در باره مشکل کوه نوردان برای ورود به سرزمین تبت

رییس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی درباره مشکل ورزشکاران برخی کشورها برای ورود به به خاک تبت توضیحاتی ارائه کرد

 

کشور چین از بعد از المپیک پکن ورود ۴۰ کشور را به خاک تبت ممنوع اعلام کرد چون منطقه تبت یک منطقه جدایی‌ طلب نسبت به کشور چین است و مسائل سیاسی این منطقه سبب شده که در مواجهه با بعضی از کشورها، حساس عمل کنند.

او این ممنوعیت را برای کشورهایی که روابط خوبی با هندوستان دارند، پررنگ‌تر دانست و افزود: کشور چین با برخی از کشورها که روابط خوبی با هندوستان دارند حساس‌تر رفتار می‌کند و اگر قرار باشد اتباع آن کشورها وارد خاک تبت شوند باید از چند ماه قبل استعلامات لازم را از طریق دولت چین دریافت کنند. البته ورزشکاران از طریق نپال باید اقدام کنند و نپال هم ورزشکاران را به طور مستقیم به سمت تبت می‌برد و اگر قبل از این مراحل هیچ استعلامی صورت نگرفته باشد، معمولا به سختی اجازه ورود به خاک تبت داده می‌شود.

رییس فدراسیون کوه نوردی ورود کوه نوردان در سال گذشته را با رایزنی‌های دولت ایران هموار دانست و ادامه داد: سال گذشته با رایزنی‌هایی که دولت ایران نسبت به اتباع ایرانی برای ورود به خاک تبت انجام داده بود، ورزشکاران ایرانی بدون مانع و مشکلی به آنجا سفر کردند ولی این مسائل همیشه برقرار نخواهد بود. دولت چین در بهار گذشته نیز با ورود خیلی از ورزشکاران خارجی ممانعت کرد و بعد از یک ماه رایزنی ورزشکاران خارجی اجازه ورود به خاک تبت را پیدا کردند.

زارعی خاطرنشان کرد: احتمالا مشکل کوه نورد ایرانی نیز در این خصوص بوده است. یعنی بحث مسائل سیاسی که دولت چین نسبت به منطقه خودمختار تبت دارد، سبب می‌شود که اگر در آن منطقه مسائل سیاسی و یا آشوب‌های سیاسی وجود داشته باشد، جلوی اتباع خارجی را بگیرند.

او با بیان اینکه معدود ورزشکارانی می‌توانند ویزای تبت را بگیرند اضافه کرد: از سال ۲۰۰۸ این مشکل وجود داشته و ورزشکاران معدودی توانسته‌اند ویزای تبت را دریافت کنند و عمده کسانی که به این کشور سفر می‌کنند از طریق قرارداد با شرکت‌های چینی اقدام کرده و به آنجا سفر می‌کنند. اگر قرارداد ورزشکاران ما با شرکت‌های چینی باشد، مشکلی پیش نخواهد آمد. از آن جهت که این شرکت‌ها قبل از ورود به منطقه تبت کلیه استعلام‌ها را انجام می‌دهند و بهترین حالت برای ورزشکاران ما مذاکره با شرکت‌های چینی است. البته مشکلاتی نیز در این راه وجود دارد. هزینه قرارداد با شرکت‌های کشور چین بالاتر است. همچنین خدماتی که به ورزشکاران ارائه می‌دهند پایین‌تر است.

 

 خبرگزاری پارس

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٤ مهر ۱۳٩٥
    پيام ها    +