کارهای لازم برای یافتن کوه نورد هرمزگانی انجام شده است

مسئول امداد و نجات فدراسیون کوه نوردی و صعودهای زمستانی گفت: ‌همه کارهای لازم برای جستجو و نجات کوه نوردی هرمزگانی انجام شده و تاکنون 10 تیم کوه نوردی منطقه را جستجو کرده اند

 

حمید مساعدیات چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ‌افزود:‌ براساس عرف و قوانین کوه نوردی و سازمان هلال احمر،‌ وقتی طی سه روز هیچ اثری از کوه نوردی مفقود شده یافته نشود، کار جستجو تا فراهم شدن شرایط برای جستجوی دوباره، متوقف می شود.
وی ادامه داد:‌ 18 روز از مفقود شدن برکت صادقی کوه نورد هرمزگانی می گذرد اما همچنان گروه های کوه نوردی و نجات به منطقه اعزام می شوند که گروه هایی از استان های البرز، تهران ، مازندران ، هرمزگان و خراسان رضوی از جمله آنان هستند.
سخنان مساعدیان در حالی است که همسر برکت صادقی کوه نودری هرمزگانی که 31 اردیبهشت ماه در حین صعود به قله دماوند مفقود شده، مدعی است که تلاش ها برای یافتن صادقی متوقف شده است.
وی ادامه داد:‌ شرایط آب و هوایی در ارتفاعات دماوند بویژه در ارتفاع بالای چهار هزار متری کاملا زمستانی است و در شیب ها و مسیرها امکان جستجوی طولانی وجود ندارد و بر این اساس باید تا گرم تر و بهتر شدن هوا منتظر شویم تا با ذوب برف های سطحی شانس یافتن ردی از این کوه نورد را به دست آوریم.
مساعدیان با اشاره به تشکیل ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان، ‌در مسیر جنوبی دماوند گفت:‌ در تعطیلات پایانی هفته گذشته (13 تا 15 خرداد ماه ) 180 کوه نورد اقدام به صعود از این منطقه کردند که از سوی این ستاد از آنان خواستیم تا با مشاهده هر نوع نشانه یا ردی از قبیل کوله یا هر جسم غیر عادی ما را در جریان قرار داده تا گروهی دیگری برای جستجوی دقیق تر به منطقه اعزام شوند.
وی در خصوص ادعای خانواده کوه نوردی مفقود شده هرمزگانی برای پرداخت هزینه اعزام بالگرد به منطقه در صورت هماهنگی مسئولان فدراسیون گفت:‌ تاکنون دو بالگرد به مسیر کوهستانی که صادقی در آن مفقود شده است اعزام شده اما با توجه به اینکه بالگردهای موجود در کشور امکان صعود بالاتر از ارتفاع 4300 متری را ندارند و این کوه نورد در ارتفاعی بالاتر از پنج هزار متر مفقود شده است، اعزام دوباره بالگرد به این منطقه کاری اشتباه و غیر منطقی به نظر می رسد.
به گفته مساعدیان، در ارتفاع بالای چهار هزار متری هوا دو سوم رقیق تر از هوای سطح زمین است و سیستم بالگرد دچار اختلال شده و امکان مانور ندارد بنابراین از بالگرد تنها برای انتقال افراد مصدوم یا رساندن گروه های امدادی به منطقه استفاده می شود.
وی اضافه کرد:‌طی سال های گذشته 12 بالگرد و چندین امداد گر به منظور جستجو در کوهستان و یافتن کوه نوردان مفقود شده سقوط کرده اند و امیدوارم این مساله مانع از تصمیمات اشتباه و غیر منطقی دیگر شود.
مسئول امداد و نجات فدراسیون کوه نوردی بابیان اینکه مسیرهای شرق و شمال شرق صخره ای و پرتگاهی هستند ، گفت‌: ‌برای ادامه جستجو باید منتظر بهتر شدن هوای زمستانی کوهستان باشیم تا بار دیگر جستجو در این مسیرها را ادامه دهیم .مساعدیان گفت:‌همه ما حال خانواده این کوه نورد را درک می کنیم ...

ایرنا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +