تلاش دختران افغان برای فتح قله ی شاه فولادی

هفده تن از دختران کوه نورد افغان هزاران متر از "کوه بابا" بالا رفتند اما به دلیل سردی هوا و نبود وسایل کافی نتوانستند تا به بلندترین نقطه آن موسوم به "شاه فولادی" صعود کنند.

 

شاه فولادی در ارتفاعات کوه بابا در ولایت بامیان واقع است و حدود پنج هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد.اما این دختران می‌گویند که علیرغم ناکام ماندن تلاششان برای فتح بلندترین قله آن، این تلاش آنان سفری بود که دست‌کم برای چند روزی بدور از دغدغه‌های نا‌‌امنی و مشکلات جاری کشور‌شان از آن لذت بردند و بر تجارب خود افزودند.

این کوه نوردان  دختر افغان از ولایت‌های بامیان، غزنی، وردک، ننگرهار، کنر، پروان، کابل و دایکندی راهی این سفر شدند. فرشته ابراهیمی، مسئول برنامه‌های کوه نوردی و عضو تیم ملی کوه نوردی افغانستان که در این سفر حضور داشت از چشم دیدش گفت:

 "اصلا نمی توانم احساسم را بیان کنم. روز‌های خوش و خوبی بود. شما فکر کنید یک گروه دختر بدون حضور خانواده در شرایط کنونی روزها در کوه‌ها پیاده‌روی می‌کنند و برای هدفی که پیشرو دارند با باد و سنگ و سردی هوا مبارزه می‌کنند و گام به جلو می گذارند."


خانم ابراهیمی، با اشاره به هیجان در سفرشان می‌گوید:" با مناطق زیبایی روبرو شدیم. چنان بالا رفتیم که حتی تصور‌ش برایم سخت بود. سفرما هشت روز بود. اما سه روز پیهم پیاده رفتیم و تمام تلاش ما این بود تا شاه فولادی را فتح کنیم،اما متاسفانه از یک سو هوا سرد بود و از سویی هم امکانات ما کافی نبود، نتوانستیم به بالای قله برسیم. حدود ۴۴۰۰ متر از قله پنج هزار متری کوه بابا را رفتیم اما به شاه فولادی نرسیدیم."

 

خانم ابراهیمی می‌گوید این سفر به منظور همدلی، دوستی، رشد ورزش کوه نوردی، و تمرین مهارت‌های کوه نوردی از سوی یک نهاد خارجی و به حمایت اداره محلی بامیان و اداره ورزش کوه نوردی انجام شد.

آی‌ نور حسن، دختر کوه نوردی که از ولایت ننگرهار به بامیان رفته بود می‌گوید خاطرات به یاد ماندنی از این سفر دارد. او گفت تفاوت این سفر با سفر‌های قبلی به ویژه که پنجشیر رفته بودند این بود که در کوه نوردی  پنجشیر سربازان امنیتی آنها را همراهی می‌کرد اما در سفر کوه بابا آنها، هفده دختر با دو استاد مرد تنها بودند و هیچ ترسی از مسائل امنیتی وجود نداشت.

در ولایت‌های نورستان و ننگرهار در شرق، بدخشان در شمال شرق، ولایات مرکزی غزنی، میدان وردک، بامیان و کابل نیز کوه نوردی علاقه‌مندان خود را دارد.

اما به رغم آنکه افغانستان یک کشور کوهستانی است و زندگی بیشترین ساکنان این سرزمین با کوه‌ها گره خورده، اما کوه نوردی  هنوز هم در میان مردم جا باز نکرده، به‌ویژه برای دختران تجربه نو و کار بسا دشوار پنداشته می‌شود.

 

 گزارشی از BBC

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٤ مهر ۱۳٩٥
    پيام ها    +