اش تا اين اندازه در  فقر بنيان های علمی و آموزشی و فقدان فرهنگ و نگاهی روشن و هدفمند نسبت به ورزش کوه نوردی دست و پا می زنند!

ــ ميلاد احمدی ٬ سرپرست برنامه ی صعود به جانستون ٬ در انتخابات اخير انجمن کوه نوردی دانشگاه امير کبير به عنوان سرپرست اين تشکل دانشجوئی انتخاب شده است و کلاغ های ما در کشاکش تبريک يا تاسف ٬ سرگردان مانده اند !

ــ محسن انواری به کلاغ ها گفته است : انتقاد بايد سازنده باشد ! و لذا ما تصميم گرفتيم برای يک بار هم که شده در برابر اين حکم کهنه ٬ کليشه ای و نخ نما شده کوتاه بيائيم و پيشنهادی سازنده را با مسئولين انجمن کوه نوردی دانشگاه امير کبير در ميان بگذاريم: به دوستان پيشنهاد می کنيم در راستای (!) مبارزه با فقر بنيان های علمی و آموزشی و فقدان آن نگاه روشن و هدفمند به ورزش کوه نوردی که نزد اعضا و سرپرستان آن گروه به وضوح ديده می شود ٬ از تعدادی چوپانان حرفه ای و کارکشته ی منطقه ی رودبار قصران برای آموزش احترام و احساس مسئوليت و همچنين توضيح ضرورت نگاه و آگاهی همه جانبه و عميق نسبت به موضوع فعاليت ( کوه ) ٬ هر چه سريع تر دعوت به همکاری به عمل آيد !

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۳٤ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک