پروانه کاظمی : دومین ایرانی صعودکننده به ماکالو هستم

پروانه کاظمی کوه نورد ایرانی اواخر فروردین ماه سال جاری (1395) تهران را به مقصد نپال ترک کرد و پس از فتح قله ماکالو، صبح سه شنبه  به تهران بازگشت .

 

کاظمی که چهار سال پیش موفق به فتح قله اورست شده است،‌ در گفت و گو با ایرنا افزود: ‌پیش از این چهار قله هشت هزار متری دیگر را فتح کرده ام ، ضمن اینکه نخستین زن کوه نورد در جهان هستم که توانسته دو قله هشت هزار متری را در فاصله یک هفته فتح کند و خوشحالم که بانی این افتخار برای کشورم و زنان ایرانی هستم .


ماکالو، قله ای منفرد در 22 کیلومتری شرق قله اورست و شبیه هرمی چهار وجهی است و به دلیل شیب بسیار زیاد و تیغه های تیز از آن به عنوان یکی از سخت ترین قلل جهان برای صعود یاد می شود. ماکالو با ارتفاعی بین 8463 تا 8485 پنجمین قله مرتفع جهان است .

این بانوی ایرانی هیمالیا نورد ادامه داد: ماکالو یکی از قله های هشت هزار متری سخت جهان محسوب می شود و من دومین ایرانی بعد از عظیم قیچی ساز هستم که این قله را فتح کرده است.


وی افزود: ‌البته قیچی ساز سال 92 این قله را بدون استفاده از کپسول اکسیژن فتح کرده و من نیز تلاش کردم بدون استفاده از کپسول اکسیژن به این قله صعود کنم اما در ارتفاع 7070 متری متوجه شدم نمی توانم با این شیوه به قله صعود کنم و با استفاده از کپسول اکسیژن موفق به فتح قله ماکالو شدم .

ایرنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +