کلاغ ها


+ در نقد و اعتراض به فيلم مشترک "فريديان ـ نظام دوست"

« برای جناب به اصطلاح کارگردان !

جناب نظام دوست
با سپاس از ارتباطی که با رسانه دولتی ایران برای پخش این مستند ترکیبی و قهرمان پرور ! برقرار کردید - البته با رویکردی کاملا هدفمند ! - با توجه به اینکه مدتی است در عرصه فیلم سازی مستند دستی بر آتش دارید، لطفا بفرمائید تعریف جنابعالی از "کارگردانی فیلم مستند "چیست ؟ چراکه در پایان بندی این مستند عاریتی از تصاویر برنامه های غیر مرتبط و متاسفانه بدون رعایت حقوق مالکیت ، نام شما بعنوان " کارگردان " منظور شد ! در حالیکه علاوه بر تصاویر عاریتی ، ناشی گری های تصویربردار و گاف های راوی نشان از نداشتن مالکیت همه تصاویر و عدم حضور و تذکر جناب کارگردان در تمامی لکیشن ها داشته است!
از طرفی سه رویه و رويکرد اصلی در مستند سازی عبارتند از:
1) مردم شناسانه : مردم ، نهادها و فرهنگ ها را به همان صورتی که هستند ، يا به نظر می رسند نشان می دهد . که بصورت کلی و جزئی این فیلم دارای ضعف های مشهود در پرداختن به این مهم بود که بحث تخصصی و جامعه شناسانه پیرامون آن مفصل است .
2) تاريخی : می کوشد مردم و رويدادهای مهم گذشته را روی نوار فيلم يا ويديو زنده کند . در حالیکه در این مستند هدفمند !هیچ اشاره وِیژه و درخوری به فعالیت های مستقل یا دولتی درخشان گذشته غیر از ناکامی زنده یاد داود خادم نشد !
3) افشاگری جالب واقعیت ها : مستند ساز بايد شيوه ای ارائه کند که از نظر بصری جالب باشد اما مستند جالب بايد افشا کننده باشد و چيزی را به ما نشان دهد که به نحو ديگری نتوانيم به آن پی ببريم . چنين فيلمی بايد از مصور سازی متن فراتر برود !شواهد و قرائن قوی گواهی می دهند چنین نکرده اید - اشاره به تحریف حقیقت در فتح برودپیک که با زیرکی و جادوی تدوین به صعود کی دو پیوند خورد تا صعود هر دو قله را به بیننده عام و از همه جا بی خبر القا و پهلوان پنبه سازی کند -که البته بخشی از این ترفند از نگاه نقادانه دست اندرکاران و متخصصان مستند 4 دور نماند ! ( آنجا که گوینده زن غیر مرتبط با کارگردان در نقد فیلم به عدم نمایش اوج واقعه یعنی بر فراز قله اشاره می کند ) . در واقع شما به دو دلیل کاملا مشخص اوج واقعه این مستند را سانسور کردید : الف : برودپیک اصلا صعود نشد ب : پرچم قهرمان داستان بر فراز قله کی دو پرچم رسمی کشورش نبود اما رسانه ، رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران و ... ای کارگردان نظام دوست !! ... بخش پيام ها کوه نوشت »

 

« محمد خورشيدی :

سلام من محمد خورشیدی عضو گروه پـویـا ( مشهد ) هستم . البته ما این کار را پیگیری خواهیم کرد که چرا جناب آقای رضا نظام دوست از تصاویری که دوست من آقای جواد نوروزی در برنامه خان تانگیری و پوبدا خراسان ، در سال 84 استفاده کرده است دقیقا حدود 70 درصد تصاویر در این برنامه مستند ، تصاویری بود که در برنامه خان تانگیری تصویر برداری شده بود ایشان بدون اجازه از آقای جواد نوروزی این کار را کرده و مطمئنا باید پاسخگو باشد . جهت اطلاعات بیشتر میتوانید با خود جناب آقای رضا نظام دوست ارتباط برقرار کرده تا از صحت ادعای من مطلع شود . لطفا نتیجه را اعلام کنید متشکرم.
یکی از اعضاء برنامه خان تانگیری و پوبدا سال 84 »

 

« نجاريان :

نمیدونم کار گیشه مهم است یا اطلاع رسانی درست آخه اون تصاویر عموما در مورد برودپیک بود و بنا به اظهارات خود آقای فریدیان 3 باطری بزرگ داشته که بازم خودشان فرمودند هر بار 20 دقیقه می توانسته فیلم بگیره که معلوم نشد آخرش به کجا ختم شد حیف است فقط حیف... بخش پيام ها کوه نوشت »

