حادثه ی آرارات: توضیحات آقای رحمان عباسپور

سلام و عرض ادب و احترام 

 جای خرسندی است که بالاخره در این مملکت، برنامه اجرا شده آرارات در یک محل پرببیننده و البته معتبر و توسط شخصی مثل شما منعکس می شود که نشان دهنده اهمیت این موضوع می باشد ... مسائلی وجود دارد که با توجه به انعکاستان لازم است مختصر خدمتتان عرض نمایم ... برنامه اجرا شده آرارات با توجه به اهمیت موضوع و انعکاس منطقه ای که رخ داد و بار آموزشی که می تواند برای هر کوه نورد و گروهی داشته باشد، تصمیم بر آن شده که برنامه اجرا شده ، دارای اهمیت ویژه ای بوده که ابتدا  به صورت واقعی در قالب گزارش برنامه و نقد بررسی آن توسط هیات کوهنوردی استان برنامه ریزی  توسط تیم اجرایی تشریح خواهد شد.

 

دوم اینکه درخواست خود مصدوم بر این بوده که از ما خواهش نموده فعلا در مورد برنامه سکوت اختیار کرده تا بعد از روند بهبودی،  خود ایشان بیایند و علت حادثه را بیان کنند و در تایید جمله این بانوی بزرگوار مطلبی را بنده می بایست عرض کنم ... شما ببینید به عنوان مثال سالها قبل ،  تیمی سه نفره از این کشور که دست بر قضا از کوه نوردان خوب و بنام کشور هم بوده اند می آیند و یک برنامه برون مرزی اجرا می کنند که دو نفر از اعضای همان تیم به دلایلی در برنامه فوت می کنند و بعد نفر باقی مانده می آید  در کشور با ذهنیت خودش و دیدگاههای خودش  نسبت به برنامه اجرا شده شان ارایه گزارش می کند که معلوم نیست آیا فردی که این گزارش را می دهد به صورت واقعی و عینا آنچه را که در برنامه اتفاق افتاده است را می دهد یا خیر ؟؟؟ در حالی که در برنامه آرارات ، با توجه به شاهد زنده برنامه ، که خود مصدوم می باشند اعضای تیم تا بحال هرگز به خودشان این اجازه را نداده اند که بیایند و از دیدگاه خودشان نسبت به برنامه گزارش ارایه کرده و یک طرفه ارایه گزارش نمایند  واین گزارش برنامه دست به دست بچرخد و حقیر با توجه به تجربه کوه نوردیم معتقدم که گزارش برنامه می بایست دارای منبع باشد.

 

شکی نیست در این حادثه همه اعضای تیم مقصر بوده و همانطور که گفته شد این گزارش برنامه به صورت حضوری با حضور پیشکسوتان و خاک خورده های واقعی این ورزش و به دعوت هیات کوه نوردی استانمان برگزار خواهد شد .... حتی بنده پیشنهاد داده ام که در این گزارش برنامه و نقد و بررسی  ، سه نفر از پیشکسوتان آن جمع ، به عنوان کمیته حقیقت یاب انتخاب شده و ما را در برابر اشتباهاتمان آگاه سازند که بی شک آن را خواهیم پذیرفت .... البته قرار بر این بود که گزارش خبری خیلی کوتاهی در مورد این برنامه در فضای مجازی تلگرام منتشر سازیم که با توجه به اینکه عده ای جایگاه خودشان را نمی شناختند و جو بسیار بد و مسمومی که به راه انداخته شده بود ، خودداری گردید . بماند که چند نفری جهت پر رنگ دیده شدنشان ، آمدند و از زبان خود مصدوم نقل قولهایی نوشتند .  و انگ پنهان کاری و دروغگویی زدند .... از همین تریبیون اعلام می کنم همه آنها شیرین کام باشند ...

 

از شما به عنوان یک دوست خواهش می کنیم اجازه دهید این نقد و بررسی گفته شده توسط هیات کوه نوردی استان آذربایجان شرقی به صورت حضوری برگزار شود و در آن به همه سوالاتی که توسط دوستان مطرح است در حد توان پاسخ داده خواهد شد و نتایج آن از طریق درج در سایت  به اطلاع عموم می رسد . که این امر مهم و لازم انشالله تا آخر فروردین ماه و با در نهایت هفته اول اردیبهشت ماه امکان پذیر خواهد بود . البته لازم به توضیح است که خانم فلاح از کوه نوردان با سابقه کشورمان بوده و در کارنامه ایشان صعود یکروزه دیواره علم کوه از مسیر 52 به قیف و همچنین پیمایش غار پراو تا چاه شماره 15 و همچنین شرکت در پاک سازی آن و همچنین صعود زمستانی قله آرارات در سال 1386 دیده می شود .

 

 رحمان عباسپور

 

 

پی‌نوشت:

در جریان پیگیری حادثه‌ی آرارات و بررسی سوابق دو عضو تیمی که نام‌شان مشخص شده بود ، دریافتم آقای رحمان عباسپور دارای کارنامه و سابقه ای خوب و قابل توجه در فعالیت‌های فنی کوه‌نوردی و غارنوردی است . لازم می‌دانم از احساس مسئولیت ایشان در ارائه‌ی هرچه سریع‌تر پاره‌ای توضیحات در باره‌ی حادثه منجر به مصدومیت خانم فلاح و همچنین صداقت ایشان در پذیرش و قبول پیشاپیش خطاها و اشتباهات برنامه تشکر کنم. امروزه کوه‌نوردی ایران بیش از هر چیز دیگر به واقع بینی و صداقت نیاز دارد. بی صبرانه در انتظار گزارش برنامه و نتایج جلسه نقد و بررسی در استان آذربایجان خواهم بود.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٥
    پيام ها    +