کلاغ ها


+ تسليت ! تسليت ! تسليت !

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: حوادث

به دنبال ناپديد شدن اعضاي تيم 11 نفره كوهنوردي در دره «آندرسم» چالوس طي 4 روز گذشته، اجساد 7 تن از آنها پيدا شد.

به گزارش خبرنگار «حوادث» ايسنا تلاش مستمر بيش از 300 نيروي امدادي جمعيت هلال احمر كشور و استان مازندران، تيپ 3 لشكر 25 كربلا، نيروي مقاومت بسيج، نيروي انتظامي، پادگان شهيد اديبي، اورژانس 115 و علوم و فنون دريايي سپاه با هماهنگي فرمانداري چالوس در مسير 50 كيلومتري دره «اندرسم» چالوس تا روستاي «چهارباغ» براي يافتن ساير اعضاي اين تيم همچنان ادامه دارد.

چهار كوهنورد مفقود اين تيم كه جسد آنها يافته و شناسايي شده‌اند، شامل «حميد ساروخاني»، «محمود پاشايي»، «عباس آذرني‌فر» و «علي مرداني» هستند وهويت 3 جسد ديگر كه توسط 5 تيم از سگ‌هاي تجسس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر كشور، يك فروند بالگرد به همراه تجهيزات امدادي در 45، 20 و 7 كيلومتري محل حادثه كشف شدند ناشناخته مانده است.

چهار جسد مذكور نيز از سوي تيم‌هاي كوهنوردي استان قزوين و خانواده كوهنوردان به رغم آسيب‌ديدگي شديد ناشي از غلطيدن اجساد در محور رودخانه و برخورد آنها با سنگلاخ‌ها شناسايي شدند.

به گزارش ايسنا، وضعيت نامناسب دره «اندرسم» به دنبال بارندگي‌هاي شب گذشته و جاري شدن سيل در رودخانه جاده چالوس منجر به مسدود شدن راه ارتباطي جاده روستاي «چهارباغ» شد.

در اين ميان، وجود گل و لاي فراوان و آوردهاي رسوبي دو متري در اطراف دره مذكور موجب شد تا نيروهاي امدادي و سگ‌هاي تجسس با مشكلات فراواني براي يافتن ديگر اجساد مواجه شوند.

به گزارش ايسنا از صبح امروز يك دستگاه لودر و يك دستگاه بيل مكانيكي از سوي اداره راه و ترابري و شركت توزيع آب منطقه‌اي استان مازندران براي كمك به روند جست و جو به منطقه اعزام شدند.

در اين ميان و در مسير جست و جو كوله پشتي، طناب و برخي از وسايل كوهنوردان پيدا شد كه تلاش براي يافتن مابقي اين افراد كه بنا به گفته بسياري از مسوولان به احتمال زياد به دليل پرت شدن از مناطق مرتفع كوه به دنبال بارندگي و رگبارهاي شديد بعد از ظهر جمعه گذشته نتوانستند زنده بمانند همچنان ادامه دارد.

به گزارش ايسنا، اقدام فرود اين تيم 11 نفره كوهنوردي از باشگاه خانواده و طبيعت كوهنوردي استان قزوين جهت فرود به دره «اندرسم» جاده چالوس ، كيلومتر 45 جاده «انگوران» در حالي صورت گرفت كه پيش از آن سازمان هواشناسي و ستاد حوادث غير مترقبه استان مازندران به افراد و مسافران مبني بر عدم تردد در جاده چالوس به دليل احتمال ريزش سنگ و عدم استقرار در مسير رودخانه‌ها به دليل طغيان آنها هشدارهاي لازم را داده بودند، اين در حاليست كه افراد بومي و اهالي روستاي «چهار باغ» كه متوجه تصميم اين كوهنوردان شده بودند چندين بار وضعيت جوي و شرايط سخت دره «اندرسم» را متذكر شده و قصد جلوگيري از عملي شدن تصميم آنها را داشتند اما تلاش آنها بي‌نتيجه ماند و اين تيم كوهنوردي بي‌توجه به كليه هشدارها و حتي بدون گرفتن نقشه دقيق مسير، به دره رفتند و پس از بارش شديد باران به اعماق آن سقوط كردند.

اجساد متلاشي و آسيب ديده 4 تن از اين افراد كه به سختي قابل شناسايي بود يكي پس از ديگري در اعماق دره و به صورت پراكنده در داخل و ميان ميزان قابل توجهي گل و لاي يافت شد.

گويي اين وزرشكاران كه به نوعي در كار خود حرفه‌اي نيز بودند هر كدام همانند قاصدكي با وزش باد به سمتي پر كشيدند.

به گزارش ايسنا دره «اندر سم» به گفته اهالي قديمي روستاي «چهارباغ» دره مال‌رويي است كه به دليل تردد فراوان چهارپايان به اين نام خوانده مي‌شود.اين منطقه يكي از مناطق صعب‌العبوري است كه بوميان جرات رفتن به آن را ندارند چرا كه در صورت وقوع حادثه احتمال مرگ افراد به دليل كوهستاني بودن آن بسيار زياد است.

اين در حاليست كه امدادگران حاضر در محل حادثه نيز شب گذشته به دليل بارش شديد باران و جاري شدن سيل در مرز آسيب ديدگي قرار گرفته و سريعا به ارتفاعات پناه بردند.

گفتني است در حال حاضر امدادگران مسير جديدي را كه داراي حجم زيادي آورد رسوبي است را يافته‌اند و هم اكنون در همان مسير مشغول انجام عمليات جست و جو هستند.

همچنين دو تيم 6 نفره كوهنوردي از سوي اداره كل تربيت بدني استان مازندران به منطقه اعزام شده‌اند و اهالي روستاي «چهارباغ» به همراه خانواده ناپديد شدگان بخشي از مسير منطقه حادثه را براي يافتن ناپديدشدگان پيمودها‌ند.

گفتني است اجساد چهار تن از كوهنوردان به پزشك قانوني چالوس تحويل داده شد.

سه جسد شناسايي نشده اعضاي اين تيم نيز متعلق به يكي از اعضاي اين تيم شامل «منوچهر ضياييان»،«حسين سلطانيه»،« سيد مصطفي نبوي»، «حسن عنايت»، «محمد دادگو»، «خوش پنجه» و«ساروخاني» اعضاي ناپديد شده تيم باشگاه خانواده و طبيعت كوهنوردي استان قزوين هستند.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٥ امرداد ۱۳۸٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک