آلودگی هوا و کوه نوردی

آلودگی هوا در چند روز اخیر این پرسش را در ذهن ایجاد می‌کند که در این شرایط می‌توان به کوه نوردی رفت یا خیر؟

 

 

به گزارش پارس ، چند روز اخیر باعث شده است که به این موضوع فکر کنیم که در این شرایط نامناسب جوی می‌توان به کوهستان رفت و کوه نوردی کرد. ورزشی که علاوه بر بالا بردن روحیه، ریه‌ها را از هوای تمیز پر می‌کند و اثر بخشی خاصی به زندگی شخص می‌دهد.

به همین منظور از رئیس انجمن پزشکی کوهستانی این مسئله را پیگیری کردیم، حمید مساعدیان در این خصوص گفت: وضعیت جوی تهران چند روزی است آلوده است و این شرایط در روزهای آینده بدتر خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: اگر شخص می‌خواهد کوه نوردی کند باید 30 کیلومتر از خروجی شهر فاصله بگیرد و بهترین مکان‌ها سمت فشم و لواسان است.

 

مساعدیان در ادامه گفت: ارتفاعات شمالی تهران نیز تا ارتفاع  3 هزار متری آلوده است، کوهنورد باید تله کابین را سوار شود و به ارتفاعات بالاتر برود و به این ورزش بپردازند.

 

فصل زمستان و هوای سرد کوهستانی

وی در این مورد افزود: با توجه به بارش‌های اخیر در این مناطق کوهستان‌ها از برف پوشیده شده‌اند، توجه به این نکته که ریزش بهمن می‌تواند برای کوهنورد حادثه ساز باشد اهمیت دارد و باید به هشدارهایی که داده می‌شود توجه لازم صورت گیرد.

 

سردی هوا و وزش باد در این مکان‌ها هم می‌تواند حادثه ساز باشد، مهم ترین مسئله‌ای که برای ورزشکار پیش می آید یخ زدگی اندام‌ها و کاهش دمای بدن است که می‌تواند خطرناک باشد.

 

مساعدیان اظهار کرد: توجه به مسائل ایمنی و همراه داشتن امکانات کافی از جمله GPS و اطلاع از مسیر صعود به خانواده و دوستان می‌تواند کوه نوردی را به کام فرد شیرین کند.  

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: کوه مظهر زندگی، عظمت و استقامت است و کوه نورد را به آرامش در برابر مشکلات دعوت می‌کند به قول معروف باید مثل یک کوه در برابر مشکلات زندگی ایستاد.

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٥ دی ۱۳٩٤
    پيام ها    +