کوه نوردان تبریزی و حادثه ای تلخ در آرارات ترکیه

_  تیمی از کوه‌نوردان آذربایجانی در بهمن ماه سال گذشته، حادثه‌ای تلخ و دردناک را در کوه آرارات (ترکیه) پشت سر می‌گذارد . حادثه‌ای که ظاهرا به دلیل تلاش‌های فراوان صورت گرفته (!!)  کمتر کسی در جامعه کوه‌نوردی ایران از چگونه‌گی و دلایل آن باخبر شده است.

 

_ دنیای امروز دیگر دنیای پنهان نگاه‌داشتن اخبار و اطلاعات نیست و هر گونه تلاش برای مجریان و بانیان چنین اهدافی ، جز ورشکسته‌گی و حسرت حاصل دیگری به دنبال نخواهد داشت. ضمن آنکه به خوبی می‌دانیم  ... مسایل و اتفاقات " کوه و کوه‌نوردی " موضوعات مربوط به دنیای ورزش است و نه مثلا مربوط به دانش هسته‌ای و حریم امنیت ملی‌!! ... لذا هیچ توجیه و دلیل منطقی و قانع کننده برای پنهان نگاه‌داشتن و سانسور خبری یک حادثه تلخ و دردناک ورزشی نمی‌بینیم.


_ و این گونه است که ... با وجود تمام کوشش‌ها برای عدم درج کوچک‌ترین اطلاعاتی از ابعاد این حادثه  در داخل کشور ، باید خبر آن را از زبان یکی از بزرگ‌ترین و پر مخاطب‌ترین خبرگزاری‌های ترکیه ( TRT ) بشنویم: حادثه برای تیمی از کوه‌نوردان ایرانی و عملیات امداد و نجات ...

 

 و سپس ترجمه و انعکاس آن در سایت پربیننده‌ی بالاترین:

 

 

_ تا اینجا فقط مشخص شد نام کوه‌نورد آسیب دیده‌ی ایرانی که بنا به گزارش خبرگزاری ترکیه ، در جریان یک صعود زمستانی سه روز در دامنه‌های آرارات گم شده بود رقیه فلاح است ... اما واکنش اعتراضی و انتقادی و البته سربسته‌ی تعدادی از کوه‌نوردان همشهری و هم‌استانی نسبت به این حادثه ، ابعاد و جزئیات دیگری را نیز هویدا می‌کند:

"صعود تیم بدون کسب مجوزهای لازم و قانونی بوده است... فرد گم شده یعنی رقیه فلاح که در ارتفاع 5000 متری به دلیل خسته‌گی از صعود بازمانده ، برای بازگشت توسط همنوردان خود که در عطش صعود هستند پشتیبانی نشده و به تنهائی راه بازگشت را در پیش گرفته و .... "

 

در مثال ، وبلاگ مرند‌کوه ضمن انتشار عکس‌هایی از دستان سرمازده و مجروح رقیه فلاح می‌پرسد :

 "اما سوال این است که چرا در هنگام فرود مسئول برنامه و یا... اعضاء تیم خودش را کنترل نکرده و چرا های دیگر که هنوز بی جواب مانده و امید‌واریم به جامعه کوه‌نوردی جواب این سوالات را مسئولین مربوطه بدهند ... در این لینک "

 

یا سایت داغلار نغمه‌سی ، با طرح 8 سوال از سرپرست و مسئولین این برنامه ، از جمله :

"علت تنها رها کردن خانم فلاح در ارتفاع 5000 متری و تقریبن مسافت 10 دقیقه‌ای تا قله به تصمیم چه کسی بوده و عدم احساس مسئولیت نفرات حمله که 4 نفر بودن با چه منطقی قابل توجیه می‌باشد... در این لینک "

 

 

_ آیا اطلاعات گفته شده در بالا صحت دارد؟ ... صعود زمستانی سرعتی بدون مجوز در یک کشور دیگر صحت دارد؟ ... رها کردن رقیه فلاح در آن شرایط و بازگشت به تنهایی او صحت دارد؟ ... اعضای این تیم چه کسانی بودند؟ ... گزارش این برنامه و این حادثه را از چه کسی باید بخواهیم؟ ... مسئولیت این برنامه را چه کسی می پذیرد؟

 

 

_ با جست و جوئی ساده در گوگل در‌می‌یابیم: رقیه فلاح از اعضای گروه کوه‌نوردی سلطان ساوالان تبریز است ... آیا برنامه اجرا شده به این گروه کوه‌نوردی رسمی ارتباط دارد؟ ... یا به هیئت کوه‌نوردی آذربایجان شرقی؟ در بحث و گفت و گوهای فضای مجازی ، شخصی به نام رحمان عباسپور خود را از اعضای این تیم معرفی کرده و قول ارائه گزارش داده است ... آیا این نیز دارای صحت و اعتبار است؟ آیا رحمان عباسپور سرپرست این برنامه بوده است؟ ... گفته شده به دلیل شدت و عمق آسیب وارد شده (‌سرما زده‌گی‌) تمامی انگشتان دست و پای این بانوی کوه نورد به تازه‌گی قطع شده ، آیا این خبر درست است؟  

 

 

_ به نظرم در ارتباط با این حادثه‌ی تلخ و دردناک ، اطلاع‌رسانی شفاف و روشن از سوی فدراسیون کوه‌نوردی بسیار مهم و ضروری است. با توجه به ابعاد رسانه‌ای و برون مرزی این حادثه برای تیمی از کوه‌نوردان ایرانی ، فدراسیون نمی‌تواند نسبت به آن ساکت و بی تفاوت باشد.

 

_ با توجه به عملکرد و سوابق قبلی ، انتظار می‌رود  بررسی دلایل و چگونه‌گی حادثه آرارات نیز در دستور کار کمیسیون بررسی حوادث فدراسیون قرار گیرد . 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٤٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٥
    پيام ها    +