نقدی بر سخنان پروانه کاظمی در برنامه تلویزیونی کوه گشت

_ تداوم صعود تا آخرین مرحله و "صعود قله‌ی اصلی" و همچنین "اثبات صعود" در حال حاضر یکی از بحث‌های کاملا جدی در کوه‌نوردی روز جهان است و درخواست ارائه‌ی اسناد و مدارکی مستند و موجه و قانع‌کننده برای " اثبات صعود " گونه‌ای حق طبیعی و شناخته شده برای افکار عمومی تلقی می‌گردد.


_ روز پنج‌شنبه 20 خرداد ، پروانه کاظمی با حضور در برنامه تلویزیونی کوه‌گشت، تلاش می‌کند صعود قله اصلی و موضوع اثبات صعود را بحثی بی‌اهمیت در کوه‌نوردی جهان نشان دهد و سپس به شکلی مشخص به ارائه اطلاعاتی کذب و نادرست در باره ویژه‌گی‌های صعود ماکالو می‌پردازد.  

 

_ در این برنامه تلویزیونی، مجری( حسین رضائی) با توجه به سابقه‌ی مباحث صعود یا عدم صعود ماکالو ، از پروانه کاظمی در باره مسئله قله اصلی و قله فرعی و اختلاف ارتفاع این دو سوال می‌کند و او چنین پاسخ می‌دهد:

" حقیقت اینه که ... اینا حساسیت‌های ویژه‌ای است که توی ایران وجود داره و من هیچ کجای دیگه دنیا این رو ندیدم ... متاسفانه نمی‌دونم چرا ما  به این نبشی قله چسبیدیم؟".

 و در باره‌ی ماکالو نیز می‌گوید:

" ماکالو جریانش این است که شما وقتی از دهلیز فرانسوی ها بالا می‌آئید یه قله‌ای هست که خیلی‌ها تا اون قله صعود می‌کنند ... بعد یه خط الراسی هست که منتهی به یه برج سنگی می شود و پشت اون هم یه ارتفاع دیگه‌ای که حدود 5 متر با هم اختلاف دارند".    

 

**********

 

_ برای اثبات نادرستی و کذب بودن سخنان و اطلاعاتی که پروانه کاظمی از کوه‌نوردی روز جهان و یا صعود ماکالو ارائه می‌دهد، اجازه بدهید قدم به قدم جلو برویم ...

_ یک : اهمیت و ضرورت "صعود قله اصلی و اثبات صعود" ... آیا براستی می‌توانیم باور کنیم پروانه کاظمی به عنوان کسی که حدود 8 سال سابقه هیمالیانوردی دارد، از آنچه امروز در کوه‌نوردی جهان می‌گذرد بی‌اطلاع و بی‌خبر است؟ یعنی پروانه کاظمی خبر ندارد که _ در مثال _  سال 2010 و طی رقابت شدید و تاریخی «اوه اون سون» کره‌ای و "ادورن پاسابان" اسپانیائی بر سر عنوان اولین زن کوه‌نورد صعود کننده به 14 قله هشت هزار متری جهان ، با وجود آنکه کوه‌نورد کره‌ای اولین کسی بود که پروژه را به پایان برد اما طرح ابهام در باره یکی از صعود‌های او و عدم توانائی‌اش در اثبات صعود قطعی قله و فقط بخاط چند متر ، کوه‌نوردی جهان این عنوان و افتخار را نصیب بانوی اسپانیایی نمود؟ آیا واقعا آن گونه که پروانه کاظمی می‌گوید "چسبیدن به نبشی قله" فقط اختراع ایرانی‌ها است و در هیچ کجای دیگر دنیا چنین مباحثی وجود ندارد؟

" به نقل از ویکی پدیا ... به‌هرحال، در ۲۹ اوت ۲۰۱۰، اعلام شد که فدراسیون کوه‌نوردی کره، پس از بررسی دلیل و گفته‌های خانم اوه، صعود او به کانگچن‌چونگا را نپذیرفته است، آنها به گفته‌های شرپاها استناد می‌کنند که بر اساس آن خانم اوه به دلیل هوای بد نتوانسته است صعود خود را کامل کند. اوه اون سون پس از آن پذیرفت که ناچار شده است چند متری زیر قله‌ی کانگچن‌چونگا دست از صعود بکشد! و بنابراین سایت مشهور و معتبر اکسپلوررز وب در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۰ اعلام کرد که ادورن پاسابان نخستین زنی است که ۱۴ قله‌ی ۸۰۰۰ متری جهان را صعود کرده است و این سرانجام جدلی بود که به نفع پاسابان پایان گرفت."

دقت کنید: وقتی در کوه‌نوردی روز جهان شاهد مباحث و جدل‌های جدی بر سر حتی "‌چند متر " تعیین کننده و پایانی صعود هستیم ، هیمالیانورد ایرانی ما با سابقه‌ی سه تلاش ناکام در پرونده، تمام تلاش خود را برای تحریف واقعیت موجود به کار می‌گیرد و ادعا می‌کند حساسیت برای صعود قطعی فقط خاص ایرانی‌ها است!! ... یک مثال دیگر:

 در تابستان 88 اعلام و ادعای دو تیم ایرانی (‌هیئت کوه‌نوردی استان تهران و شهرستان سراب‌) برای صعود قله‌ی گاشربروم ٢ با واکنش‌های منفی و گزارش‌های افشاگرانه‌ی کوه‌نوردان خارجی مستقر در منطقه روبرو می‌شود. آنان حیرت و شگفتی خود را از رفتار این دو تیم ایرانی در حالی که قله را صعود نکرده‌اند ... در حالی که از نزدیکی قله برگشته‌اند اما با این حال برای خود جشن پیروزی می‌گیرند را چنین ابراز می‌کنند‌:

" بار دیگر ، هیچ کس به قله واقعی نرسید، آن مرتفع ترین نقطه که از آنجا فرد تنها می تواند پایین بیاید . با وجود این ، تیم ایران در حال جشن گرفتن صعود به قله چند عضو خود بود... با نزدیک شدن عصر ایرانی ها کم کم به کمپ 1 رسیدند ، برخی از آنان بابت رسیدن به قله خوشحال بودند ( بعدا با خبر شدیم که با وجود اینکه نزدیک قله رفتند ، اما هرگز موفق به صعود به آن نشده اند) ظاهرا ایرانی ها حدود 50 متری قله  توقف کردند ، چون یال قله تیز و خطرناک بود ، و آنان طناب کافی برای تثبیت مسیری امن تا قله نداشتند ... گزارش دانیلا پرتقالی  "

 

 _ دو : اطلاعاتی در باره‌ی ماکالو و صعود آن ... پروانه کاظمی می گوید کوه‌نوردانی که از دهلیز فرانسوی‌ها بالا می‌آیند به قله‌ای می‌رسند که خیلی‌ها تا آنجا صعود می‌کنند ... ابتدا لازم است ویدئویی از جریان یک صعود به ماکالو که با ارائه مختصات و جزئیات مسیر همراه است را ببینید:

https://www.youtube.com/watch?v=_KipJizWXUA

 

ارتفاع ماکالو 8470 متر است و قله ی مورد اشاره پروانه کاظمی بعد از دهلیز فرانسوی ها، ارتفاعی در حدود 8300 متر دارد و ... بله ، خیلی از کوه نوردان ممکن است تا اینجا صعود کنند و دیگر توانائی ادامه ی مسیر را نداشته باشند اما از پروانه کاظمی بخواهید برای اثبات ادعایش فقط یک نمونه ... فقط یک نمونه از صعود تا این قله‌ی فرعی را که از سوی کوه‌نوردی جهان به عنوان صعود ماکالو پذیرفته شده باشد را به شما معرفی کند!!

هیمالیانورد ایرانی ما در ادامه اضافه می‌کند: بعد یه خط الراسی هست که منتهی به یه برج سنگی می شود و پشت اون هم یه ارتفاع دیگه‌ای که حدود 5 متر با هم اختلاف دارند...  

 

ادامه‌ی مسیر بعد از قله‌ی فرعی اول به پای برج سنگی می‌رسد: ارتفاع 8400 متر ... هنوز 70 متر تا قله اصلی و در حدود یک ساعت و نیم دیگر از برنامه باقی مانده است. اینجا (پای برج سنگی) همان نقطه‌ای است که رضا زارعی در جریان صعود تیم فدراسیون به تنهایی بدان رسید و عکس یادبود خود را گرفت (دیگر اعضای تیم حتی بدین نقطه هم نرسیدند!!) ... 

 

 و اینجا (پای برج سنگی) همان نقطه‌ای است که پروانه کاظمی نیز در جریان برنامه‌ی اخیر خود با پرچم و نشان‌های یادبود عکس گرفته و به تازه‌گی در سایت شخصی او منتشر شده است: 

 

 

بله ... می توان در ارتفاع 8400 متری ماکالو در حالی که هنوز 70 متر ارتفاع و نزدیک به یک ساعت و نیم دیگر تا قله اصلی مانده است عکس‌های یادبود را گرفت و بعد در تلویزیون و برای افکار عمومی 70 متر را به 5 متر تقلیل داد !! و  دست به تئوری‌پردازی زد که : فقط توی ایران است که به نبشی قله چسبیده‌اند!!

