خبری از کوه نورد مفقود شده هرمزگانی نیست

سرپرست معاونت عملیات امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اعلام این خبر که اعزام بالگرد نیز نتوانست به پیدا شدن کوه نورد مفقود شده در ارتفاعات البرز کمک کند، گفت: کوه نوردان برای صعود به ارتفاعات باید موارد ایمنی را جدی بگیرند.

 

شاهین فتحی روز یک شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، افزود: تیم‌های امدادی جمعیت هلال احمر داوطلبانه از 7 استان کشور برای یافتن این کوه نورد هرمزگانی حضور پیدا کردند ولی متاسفانه نتوانستند نشانه ای از این فرد پیدا کنند.
وی تصریح کرد: مسئولان فدراسیون کوه نوردی کشور سی ام اردیبهشت ماه در ساعت 23 و 20 دقیقه با تماس با هلال احمر استان مازندران خبر مفقودی این کوه نورد را اعلام کردند.
این مقام سازمان امداد و نجات هلال احمر یادآورشد: در تاریخ 31 اردیبهشت ماه عملیات جست و جو با داوطلبانی از هفت استان آغاز شد.
وی افزود: دهم خرداد ماه یکی از کوه نوردان از یافتن وسایل شخصی کوه نورد مفقودی خبر داد و روز یازدهم بالگردی از تهران برای یافتن وی به ارتفاعات دماوند به همراه یک تیم کوه نوردی ،‌یک تیم نجات و فردی که خبر از یافتن وسایل شخصی وی داده بود اعزام شد.
فتحی با اعلام اینکه این بالگرد افراد را به نزدیکی منطقه مورد نظر اعزام کرد، گفت: شرایط محیطی منطقه طوری است که بالگرد امکان حضور ندارد و باید افراد و تجهیزات را پیدا کند و آنان خودشان به منطقه مورد نظر بروند.
وی افزود: با وجود آنکه تمام تلاش‌‌ها برای نجات این فرد انجام شد و حتی یکی از افراد نجات گر نیز دچار مصدومیت شد، متاسفانه نتوانستیم به رغم استفاده از بالگرد نیز جسد کوه نورد مفقود شده در ارتفاعات دماوند را پیدا کنیم.
فتحی در پاسخ به پرسش ایرنا مبنی بر اینکه اگر از همان روز اول بالگرد اعزام می شد آیا امکان نجات وی میسر نبود، گفت:‌ به دلیل پهن پیکر بودن بالگردهای هلال احمر امکان جستجو با بالگرد میسر نیست و ما تنها می توانیم تیم های امدادی را به نزدیکی منطقه برسانیم.
وی افزود: این اتفاق سبب می‌شود تیم های جستجو و امداد زودتر به محل حادثه برسند.
سرپرست معاونت عملیات امداد و نجات جمعیت هلال احمر، راه حل اتفاق نیفتادن این حوادث را رعایت کردن کامل موارد ایمنی از سوی کوه نوردان آماتور و حرفه ای اعلام کرد و افزود: ‌صعودهای جمعی و استفاده از وسایل اطلاع رسانی می‌تواند 70 تا 80 درصد از وقوع حوادث جلوگیری کند.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +