ارتفاعات آلپ و کشف نقاشی‌های ماقبل تاریخ

باستان‌شناسان دانشگاه یورک انگلستان موفق به کشف نقاشی‌های ماقبل تاریخ در ارتفاع 2133 متری کوه‌های آلپ شدند.

 

 بررسی یک پناهگاه صخره‌ای در ارتفاع 2133 متری در کوه‌های آلپ در جنوب فرانسه منجر به کشف سنگ‌نگاره‌های ماقبل تاریخ با نقش حیوانات توسط باستان‌شناسان دانشگاه یورک شد.

محققان در این کاوش پیچیده از باتری ماشین برای تامین منبع انرژی لیزر و همچنین اسکنرهای نور سفید جهت شناسایی این سنگ‌نگاره‌های کهن درارتفاع بالا استفاده کردند.

 پناهگاه صخره‌ای «Abri Faravel» که در سال 2010 به صورت تصادفی کشف شده، از دوران میان سنگی تا قرون وسطی شاهد فعالیت انسان بوده وسنگ‌نگاره‌های ما قبل تاریخ آن به عنوان مرتفع‌ترین سنگ‌ نگاره‌های تاریخی در اروپا شناخته می‌شود.

 بررسی این پناهگاه صخره‌ای شامل کاوش در مجموعه‌ای از دیواره‌ای سنگی نگهداری حیوانات و اقامتگاه‌های انسانی نیز می‌شود که از پیچیده‌ترین سازه‌های عصر برنز در ارتفاعات محسوب می شود .

 به گزارش «ساینس دیلی»، باستان‌شناسان در این کاوش که به منظور برسی فعالیت‌های انسان تا بیش از 8 هزار قبل در ارتفاعات جنوب فرانسه انجام می‌شود، موفق به کشف اشیا‌ء دیگری چون وسایل آتش زنه مربوط به دوران میان سنگی و نوسنگی،ک وزه‌های عصر برنز و همچنین اشیاء فلزی قرن وسطایی شدند، با این وجود سنگ‌ نگاره‌های کشف شده منحصر به‌ فردترین ویژگی این محوطه تاریخی است که نشان از فعالیت انسانی در یکی از چالش برانگیزترین محیط‌ها از دوران میان‌سنگی تا پس از قرون وسطی دارد.

دکتر «کوین والش» استاد دپارتمان باستان‌شناسی دانشگاه یورک عنوان کرد: پس از سالها تحقیق و بررسی در این دوره، روزی که موفق به کشف سنگ‌ نگار‌ه‌ها شدیم بدون شک نقطه اوج برنامه تحقیقاتی ما بود.

ایسنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +