تجلیل ازشرپاهای اورست درسالگرد نخستین صعود موفق به بلندترین قله جهان

«خادگا پراساد» نخست وزیر نپال در سالگرد صعود موفق «سِر ادموند هیلاری» و «تنزینگ نورگای» نخستین فاتحان قله اورست،از 9 شرپا (بومیان منطقه و راهنمایان صعود به این قله) که ماه جاری موفق به بازسازی مسیر صعود به قله شدند، تجلیل کرد.

 

به گزارش خبرگزاری«آسوشیتد پرس» این افراد نخستین کسانی بودند که موفق به فتح قله 8هزار و 848 متری اورست در فصل جاری شدند وهمزمان، با بازسازی وتعمیر طناب های کشیده شده در طول مسیر که به علت بهمن و زلزله های اخیر نپال فرسوده و تخریب شده بود، بار دیگر امکان حضور گسترده گردشگران و کوه نوردان در این مسیر را فراهم کردند.


پس از صعود موفق نخستین گروه ازشرپاها به قله اورست در11می (22 اردیبهشت) سال جاری برای بازگشایی وپاکسازی مسیر تاکنون بیش از 400 کوه نورد عازم این قله شده اند و کسب وکار بومیان این منطقه در همراهی کوه نوردان بار دیگر رونق خود را بازیافته است.


نخست وزیر نپال روز یکشنبه در مراسم تجلیل از این افراد که با اعطای 50 هزار روپیه به عنوان پاداش به هر یک همراه بود، گفت : راز پشت پرده حضور بیش از 400 کوه نورد در اورست، بازسازی این مسیر بوده که بار دیگر امکان فتح قله را برای کوه نوردان فراهم آورده است.


امروز همچنین مصادف با فتح قله اورست برای نخستین بار توسط «ادموند هیلاری» و شرپای همراه او موسوم به «تنزینگ نورگای» در سال 1953 است و از آن زمان تاکنون، هزاران نفر این مسیر را بار ها پیموده اند.


در طی دهه های گذشته نزدیک به 280 نفر نیز در تلاش برای رسیدن به قله اورست جان باخته اند که حداقل چهار نفر از آن ها در ماه گذشته بوده است و نشان می دهد که با وجود تلاش برای ایمن سازی مسیر، همچنان خطر های بسیاری در کمین کوه نوردان است.


دو کوه نورد هندی، یک استرالیایی و یک هلندی در ماه جاری در مسیر صعود به قله این کوه جان خود را از دست دادند و یک کوه نورد هندی دیگر نیز در این مسیر مفقود شده و تلاش برای مکان یابی وی تاکنون ناموفق بوده است.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +