غرب ایران در مسیر بیابانی شدن

همه‌چیز دست‌به‌دست هم داده تا اوضاع بلوطستان خوب نباشد؛ از آتش‌سوزی گرفته تا زوال که«هست» جنگل‌ها را «نیست»کرد، کارشناسان می‌گویند زاگرس درحال تبدیل‌ به بیابان است، زاگرسی که بایدزنده بماند.

 

در یک دهه اخیر محیط‌زیست و منابع طبیعی حوزه استان‌های زاگرس نشین با مخاطرات زیست‌محیطی بسیاری دست‌به‌گریبان بوده است. دراین‌بین بحران‌های واردشده به جنگل‌های زاگرس که امروز به‌عنوان یک چالش ملی از آن یاد می‌شود، در صورت عدم برنامه‌ریزی و واکنش خردمندانه در راستای حل و کاهش آن، مالیات بسیار سنگینی به اقتصاد و اجتماع کشور تحمیل خواهد کرد.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست لرستان در این رابطه می‌گوید: جنگل‌های زاگرس و استان لرستان این روزها حال‌وروز خوشی ندارند و هجوم آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های زاگرس بخش عظیمی از این سرمایه‌های ملی را به مخاطره انداخته است.

مهرداد فتحی بیرانوند تصریح می کند: با تشکیل کارگروه در استان و حساسیت‌هایی که در سطح ملی به وجود آمده امیدواریم با اقدامات عملی و تخصیص اعتبارات لازم این بیماری‌های درختان کنترل شوند.

وی آتش‌سوزی، زغال گیری و قطع درختان را به‌عنوان معضلات دیگر جنگل‌های زاگرس دانسته و اضافه می کند: جنگل‌های زاگرس ریه‌های تنفسی کشور هستند که امیدواریم با اصلاح قوانین و مقررات برای مقابله با متخلفان و تخصیص اعتبارات برای احیای جنگل‌ها بخشی از این سرمایه‌ها را افزایش دهیم.

مدیرکل محیط‌زیست لرستان بابیان اینکه سطح جنگل‌های استان لرستان حدود یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار است، خاطرنشان می کند: در این سطح بسیار زیاد به‌طورقطع با کمبود شدید جنگلبان و محیط‌بان مواجه هستیم که نیاز به صدور مجوز در سطح ملی دارند.

فتحی بیرانوند تأکید می کند: مردم باید خود را صاحبان جنگل‌ها دانسته و پای‌کار بیایند.

گزارشی از خبرگزاری مهر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٤
    پيام ها    +