پیشنهاد فیلم کوه نوردی: MERU

 

 «مرو» مستندی است که برنده جایزه منتخب تماشاگران ساندنس شد . «مرو» دو تلاش جداگانه را که در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ برای رسیدن به قله «مون مرو» (Mount Meru) در هیمالیا صورت گرفته، روایت کرده است.

آنچه فیلم «مرو» را از فیلم «اورست» متمایز می‌کند این است که از زاویه دید اول شخص ساخته شده و با همکاری و کارگردانی یکی از سه کوه نوری که این تجربه را انجام داده، یعنی جیمی چین انجام شده است.

الیزابت چای واسارلی دیگر کارگردان این فیلم در این باره می‌گوید: فکر می‌کنم دستاورد فیلم سازی این فیلم این‌ است که در کوهستان ساخته شده و پیش از این هرگز چنین چیزی دیده نشده است. واسارلی در سال ۲۰۱۲ با جیمی چین آشنا شد و در نهایت این دو با هم ازدواج کردند. او می‌گوید: فیلم‌های هیجان انگیز زیادی از تجربه کوه نوری دیده‌ایم، اما همه آنها بازآفرینی تجربه واقعی هستند اما دوربینی که در فیلم «مرو» فیلمبرداری می‌کند، از یک تجربه واقعی ورزشی مشغول فیلمبرداری بوده است.

به گفته چین که عکاسی قابل است و عکس‌هایش حتی روی جلد مجله نشنال جیوگرافیک جای گرفته و یکی از معدود افرادی است که از اورست با اسکی پایین آمده، او ابتدا از نسل اول هندی‌کم‌ها برای ثبت این تجربه استفاده کرده است و در تجربه‌های بعدی- در فاصله ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱- از دوربین رفلکس دیجیتال تک لنزی بهره گرفته است.

 

 او می‌گوید ما سعی کردیم هر چه می‌توانیم فیلم بگیریم، اما در عمل نتوانستیم از همه چیز فیلم بگیریم چون باید به خیلی چیزهای دیگر برای بالا رفتن تا آن ارتفاع (ارتفاع ۲۲ هزار پایی در مقایسه با ارتفاع ۲۹ هزار پایی اورست) فکر می‌کردیم.

دیگر کوه نوردان همراه جیمی چین از مشهورترین چهره‌های جهان بودند که کنراد آنکر کاپیتان تیم صعودکننده از جبهه شمالی که جسد جرج مالوری را در سال ۱۹۹۹در اورست پیدا کردند و رنان اوتارک کوه نوری بی ترس که برای ویدیوهایش از نقاط دست نیافتنی جهان شهرت دارد، بودند.

فیلم ۹۰ دقیقه‌ای «مرو» از سایت ای‌ام‌دیبی امتیاز ۸.۵ از ۱۰ و از سایت راتن تومیتوز امتیاز ۱۰۰ را دریافت کرده است.

خبرگزاری مهر

 

 

پی نوشت:

MERU فیلمی جذاب و خوش ساخت است و تماشای آن برای دوستان کوه نورد بسیار هیجان انگیز خواهد بود . تماشای جمعی MERU برنامه ی "کافه فیلم" کلاغ ها در ماه مهر است. چشمک 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٦ مهر ۱۳٩٥
    پيام ها    +