نفس های زنده ی تفتان

آتشفشان نیمه فعال تفتان، بام شرق ایران واقع در نزدیکی خاش در استان سیستان و بلوچستان با تب و تاب افتادن، خروش دوباره خود را نشان داد.

 

به گزارش ایرنا فعالیت تفتان به عنوان یک آتشفشان دارای ویژگی های منحصر به فرد بر همگان محرز است و اینکه از دل زمین مواد مذاب خود را نشت بدهد، شگفتی کارشناسان را به دنبال داشته است.

دماوند، بزمان، تفتان، سبلان و سهند از جمله آتشفشان های نیمه خاموش و مهم کشور هستند.
بنا بر نظریات کارشناسان زمین شناسی، آتشفشان دماوند به دلیل نزدیکی به تهران، تفتان و بزمان به دلیل قرار گرفتن در قسمت های جنوب شرق و جنوب غرب شهرستان پرجمعیت زاهدان و سبلان و سهند به دلیل نزدیکی آنها به مشکین شهر و تبریز حائز اهمیت هستند.
از میان این پنج کوه آتشفشانی به جز سهند که در سالهای اخیر نشانه ای از فعالیت در آن دیده نشده است، سایر آتشفشانها به دلیل خروج دائمی گاز و بخار از دهانه و وجود چشمه های آب گرم «احتمال» فعالیت مجدد آنها وجود دارد.
سازمان زمین شناسی گامهای اولیه برای پیمایش این چهار آتشفشان نیمه فعال برداشته است.
این اقدامات شامل تهیه نقشه های زمین شناسی کوه های آتشفشانی و پایش دائمی پدیده های اطراف این آتشفشانها شامل اندازه گیری دما و ترکیب چشمه های آب گرم دامنه آنها می شود.
زمانی که آتشفشانی شروع به فعالیت می کند، ماگما از سمت پایین به سمت بخش مرکزی حرکت می کند که در این صورت دامنه آن متورم می شود.
این پدیده با چشم قابل دیدن نیست و با استفاده از دستگاهها ویژه قابل اندازه گیری است که در طرح پایش سازمان، نصب این دستگاه ها برای بررسی تغییرات ارتفاع دامنه در دستور کار قرار گرفته است.
مواد مذاب مشتعل در حاشیه کوه تفتان و در نوار مرزی شهرستان میرجاوه عصر دیروز از دل زمین به بیرون نشت کرد.
این مواد مذاب به صورت سیاه رنگ و با حجم کم است که پس از سرد شدن به صورت سنگ شکل می گیرد.
رییس گروه زمین شناسی و زیست محیطی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت وگویی اظهار داشت: نمی توان به طور قطع اظهار نظر کرد اما احتمال دارد این مواد مذاب با فعالیت جدید پوسته آتش فشان تفتان به بیرون نشت کرده باشد.
سیاره افزود: باید یک گروه کارشناس منطقه را مورد بازرسی میدانی قرار دهد تا بتوان اظهار نظر دقیق کرد.
ارتفاع قله تفتان از سطح دریا 4050 متر عنوان شده است و بلندی آن نسبت به زمین های اطراف 2450 متر است و مساحتی که مواد آتشفشانی از ابتدای فعالیت آن تاکنون فرا گرفته حدود 1300 کیلومترمربع می شود.
آخرین فوران این آتشفشان در سالهای 1349 تا 1350 بوده است.
تفتان، آتشفشانی جوان متعلق به پلیوسن– کواترنر است که بر روی فلیش های کرتاسه فوقانی و ائوسن بنا شده است.
نخستین فوران تفتان در 20 کیلومتری شمال غرب قله فعلی ظاهر شده است که ترکیب داسیتی تا ریوداسیتی داشته و شامل گدازه و مواد پیروکلاستیک است.
در دره منتهی به پناهگاه و معبر صعود به قله، آثار این گدازه ها و مواد پیرو کلاستیک بخوبی نمایان است.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ مهر ۱۳٩٤
    پيام ها    +