در رفتار پروانه کاظمی ، متاسفانه با گونه‌ای رندی و فرصت‌طلبی نیز مواجه شدیم. تناقضی آشکار ... او از یک سو می‌خواهد وانمود کند و  افکار عمومی را قانع کند که صعود تا این برج سنگی مترادف صعود قله‌ی ماکالو است و در سخنانش با توصیف قله‌ی اصلی به عنوان ارتفاع دیگه‌ای  با اختلاف 5 متر سعی در کم اهمیت جلوه دادن آن می‌کند و از سوی دیگر ... با نفی و رد صعود رضا زارعی و دو ایرانی دیگر تا برج سنگی ... در مصاحبه با ایرنا خود را بعد از عظیم قیچی‌ساز دومین ایرانی صعود کننده‌ی ماکالو می‌نامد!!

عجبا !! ... خانم کاظمی چطور شد؟! ... اینها که حساسیت‌های ایرانی‌های چسبیده به نبشی قله بود!! ... چطور شد که برای دومین نامیدن خود همه را به یک باره فراموش کردید؟!


 در تلاش برای عبور از برج سنگی ... ارتفاع 8450 متر ... از پای برج سنگی 50 متر دیگر بالا آمده اند ... هنوز به لحاظ ارتفاع 20 متر ( پروانه کاظمی در تلویزیون می‌گوید 5 متر!! ) و به لحاظ فاصله‌ی زمانی در حدود چهل دقیقه دیگر تا قله اصلی مانده است ...

 

 و سرانجام بر فراز قله‌ی اصلی ماکالو ... ارتفاع 8470 متر ... پایان صعود!

 

این ویدئو را هم ببینید ... که اتفاقا مربوط به صعودی در 2016 است ... و ببینید که چگونه و تا چه میزان تلاش برای رسیدن به قله اصلی و نقطه‌ی پایانی برنامه در کوه‌نوردی امروز جهان اهمیت دارد:

https://vimeo.com/168028256

 

_ تداوم صعود تا آخرین مرحله و "صعود قله‌ی اصلی" و همچنین "اثبات صعود" در حال حاضر یکی از بحث‌های کاملا جدی در کوه‌نوردی روز جهان است و درخواست ارائه‌ی اسناد و مدارکی مستند و موجه و قانع‌کننده برای " اثبات صعود " گونه‌ای حق طبیعی و شناخته شده برای افکار عمومی تلقی می‌گردد.

 

 

 پی‌نوشت:

_  ادعا نمی‌کنیم پروانه کاظمی در برنامه‌ی اخیر خود به قله‌ی اصلی ماکالو صعود نکرده است . در سایت شخصی او و در قسمت گالری عکس‌های ماکالو 2016 ، تصاویری که مسیر بعد از برج سنگی و خط الراس منتهی به قله اصلی را نشان می‌دهد نیز وجود دارد ...

اما روشن است که برای اثبات صعود هنوز کافی نیست . هیچ یک از عکس‌های منتشر شده در سایت او توضیح و شرح جزییات ندارد. چرا؟! ... آنها در روز آخر صعود ، 4 نفر بوده اند. چرا پروانه کاظمی نمی‌خواهد در باره مکان‌ها ، ارتفاع و کسانی که در عکس‌ها دیده می‌شوند اطلاعاتی _ حتی ناچیز _ به بیننده ارائه دهد؟ ... آیا این عدم تمایل به ارائه‌ی اطلاعات را باید در جهت عدم صعود قله اصلی تفسیر کرد؟ آیا صعود پروانه کاظمی حداکثر تا بالای برج سنگی بوده است(عکس بالا) ؟  

 برای کسی که به صراحت به رد و نفی صعودهای دیگران می‌پردازد و در مصاحبه با خبرگزاری رسمی کشور خود را دومین ایرانی صعودکننده به ماکالو می‌نامد، روشن‌گری و اثبات صعود یک ضرورت انکارناپذیر است . احترام به افکارعمومی است!

 

 

_ در خبرهای مربوط به آخرین روز صعود پروانه کاظمی به نام 4 نفر اشاره شده است:

Earlier, four climbers Parvaneh Kazemi, one Sherpa, Nives Meroi and Romano Benet summited Makalu on May 12th,

در عکس‌های پیش از برج سنگی منتشر شده در سایت پروانه کاظمی ، آنها را می‌توان دید و حضورشان مشهود است اما در عکس‌های سایت Nives Meroi و مربوط به خط الراس آخر منتهی به قله ، اثری از پروانه کاظمی و شرپایش دیده نمی‌شود!!

http://www.nivesmeroi.it/makalu_2016_36.html?frm_data1=7&frm_data1_type=large#

این است صعود ماکالو! ... ازسایت Nives Meroi

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٥۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩٥
    پيام ها    +