برنامه از دریا تا دماوند: تقلب در صعودهای خط الراسی؟!

 

 

_ امروزه کوه‌نوردی ایران بیش از هر چیز دیگر به  واقع‌گرائی و صداقت نیاز دارد. با اغراق و بزرگ‌نمائی‌های کاذب ، با قهرمان‌پروری ، با اسطوره‌سازی‌های دروغین و بازی با کلمات ، با پنهان کردن ضعف‌ها و کاستی‌ها در پوششی از جملات زیبا و شاعرانه و ... این ورزش در شرایط فعلی راه به جایی نخواهد برد و گرهی از انبوه مشکلات آن گشوده نخواهد شد .  قطعا توسل به این گونه روش‌های ناسالم برای کسب شهرت و مطرح کردن نام خود و سازمان و تشکیلاتی خاص ،  جز عقب ماندن از پروسه‌ی پیشرفت و تکامل و سال‌ها در جا زدن ، حاصل دیگری نخواهد داشت.

 _ خط الراس "دماوند _ علم کوه" یا به عبارتی خط الراس اصلی البرز ، تاکنون چندین اجرای کامل و موفق  10 روزه و حتی کمتر از آن را در سابقه‌ی خود دارد : تیم 4 نفره داریوش بگلر، مهدی شیرین ، احمد بابایی و جواد حمیدی در سال 76 ، تیم باشگاه دماوند ( حامد کرامت ، سهند عقدائی و ...) با اجرایی دقیق و کامل طی 10 روز در سال 77  ، تیم مشترک گروه‌های شقایق ، هامون ، پرواز و کهار کرج در کمتر از 9 شبانه روز در خرداد 85 و چند برنامه‌ی دیگر ...   

_ "‌صعودهای خط الراسی‌"  به عنوان شاخه‌ای از ورزش کوه‌نوردی ، دارای تعاریف، اصول و روش‌های خاص خود  است  و در عرف و سنت آن _ به عنوان مثال_ عبور از زیر قله‌ها با انجام پیمایش‌های عرضی(تراورس) و یا بریدن و قطع خط‌ الراس، می‌تواند به معنای کامل نبودن صعود و یا حتی گونه‌ای تقلب در اجرای برنامه  تلقی گردد. 

_ ارائه‌ی گزارش تیم 4 نفره خانه کوه‌نوردان به سرپرستی اکبر هاشمی‌نژاد، با پیش زمینه‌ای از تبلیغات و فضاسازی‌های خاص همراه بود. گفته شد این برنامه چنان"‌حساب شده ، کامل و دقیق" بوده است که نمونه و نظیر آن قبلا در کوه‌نوردی ایران دیده نشده و یا حتی ارزش‌های آن را فراتر از صعودهای هیمالیا معرفی کردند!!  اما ... و به ساده‌گی ... آنچه در جلسه‌ی نشست همه‌گانی انجمن کوه‌نوردان در روز چهارشنبه گذشت، نشان داد که چنین نیست و برنامه‌ی اجرا شده به جز ایده‌ی اضافه کردن پیمایش " از دریا تا علم کوه"  _ که بخاطر آن 3 الی 4 روز نسبت به اجراهای قبلی به زمان برنامه افزوده شد _ حرف و نکته‌ی تازه‌ی دیگری ندارد و حتی در ارتباط با موضوع و محور اصلی برنامه یعنی " خط الراس اصلی البرز" عملکرد تیم کامل نبوده و آنان بخشی از خط الراس را برای رسیدن به دماوند کنار گذاشته‌اند!!

_ "خط الراس اصلی البرز" اگر از سمت علم کوه به طرف دماوند در حرکت باشیم، بعد از قله چپکرو ، ادامه‌ی امتداد آن به طرف شرق، به قله‌ی تخت خرس و خط الراس "‌دوخواهران _ ناظر بزرگ‌" می‌رسد و سپس با تغییر جهت به سمت ناظر بزرگ در شمال شرق ( و بی ارتباط با قله دو خواهران) به عنوان شاخه‌ای از این خط الراس جدا شده و طی چند قله و گردنه‌ی دیگر، به گردنه‌ی سرداغ و قله دماوند می‌پیوندد.