 

« کوه نورد مشهدی :

با سلام
راستش در این فیلم بیشتر از اینکه به k2 پرداخته بشه تعريف و معرفي يه ابر مرد به نام فريديان بود.تو اين فيلم ما چهره آقايان جواد نظام دوست، حسين اماني رو هم ديديم كه چندين بار به مراتب در جاهاي مختلف فيلم ديده مي شدند كه مربوط مي شد به برنامه هاي خانتانگيري و پوبدا آقاي اماني به عنوان سرپرست برنامه تيم خراسان و برنامه نپال اقاي جواد نظام دوست. چقدر آقاي فريديان فعال بودند كه در اين برنامه ها همراه اين عزيزان بودند و تصوير گرفتند. به نام خود كار ديگران را ثبت كردند جاي بسي افتخار است... بخش پيام ها کوه نوشت »

 

« ...

تقریبأ حدود 75% تصاویر بکار رفته در فیلم مستند ,مربوط به صعود تیم مستقل خراسان رضوی در سال 84 به قلل خانتنگری ,پوبدا در منطقه پامیر بود که متاسفانه بصورت عوامفریبانه ای در این فیلم به عنوان تصاویرآقای فریديان بکار رفته بود در صورتی که ایشان تصاویر قابل توجهی نداشته اند و تعاریفی که از خودشان در زمینه تهیه تصاویر و زحمات فیلمبرداری کردند کاملأ دروغ بود !

استاد نظام دوست ید طولایی در این دروغ پردازی های به اصلاح مستند دارند. مستند!!!!!!!! پراو پله کانی به تاریکی ایشان که به لاپوشانی مرگ دو کوهنورددر غار پراو پرداخته است هم از زمره شاهکاری های ایشان است. جالب است که در آن فیلم هم نقش اول با آقای فریدیان بود.

جناب آقای نظام دوست
اکثر تصاویر فیلم مستند شما مربوط به صعود خانتنگری و پوبدا خراسان رضوی در سال84 و تصویر بردار آن آقای جواد نوروزی از مشهد بودند که بنده سال قبل در جلسه گزارش برنامه صعود آن را مشاهده کردم چه قضاوتی می توان کرد سرقت هنری یا دروغ پردازی ؟

جناب آقای نظام دوست
واقعا جای بسیار تاسف است که انسان خیانت در امانت کرده و از آرشیو بچه های مشهد که این فیلمها را برای شما ارسال کرده بودنند سو’ استفاده کرده باشد با این وجه هر کس از مطالب دیگران به نام خودش استفاده کند به نظر شما درست میباشد . خجالت داره... بخش پيام ها کوه نوشت »

 

« عباس ثابتيان :

یک ـ فیلمی که دیشب پخش شد ربطی به صعود به کی دو و نه مشخصا به برودپیک سال 84 فریدیان نداشت.   دو ـ این فیلم ملغمه ای از دو صعود فریدیان به کی دو و برودپیک در سال های 84 و 86 بود.      سه ـ بخش قابل توجهی از ابتدای فیلم در مورد فریدیان و کارهای سختی که او میکند مثل کایت سواری و پاراگلایدرو غارنوردی بود و اینکه او یک تراشکار و قالب ساز خوب و ماهری ميباشد و این ٬ موضوع فیلم یعنی کوهنوردی را کاملا به حاشیه برده بود کمااینکه گوینده سیما هم به این نکته اشاره کرد.    چهارـ نمایش تمرینات آمادگی فریدیان قبل از اجرای صعود دقیقا بعد از صعود او به کی دو فیلم برداری شده بود - جهره برف سوخته و اندام او که بدلیل سختی برنامه بسیار تراشیده و ترکه ای شده بود - و این با اصل مستند سازی مغایرت دارد بویژه که نظام دوست چند بار بر این نکته تاکید کرد که این یک مستند بازسازی شده نیست.     پنج ـ در بخشی از صحبت ها معلوم نشد چرا فریدیان از رامین شجاعی نام میبرد چون اگر صعود پر حاشیه و ناتمام او و شجاعی به برودپیک موضوع فیلم بود چرا تنها یک بار از او نام برده شد و یک صحنه که یکی از آن دو سوپ آماده میکرد و اگر منظور صعود به کی دو بود که رامین شجاعی در آن زمان در خارج از کشور زندگی میکرد.   شش ـ پرچمی که بر فراز قله نشان داده شد آن پرچمی نبود که فریدیان با خود به کی دو برده بود و در برودپیک هم که قله ای صعود نشده بود ... از وبلاگ آرام کوه  »

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک