جشنواره صعودهای برتر و کج سلیقه گی در عملکرد هیئت داوران

_ عملکرد ضعیف هیئت داوران به ریاست‌(!) حسن نجاریان و آنچه از نهایت کج سلیقه‌گی در انتخاب و اعلام نامزدهای صعودهای برتر در بخش پیمایش به نمایش گذاشتند ، موجی از انتقاد و اعتراض را برانگیخته است.

 

_ نادیده گرفتن و حذف و به عبارتی قلع و قمع تمامی برنامه‌های کوه‌نوردی و خط‌ الراسی زمستانی خوب و ارزشمندی که در سال گذشته  اجرا شد، عادلانه و منصفانه نبود. حضور حداقل یک برنامه کوه‌نوردی در لیست نامزدها می‌توانست بیانگر نگاه بی‌طرفانه و حرفه‌ای هیئت داوران به موضوع کارشان باشد.  "‌نهایت کج سلیقه‌گی" در عملکرد ، بهترین توصیفی است که می‌توانیم در باره هیئت داوران سومین دوره داشته باشیم.

 

_ انتخاب و اعلام برنامه  دره یخار (‌تیم زنجان) که در دوره‌ی قبل جشنواره نیز با همین عنوان برنامه حضور داشت ... نهایت کج سلیقه‌گی در عملکرد هیئت داوران بود . به نظرم دوستان برای انتقاد و اعتراض‌های خود به انتخاب مجدد این برنامه حق دارند و هیئت داوران قطعا وظیفه دارد پاسخ شفاف و قانع کننده‌ای برای حضور مجدد تیم زنجان ارائه کند. این انتخاب اگر آشکارا تبعیض نیست پس چیست؟!

 

_ انتخاب برنامه‌ای که در باره‌ی آن کوچک‌ترین منبع اطلاعاتی و خبری _ در هیچ کجا _ وجود ندارد ، می‌تواند نمایش  گونه‌ای دیگر از کج سلیقه‌گی در عملکرد هیئت داوران باشد. منظورمان برنامه صعود زمستانی یک روزه یخچال سبلان به سرپرستی اسماعیل عباسیان (عجب شیر) است. جالب اینجاست که هیئت کوه‌نوردی آذربایجان شرقی نیز اطلاعاتی در باره این برنامه ندارد و سایت رسمی هیئت فاقد هرگونه خبر و اطلاع رسانی در باره این برنامه می‌باشد.

 

 _ صحبت‌ها و اظهارنظرهای دوستان در شبکه‌های فضای مجازی در باره تحریم جشنواره صعودهای برتر را می‌توان طبیعی دانست و آن را روشی معمول در راستای بیان اعتراض به عملکرد غیرعادلانه و نه چندان بی‌طرفانه  هیئت داوران ، اما ... به نظرم عملکرد داوران این دوره را نباید به کلیت این مجموعه تعمیم داد. جشنواره صعودهای برتر از جمله کارهای خوب و ارزشمندی است که در فدراسیون رضا زارعی حیات خود را آغاز کرده است و چندان منطقی نیست که عملکرد داوران این دوره بخواهد موجب بدگمانی، دل‌سردی و بی‌انگیزه‌گی دوستان کوه‌نورد نسبت به کلیت این جریان رو به رشد و تاثیرگذار در کوه‌نوردی ایران باشد.

 


 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٠۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٤ تیر ۱۳٩٥
    پيام ها    +