چشم انداز ماشینی شدن صعود اورست

 

پس از آنکه در سال 2014 بر اثر سقوط بهمن 16 شرپا در مسیر آبشار یخی جان باختند و صعودهای اورست از این جبهه به حالت تعلیق درآمد، وانگ جینگ کوه نورد بانوی میلیونر چینی با نقض قانون پروازهای تجاری در ارتفاعات اورست تا کمپ 2 با بالگرد بالا رفت و از آنجا قله این کوه را صعود نمود. این امر موجب گردید تا دولت نپال برای کاهش ترددهای اتباع خود شرپاها و البته سایر کوه نوردان امسال مجوز پرواز بالگرد جهت حمل بار تا ارتفاع 6100 متری را صادر نماید. ضمن آنکه ایشان معتقدند گرم شدن منطقه اوضاع آبشار یخی را به شکل قابل توجهی خطرناکتر نموده! متوسط 18 عبور از آبشار یخی توسط شرپاها و 6 عبور توسط کوه نوردان در یک فصل عدد بسیار بالایی که با این طرح از میزان آن کاسته خواهد شد.


اگرچه این تغییر موجب کاهش تردد در مسیر خطرناک آبشار یخی می شود و به نحو قابل توجهی امنیت کوه نوردان را بالا می برد، اما علاوه بر آلودگی صوتی موجبات ماشینی شدن صعودها را فراهم خواهد ساخت. ضمن آنکه جلب توجه گردشگران را برای صعود بی دغدغه تا ارتفاعات اورست را نیز فراهم خواهد آورد. پی نوشت:
پس از دو فصل بدون صعود جبهه جنوبی اینبار از میزان علاقمندان صعود این کوه کاسته شده. 279 کوه نورد از 38 کشور در مقابل 319 کوه نورد سال 2015، 341 نفر در سال 2014 و 315 نفر در سال 2013 علاقه کمتری برای صعود را نشان می دهد.

 

 

از وبلاگ کوه قاف


  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩٥
    پيام ها    +