دماوند : عملیات امداد و نجات

رئیس جمعیت هلال‌احمر آمل گفت: شامگاه جمعه یک کوه نورد به دلیل ابتلا به دمای پایین‌تر از دمای طبیعی بدن، در قله دماوند جان خود را از دست داد.
 
جمشید نیکزاد در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این‌که در پی تماس تلفنی در ساعت ۱۹ شامگاه جمعه فدراسیون کوه نوردی پلور به ۱۱۲ خبری مبنی بر هیپوترمی (دمای پایین‌تر از دمای طبیعی بدن) یک کوه نورد ایرانی به نام محسن برزگر در ارتفاع ۵۲۰۰ قله آبشار یخی اطلاع داده شد، اظهار کرد: این کوه نورد در حال برگشت از قله دماوند بود که در منطقه آبشار یخی دچار هیپوترمی شدید شد.
وی عنوان کرد: تیم امداد و نجات در حال آماده‌سازی تجهیزات و موقعیت‌سنجی بوده و در ادامه پس از انجام تحقیقات کافی تصمیم به درخواست بالگرد برای پرواز در صبح فردا گرفته شد.
نیکزاد یادآور شد: در ساعت ۲۰:۵۰ با وجود cpr مصدوم توسط همراهان وی که متاسفانه فوت کرده بود در منطقه باقی ماند.
این مسئول با اعلام اینکه علاوه بر فوت یک فرد در ارتفاع ۵۲۰۰ قله به دلیل هیپوترمی در پی تماس تلفنی دیگر در ساعت ۲۳ شخصی به نام مسلم حسین‌پور که در فاصله ۴۰۰ متری بارگاه سوم درگیر بوران و برف شدید شده بود درخواست کمک کرد، گفت: بلافاصله با تماس تلفنی در ساعت ۲ بامداد اقدام به فراخوان نجات‌گران کرده و یک تیم جستجو نجات در ساعت ۲ بامداد به سمت منطقه گوسفند سرا قله دماوند حرکت کرد و با توجه شرایط بد جوی در ساعت ۶ بامداد تیم به سمت قله حرکت و در ساعت ۱۱ صبح با کمک عده‌ای از کوه نوردان خراسانی نسبت انتقال مصدوم اقدام شد.
وی تصریح کرد: با درخواست از مرکز eoc نسبت به پرواز چرخ‌بال جمعیت هلال احمر اقدام و پس از حضور در بارگاه سوم نسبت به انتقال ۳ مصدوم دیگر و جسد کوه نورد به بیمارستان میلاد اقدام کردند.
رئیس جمعیت هلا‌ل‌احمر آمل یادآور شد: این عملیات با ۱۰ نجات‌گر، یک دستگاه آمبولانس و یک دستگاه خودروی کمک دار انجام شد.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳٩٤
    پيام ها    +