 

 _ اکبر هاشمی نژاد در جریان گزارش خود ... زمانی که تیم به زیر قله چپکرو می‌رسد، می‌گوید "اینجا دو شاخه می‌شویم" و سپس به توضیح فعالیت آن شاخه که به طرف گوینک چال رفته و از آن مسیر خود را به دماوند رسانده می‌پردازد. در اینجا جناب سرپرستی که کلی برای ما از عملکرد "‌حساب شده، کامل و دقیق" اش تعریف کرده‌اند ، به ناگاه و به شکلی عجیب ، کوچک‌ترین اطلاعاتی در باره فعالیت و مسیر آن شاخه دیگر ارائه نمی‌دهد!! ... به دلیل اهمیت موضوع، و بر خلاف رویه‌ی معمول خود در چنین جلساتی، به ناچار دست بلند کرده و در باره‌ی تیم دوم پرسش می‌کنم . هاشمی نژاد در پاسخی کوتاه و البته شتاب زده ، به صعود دوخواهران اشاره می‌کند. پاسخ نه روشن‌گر است و نه قانع کننده ... در بیرون جلسه مجددا از او می‌پرسم: بعد از دوخواهران چگونه خود را به دماوند رساندید؟ ... پاسخ باز هم مبهم و این بار همراه با تناقض است : از سه سنگ و قله ورارو !! ( سه سنگ و ورارو در دو مسیر متفاوت منتهی به رودخانه دلی چای قرار دارد) ... 

دو موضوع به ساده‌گی روشن می‌شود : اول ، تیم برای رسیدن به دماوند ، خط الراس اصلی البرز را ادامه نداده و پیمایش کامل نداشته است و دوم ، سعی شده این موضوع هنگام گزارش پنهان بماند و اشاره‌ای به آن نشود!!

 

_ ظاهرا و طبق تبلیغات و فضاسازی‌های قبلی، می‌بایست با گزارشی خارق‌العاده و بی‌نظیر در تاریخ کوه‌نوردی ایران و از زبان سرپرستی که همه فعالیت‌های او " حساب شده ، کامل و دقیق " است روبرو می‌شدیم اما و فقط در یک مثال: در گزارش روز اول، ساعت حرکت از دریا گفته نمی‌شود ... ساعت رسیدن به مقصد گفته نمی‌شود ... جزئیات مسیر رسیدن مشخص نیست ... جی پی اس نقاط ارائه نمی‌شود (حداقل مبدا و مقصد روز اول) ... حرکت گروه از دریا با کوله‌های سبک و بدون چادر و کیسه خواب است و گفته نمی‌شود بارگذاری آن در چه تاریخی و با چه فاصله‌ای از اجرای برنامه و چگونه انجام شده است ... 

با تبلیغات و فضاسازی‌های قبلی، سرپرست را فردی با " توانائی فوق‌العاده برنامه‌ریزی" معرفی می‌کنند ... اما معلوم نیست چرا برنامه از همان روز دوم خود در این مقوله مشکل دارد و تیم به اهداف از پیش تعیین شده نمی‌رسد؟! ... و معلوم نیست چرا در  برنامه‌ی پیش بینی شده‌ی 12 روزه ، کار به روز 13 و یا احتمالا(؟!) 14  می‌کشد؟!  ... با تبلیغات و فضاسازی‌های قبلی ، سرپرست را کارشناسی زبده در کار با  GPS  معرفی می‌کنند و معلوم نیست پس چرا در اعلام ارتفاع مثلا قلل خط الراس هیچ چیز"‌حساب شده ، کامل و دقیق" نیست؟!  ... ارتفاع علم کوه 4880 متر می‌شود و ارتفاع دماوند 5671 متر؟! ...

 

 

یعنی این جناب سرپرست، این کارشناس زبده‌ی کار با جی پی اس ما نمی‌داند که عدد سنتی 5671 متر مربوط به محاسبات و اندازه‌گیری‌های عمدتا زمینی مهندسان ارتش در سال‌های نیمه دوم دهه‌ی سی ( با کمک نیروی هوائی امریکا) بوده و الان با محاسبات ماهواره‌ای ، هیچ جی پی اسی در هیچ یک از نقاط لبه‌ی کاسه‌ی دماوند چنین عددی را نشان نمی‌دهد؟!

 

_ به نظرم در گزارش این برنامه "بزرگ نمائی و اغراق" در آمار و اعداد و اطلاعات ارائه شده، حرف اول را می‌زند . در یک مثال: برای روز دوم برنامه یعنی حرکت از داغ کوه، بررسی ساده نقشه‌ی توپوگرافی منطقه و یا حتی گوگل ارث ، به راحتی می‌تواند بزرگ نمایی و اغراق در اعلام تعداد قله های اصلی صعود شده را نشان دهد... به هر برآمدگی یا قوز در یک خط الراس یا یک یال که قله‌ی اصلی نمی‌گویند!!

 

_ نقاط تاریک و مبهم و پرسش‌های بی‌پاسخ مانده در باره‌ی این برنامه فراوان است . فکر می‌کنم این وظیفه‌ی هیئت مدیره‌ی  خانه‌کوه‌نوردان است که در جهت روشن‌گری و اطلاع‌رسانی به افکار عمومی ، در قدم اول اطلاعات کامل و دقیق GPS این برنامه (فایل مسیر) را در سایت رسمی خود منتشر کند.

 

 

 

 امروزه کوه‌نوردی ایران بیش از هر چیز دیگر به  واقع گرائی و صداقت  نیاز دارد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ آبان ۱۳٩٤
    پيام ها    +