غار قلعه اسپهبد خورشید نیز توریستی می شود

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران از ایجاد اقامتگاه حضور مسافران در غار قلعه اسپهبد خورشید استان خبرداد

طاق طبیعی اسپهبد خورشید با دهانه ای به طول 85 متر با بقایای قلعه ای کهن در ارتفاعات خطیرکوه در حاشیه شرقی جاده سوادکوه واقع شده است که در سال 1335 توسط عده ای از غارشناسان ایرانی کشف شد .
در دو سوی دهانه داخلی این اثر طبیعی سازه هایی مطبق از کف تا زیر طاق با کاربری فضاهایی مسکونی و تدافعی شامل پلکان ، حوض، انبار و آب انبار، از جنس لاشه سنگ و ملات آهک و گچ بنا شد و ورودی این غار دیواری با سنگ و ساروج چیده شده و تا مدخل آن ادامه دارد که حکایت گر سابقه ساخت این بنا در دوره ساسانیان است .
از ابتدای دهانه غار راهروی باریکی شروع می شود که تا آخر تالار امتداد دارد و در اطراف اتاق های متعدد وجود دارد .
دلاور بزرگ نیا روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود :غار قلعه اسپهبد خورشید یکی از آثار طبیعی و تاریخی مازندران با دارا بودن دالان و تونل های متعدد برخوردار از بستر و فضای مناسب برای ایجاد اقامتگاه است .
وی با اشاره به اینکه غار قلعه اسپهبد خورشید از جمله میراث تاریخی مازندران که قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را دارد، ادامه داد : در ماه های اخیر متقاضی برای سرمایه گذاری دراین اثر تاریخی اعلام آمادگی کرده است .
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: امیدواریم با ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری برای ایجاد اقامتگاه در غار قلعه اسپهبد خورشید ، این اثر تاریخی از مهجوریت وگمنامی خارج شود .

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٧ مهر ۱۳٩٤
    پيام ها    +