هشدار فائو : پهنه ی نازک جنگلی ایران در خطر است

 

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی با اشاره به از بین رفتن منطقه ای به اندازه کشور آفریقای جنوبی از مناطق جنگلی جهان طی 25 سال گذشته هشدار داد انتظار دارد پهنه جنگلی ایران طی 15 سال آینده کاهش یابد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی طی گزارشی موسوم به «برآورد سالانه منابع جنگی جهان» اعلام کرد طی 25 سال گذشته به اندازه کشور آفریقای جنوبی از سطح پوشش جنگلی جهان کاسته شده است.

بر اساس این گزارش در سال 1990، کل پوشش جنگلی جهان 4128 میلیون هکتار بود که این رقم در سال 2015 به 3999 میلیون هکتار کاهش یافته است.

در حالی که طی سال 1990، 31.6 درصد سطح خشکی های زمین را جنگل تشکیل می داد این رقم در سال 2015 به 30.6 درصد کاهش یافته است.

بر این اساس نرخ تخریب مناطق جنگلی جهان طی سال های 1990 تا 2015 به طور متوسط 0.13 درصد در سال بوده است. آمریکای جنوبی و آفریقا در نقطه کانونی تخریب مناطق جنگلی طی این مدت قرار داشته اند.

فائو در گزارش خود همچنین اشاره کرده که ایران به همراه سه کشور بوتان، بلاروس و آمریکا طی 15 سال گذشته با رشد و افزایش پوشش جنگلی خود مواجه شده اند.

این نهاد بین المللی در عین حال هشدار داده است که انتظار دارد ایران با وجود فقر جنگلی به همراه این سه کشور در طی 15 سال آینده با کاهش پوشش جنگلی خود مواجه شود.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +