آشوراده الگوی اکوتوریسم کشور می شود

مدیر کل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: پیش طرح گردشگری آشوراده به عنوان طرحی کاملا همگام با طبیعت در محیط زیست کشور مصوب شده است و با تصویب نهایی این طرح، آشوراده الگوی اکوتوریسم کشور می شود

 

اسماعیل مهاجر، بعد از ظهر چهارشنبه، درحاشیه نشست خبری مربوط به یازدهمین نشست استانی دفاتر استانی خبرگزاری مهر و نخستین جشنواره ملی مهر غدیر، اظهار کرد: این طرح با همکاری استانداری، اداره کل محیط زیست و میراث فرهنگی تدوین شده است و کاملا طرحی همگام با طبیعت (اکولاژ) بوده و همزمان با طراحی این طرح در سازمان حفاظت محیط زیست نیز ارزیابی های نهایی آن در حال انجام است.

وی تصریح کرد: هیچ چیز خارج از طبیعت در این جزیره اتفاق نمی افتد و خبری از آلودگی پسماندها و ساخت و ساز در این طرح نیست. قرار است در این جزیره از انرژی خورشیدی و تصفیه خانه های بیولوژیکی استفاده شود.

مهاجر با بیان اینکه استان گلستان از نظر محیط طبیعی و محیط زیستی شرایط خاص و حساسی دارد، گفت: در گذشته از دریای خزر میزان زیادی خاویار استحصال می شد ولی امروز به دلیل صید و شکار بی رویه و البته آلودگی های نفتی که وارد دریای خزر می شود، میزان استحصال خاویار به شدت کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه مناطق استپی، کوه، دشت، جنگل، مرتع، کویر و دریا در مقیاس ۲۰ هزار کیلومتر مربع در استان گلستان وجود دارد، گفت: استان گلستان از نظر اقلیمی جزو استانهای نادر است به طوری که در فاصله زمانی یک ساعته میتوانید دمای بالای ۳۵ درجه و زیر ۱۰ درجه سانتیگراد را تجربه کنید.

مهاجر به پارک ملی گلستان اشاره کرد و گفت: وجود ۱۵۰ قلاده پلنگ در استان گلستان انواع و اقسام حیوانات حلال گوشت و وجود تنوع گیاهی در گلستان از جمله ظرفیتهای زیست محیطی این استان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با بیان اینکه برخی ها تنوع زیستی و اقلیمی استان های گلستان و مازندران را با ایالت کِبِک کشور کانادا مشابه می دانند، اظهار کرد: این تصور اشتباه است و این ظرفیت در هیچ منطقه ای وجود ندارد. در حال حاضر ۱۶ گونه پرونده که در قاره اروپا منقرض و نابود شده اند در پارک ملی گلستان زیست می کنند، علاوه براین ۲۳ تا ۳۰ درصد گونه های گیاهی و جانوری نیز در این استان وجود دارند.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ مهر ۱۳٩٤
    پيام ها    +