ایران کشوری مملو از غارهای زیبا و ارزشمند است

رییس انجمن غارنوردان بالکان و سرپرست هیات نقشه برداری از غار کرکس در خراسان رضوی گفت: ایران کشوری مملو از غارهای زیبا، جذاب و ارزشمند است که در نوع خود بی مانندند

الکسی ژالوف روز چهارشنبه در نشستی خبری در مشهد در پایان عملیات نقشه برداری غار کرکس، افزود: با توجه به هشت روز کاوش و نقشه برداری در خراسان رضوی و سفرهایی که پیشتر به ایران داشته ام، به جرات می توان گفت ایران در زمینه غار کشوری مملو از جاذبه ها است.
وی گفت: تیم نقشه برداری بین المللی شامل افرادی با انواع تخصص ها در زمینه جغرافیا، جانورشناسی، زمین شناسی و متخصص غارنوردی در طول تحقیقات خود از همکاری و تلاش مطلوب متخصصان ایرانی نیز بهره مند برد.
رییس انجمن غارنوردان بالکان افزود: نتایج تحقیقات پس از بررسی و کار تخصصی اعلام می شود اما به روشنی می توان گفت غار کرکس خراسان رضوی ارزشمند و منحصر به فرد است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: با انجام تحقیقات، غار کرکس به عنوان طولانی ترین غار شرق کشور معرفی شده است.
حمید صالحی افزود: این غار به طول 750 متر واقع در روستای بزنگان در شمال شرق خراسان رضوی، طولانی ترین غار در شرق کشور است.
وی ادامه داد: این گروه بین المللی غارنورد علاوه بر بررسی غار کرکس، از غار نمکی اسلام قلعه در 60 کیلومتری جنوب مشهد و غار بتون واقع در شهرستان سرایان خراسان جنوبی که به عنوان عمیق ترین غار شرق کشور است نیز بازدید کرد و به بررسی اقلیم و نقشه برداری غار بتون پرداخت.

 

ایرنا


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳۱ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۱ مهر ۱۳٩٤
    پيام ها    +