کلاغ ها


+ در باره ی حادثه آندرسم !

در پی وقوع سیلی عظیم در منطقه دره اندرسم٬ ۱۱ نفر از کوهنوردان قزوینی که در آن محل به سر میبردند مفقود گردیدند ...

در روز چهارشنبه ۱۹ مرداد ماه٬ دو تیم از قزوین جهت اجرای فرود فنی از آبشار دره اندرسم٬ عازم منطقه آزاد بر میگردند.
تیم اول که از گروه کوهنوردی کاسپین استان قزوین بوده حدود ساعت ۱۰ صبح و تیم دیگر از باشگاه خانواده و طبیعت حدود ساعت ۱۲ شب به سمت آزاد بر حرکت مینمایند.
با توجه به شواهد موجود اختلاف زمانی حرکت بین دو تیم از منطـــــقه آزاد بر به دره اندرسم٬ د رحدود ۵ ساعت تخمین زده شده است.
تیم اول پس از اتمام برنامه در عصر جمعه٬ آماده حرکت به سمت قزوین میگردند که ناگهان با فاصله زمانی کوتاهی پس از سوار شدن بر مینی بوس٬ سیلی بسیار عظیم و ناگهانی جاری میگردد. خوشبختانه این تیم با توجه به اینکه از مسیر رودخانه خارج شده بودند دچار حادثه ای نمیگردند.

با توجه به صحبتهای افراد حاضر در منطقه شدت سیل به حدی بوده که به روستای چهارباغ آسیب رسانده و به منازل مسکونی خساراتی وارد گردیده و حتی درختان کهنسالی که با مسیر رودخانه فاصله ی قابل ملاحظه ای داشته اند از ریشه برکنده است.

با رسیدن خبر حادثه به قزوین٬ کوهنوردانی جهت هماهنگی و اعزام به منطقه در هیئت استان آماده میگردند. در همین اثنا نیز تقاضای بالگرد و کمکهای مورد نیاز به ارگانها و سازمانهای مربوطه اعلام میگردد.
در پی اطلاع٬ از خبر یافته شدن اجساد دو نفر٬ ۴ نفر از قزوین جهت شناسایی عازم منطقه میگردند که به دلیل شدت آسیب وارده امکان شناسایی آنها نبوده است.
در همان شب٬ ۲۴ نفر از کوهنوردان قزوینی عازم منطقه میگردند.

پس از حادثه٬ نیروهای امداد٬ کوهنوردان و سپاه استان مازندران جهت کمک رسانی به حادثه دیدگان عازم منطقه می شوند.

تیم اعزامی از قزوین به همراه سایر افراد٬ از روز یکشنبه عملیات جستجو را آغاز می نماید که موفق به یافتن دو تن دیگر میگردند که یکی شناسایی میشود.

یکشنبه٬ ساعت ۲۱:۳۰ ٬ تیم ۱۲ نفره دیگری نیز به منطقه گسیل میشودند.

عملیات جستجو چندین بار به علت خرابی هوا و بارندگی متوقف میگردد و افراد حاظر در منطقه خطر٬ آن محل را مدتی ترک مینمایند. در حال حاظر که این گزارش ارسال میشود به علت بارندگی امداد رسانان از منطقه خارج شده اند تا دچار حادثه مجدد نشوند.

قرار است از فردا٬ دوشنبه٬ عملیات جستجو توسط نیروهای بیشتر و با استفاده از سگهای دست آموز و بیل مکانیکی از سر گرفته شود. با توجه به حجم و نوع سیل٬ مقدار بسیار زیادی گل و لجن به ضخامت قابل توجهی مسیر رودخانه را در بر گرفته که کار جستجو را با مشکلات زیادی همراه کرده است.

قابل ذکر است که یکی از اجساد یافته شده  در منطقه مرزن آباد  که در فاصله بسیار زیادی تا منطقه درگیری قرار دارد پیدا شده و این موضوع که سایر حادثه دیدگان نیز در فاصله های بیشتر در مسیر رودخانه شوند را محتمل ساخته این موضوع وسعت منطقه را برای جستجو بسیار زیاد میکند.

اسامی افراد تیم حادثه دیده:

منوچهر ضیائی
محمد حسین سلطانیه
سید مصطفی نبویه
محمد دادگو
علی پنجه نیا
حسن عنایت
محسن ساروخانی
محمد ساروخانی
محمود پاشایی
عباس آذرمی فر

شبکه کوهنوردان ايران  ـ  ۲۳/۵/۸۴

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٦ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک