کلاغ ها


+ ادموند هیلاری ، اولین فاتح قله اورست درگذشت

 

 

 

 

 

 

سِر ادموند هیلاری ، کوه نورد اهل زلاندنو  و نخستين فاتح اورست ٬ در سن 88 سالگی درگذشت . هلن کلارک، نخست وزیر زلاندنو، این کاشف را چهره ای حماسی توصیف کرد و گفت همه مردم این کشور عمیقا از مرگ او متاثر هستند.بنابه گزارش ها وضع سلامتی سِر ادموند از ماه آوریل رو به وخامت بود، یعنی از زمانی که هنگام بازدید از نپال زمین خورد.

 

 

 

 

 

 

وی اولین کسی بود که در 29 مه 1953 همراه با تنزینگ نورگی، راهنمای نپالی، به قله 8848 متری اورست صعود کرد. او از آن زمان به بعد زندگی اش را وقف کمک به راهنماهای (شرپا) ناحیه کومبوی نپال کرد. وی در سال 2003 شهروند افتخاری نپال شد. نخست وزیر زلاندنو هنگام اعلام این خبر در روز جمعه ادموند را چهره ای حماسی خواند "که نه فقط اورست را فتح کرد بلکه تمام زندگی اش با عزم، تواضع و کرامت گذشت. این ماجراجو، این مرد خَیِر و این کوهنورد افسانه ای معروف ترین زلاندنویی است که تاکنون زیسته است. او متعلق به همه ما بود . از ظاهر نخراشیده اش تا کلام موجزش تا صداقت و صراحتش. همه مردم زلاندنو در سوگ خواهند نشست."

 

 

 

 

 

 

سِر ادموند در 19 ژوئیه 1919 در اوکلند به دنیا آمد و در جریان جنگ جهانی دوم خلبان نیروی هوایی بود. وی در دهه 1980 سفير زلاندنو در هند بود...

متن خبر: BBC       عکس ها : اينترنت

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢٠ ‎ب.ظ ; جمعه ٢۱ دی ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک