صعود زمستانی نانگاپاربات/ سامان نعمتی و عیسی میرشکاری در یک قاب!

 انتخاب قله‌ی بلندتر : انسانیت

 

 

عزیز حبیبی در وبلاگ بیواک:

 1- جمعه 7 اسفند اولین صعود زمستانی نانگاپاربات توسط الکس تکسیکون، علی سدپارا و سیمونه مورو انجام شد. این صعود می توانست زمستان گذشته هم انجام شود. سال گذشته، روز صعود قله؛ آلکس تکسیکون، دانیل ناردی و علی سدپارا؛ خیلی زود استارت زدند، علی راهنمای تیم بود. آنها 400 - 300 متر صعود کردند، با روشن شدن هوا متوجه شدند که مسیر را اشتباه رفته اند، ناگزیر به کمپ 4 برگشتند تا فردا عازم قله شوند. الکس تکسیکون هوشیار بود و مراقب! صبح روز بعد وقتی که برای صعود آماده می شدند آلکس متوحه شد که علی دارد دستکش ها را به پا می کند و جوراب ها را به دست!! الکس می توانست علی را همانجا بگذارد و با همنوردش قله را صعود کند و اولین صعود زمستانی نانگاپاربات را همان سال گذشته رقم زند. اما او قله بلندتری را انتخاب کرد، درنگ نکرد، بلافاصله تیم را به پایین هدایت کرد و علی سدپارا، این کوهنورد "ادم" شده پاکستانی را، از مرگ حتمی نجات داد. علی زنده ماند تا امسال با انرژی مضاعف همراه با الکس تکسیکون و سیمونه مورو اولین صعود زمستانی نانگاپاربات را به ثمر برساند. حالا علی سدپارا، اولین پاکستانی است که اولین صعود زمستانی یک قله 8000 متری را انجام داده است.

2 – تیم ایرانی نانگاپاربات در تابستان سال 87 همنورد خود سامان نعمتی را در نیمه راه با حالی نه چندان خوب رها کرد. سامان ناپدید شد اما تیم آنطور که خود می گوید به قله رسید و روز بعد در بیس کمپ، و با اطلاع از فقدان سامان، صعود مرگبار خود را جشن گرفت.

3 – تیم ایرانی ماناسلو در بهار سال 90 همنورد خود عیسی میر شکاری را در ادم کامل در کمپ 4 رها کرد. تیم به قله رسید اما در برگشت، عیسی را در شرف مرگ یافت. عیسی میرشکاری روز بعد دیگر طلوع نکرد.

 

از وبلاگ بیواک

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٢ اسفند ۱۳٩٤
    پيام ها    +