طنزی به نام کانال "نقد برنامه ها و حوادث کوه نوردی" در تلگرام

_ " نقد برنامه‌ها و حوادث کوه‌نوردی "  نام یکی از کانال‌های دنیای تلگرام است که تلاش دارد با استفاده از دیدگاه‌ها و نظرات تعدادی از کارشناسان نام‌آشنای این ورزش ، ضمن طرح و بررسی حادثه‌ای مشخص ، به گونه‌ای جمع‌بندی از دلایل و چگونه‌گی آن نیز برسد.


_ در مقررات این کانال تلگرامی آمده است که در پروسه‌ی طرح و بررسی حوادث ، هر گونه ذکر اسامی افراد ممنوع است که در توضیحات بعدی مشخص می‌شود دلیل این موضوع ، حفظ آبرو و حریم شخصی افراد است . البته در ادامه‌ی همان قانون اضافه شده : مگر به تشخیص اساتید!! ... یعنی با نگاه و متر و میزان‌های خودشان ... اساتید اگر تشخیص دهند و لازم بدانند ریختن آبرو و تجاوز به حریم شخصی افراد منعی ندارد!! و این شاید اولین تناقض بزرگ آنان باشد.


_ اما موضوع و پرسش اصلی اینجاست که اساسا چرا باید در طرح یک حادثه و اتفاق ورزش کوه‌نوردی از ذکر اسامی افراد تیم خودداری و نهایت پنهان‌کاری و سانسور خبری در این زمینه اعمال شود؟ مگر کوه‌نوردی ورزش نیست؟ و اگر ورزش است مگر با دیگر رشته های ورزشی تفاوت دارد؟


_ همه می‌دانیم : در مقوله‌ای به نام "ورزش" ،  شکست و پیروزی ، موفقیت و عدم موفقیت ، حرکت خطا و اشتباه ، حرکت درست ، تخطی از قوانین و یا مقرراتی مشخص و غیره مفاهیمی کاملا طبیعی و پذیرفته شده است. هیچ کس در دنیای ورزش ، انجام حرکت خطا و اشتباه توسط ورزشکار و یا شکست و عدم موفقیت او و یا  بی‌اعتنائی به قوانین و مقررات مربوطه بوسیله او را مترادف با " آبرو "‌ی او نمی‌داند و اشاره به آن هیچ‌گاه  " تجاوز به حریم شخصی" تلقی نمی‌شود. 


_ چگونه است که در همه رشته‌های ورزشی ، دوپینگ ورزشکار ( تخطی او از قوانین مربوطه ) و کلا طرح و بررسی و تحلیل هر اتفاق و رویدادی ... چه بزرگ ، چه کوچک ... با ذکر دقیق‌ترین جزییات ممکن و اسامی ورزشکاران به شکلی کاملا گسترده و رسانه‌ای صورت می‌گیرد  ... اما به کوه‌نوردی ایرانی که می‌رسیم ، ناگهان ورق برمی‌گردد و همه چیز دگرگون می‌شود!! ... ناگهان پای آب و آبرو و حریم و حرم و حرمت و قوم و قبیله و تیر و تبار و طایفه به میان می‌آید !! ...

"این حکایت خودمان است: اکبر آقا کوه‌نورد خفن و از اساتید نامدار این ورزش ، سوپرمن کهکشانی شهر و استان ما ، روز جمعه‌ای که گذشت در پی اجرای یک برنامه‌ی ورزشی کوه‌نوردی ، سرپرست تیمی برای صعود به بلندترین قله‌ی استان می‌شود. اکبرآقا در حین اجرای برنامه چند حرکت خطا و اشتباه در سرپرستی‌اش دارد . چند مورد تخطی از قوانین و مقررات این ورزش ، چند مورد ماجراجوئی و خودخواهی غیرمسئولانه و غیرقابل درک در انجام وظایفش دارد که نتیجه آن در پایان برنامه ... خوش‌بختانه  نه چندین و چند کشته بلکه فقط سرمازده‌گی منجر به قطع انگشتان یک عضو تیم بوده است ... و حتی در همین حد نیز اشاره به برنامه‌ی اکبرآقا این سوپرمن خفن شهر ما چنین می‌شود: یه روز ، یه حاجی بود که یه گربه داشت . این حاجی گربه‌اش رو خیلی دوس می‌داشت . گربه خان اما یه روز که ... ما نمی‌دونیم چه روزی بوده ... و  حاجی خونه نبود تصمیم گرفت چند نفر ... که ما نمی دونیم کیا بودند ... رو با خودش به کوه ببره . کوهی که ما نمی‌دونیم چه کوهی بوده ..."

  

می‌خندید؟ باور نمی‌کنید؟ ...  این نمونه‌ی نقد و بررسی یک حادثه‌ی کوه‌نوردی را در کانال " نقد برنامه‌ها و حوادث کوه‌نوردی " ببینید:

 

 

می بینید! ... کار از آبرو و حریم شخصی افراد هم گذشته است!! ... دیگر نام شهرها و حتی تاریخ روز و ماه و سال هم دارای آبرو و حریم شخصی شده اند!! ... به نظرتان بعد از دیدن چنین منابع غنی و دقیقی از حادثهچشمک آن عضو کانال حق ندارد بیاید چنین کامنتی بنویسد:

 

 

 

پی‌نوشت :

 نقد ، کینه‌توزی و دشمنی نیست. نقد، پرسشگری‌ست. نقد ، فروپاشی و تخریب نیست. نقد ، روشنگری‌ست. نقد ، منفعت طلب و مصلحت‌اندیش و محافظه کار نیست.  نقد ، صادق و عدالت‌خواه و شجاع است. نقد ، جهل و دروغ و ریا را برنمی‌تابد . نقد ، آرمان‌گرا و انسانی و شریف است .

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٢۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٥
    پيام ها    +