کلاغ ها


+ حادثه در جبهه ی غربی دماوند

 

 

 

 

 

 

 

.

روز جمعه ٢۵ مرداد ٨٧ جبهه ی غربی دماوند شاهد حادثه ای بسیار تلخ و دردناک بود . حادثه ای که به کشته شدن یکی از اعضای گروه کوه نوردی فتح قزوین منجر شد . جزئیات بیشتر حادثه که از سوی افراد حاضر در منطقه برای  این وبلاگ ارسال شده است :

« روز جمعه ۲۵ مرداد . جبهه ی غربی دماوند . گروه کوه نوردی بسیج مهدی شهر  صعود خود به قله را در شرایط سخت و بسیار نامناسبی _ به لحاظ تخلیه کامل انرژی و خستگی مفرط اعضای گروه _ به انجام می رساند . اعضای این گروه هنگام بازگشت و در مسیر شن اسکی و به دلیل همان خستگی مفرط که به آن اشاره شد کنترل و تسلط لازم را بر حرکات خود نداشته و موجب سرازیر شدن سنگ به مسیرهای زیر دست  می شوند .  لغزش یکی از سنگ های بزرگ در اثر حرکت غیر اصولی این گروه در مسیر شن اسکی و در ارتفاع ۴٩٠٠ متر به کشته شدن _ درجای _ یکی از اعضای گروه سه نفره کوه نوردی فتح قزوین  که به دلیل خستگی صعود را ادامه نداده و در مسیر شن اسکی به استراحت مشغول بود می انجامد ... » 

 

...................

 

به نظر می رسد نمی توان هرگز پایانی را برای این گونه حوادث تلخ و تراژیک  در کوه نوردی ایران متصور شد . حوادث و اتفاقاتی که ریشه در خطاهای انسانی دارد و موجب لطماتی جدی و جبران ناپذیر بر وجهه ی عمومی این ورزش در سرزمین مان گردیده است . در کوه نوردی ایران و در طی نزدیک به هفتاد و پنج سالی که از عمر آن می گذرد ، فقدان آموزش های اولیه و مقدماتی در رابطه با اصول و بنیان های علمی و فنی  همچنان حرف اول را می زند . در باره ی این فقدان و ضعف بزرگ باید چه نهادی را مسئول دانست و او را مورد پرسش قرار داد ؟ فدراسیون و گروه ها و باشگاه های کوه نوردی ؟ که نگاه شان به ارتفاعات هشت هزار متری هیمالیا و افتخارات آن خیره مانده است ... و یا انجمن کوه نوردان ؟ که به گذراندن دوره دیواره های بلند و آموزش زبان فرانسه  می اندیشد ...

اغلب سرپرستان گروه های کوه نوردی در این سرزمین فاقد آموزش های علمی و فنی لازم در رابطه با این ورزش هستند و می توانند به راحتی ، اجرای هر برنامه را به واقعه ای تلخ و تراژیک راهبری کنند .  نکاتی که در همین چند خط گزارش حادثه ی جبهه ی غربی دماوند آمده است به روشنی گویای وضعیت عمومی عقب مانده و تاسف بار کوه نوردی ایران است : اشتباه سرپرست تیم مهدی شهر در اصرار برای صعود به هر قیمت ممکن همه ی اعضای تیم ، عدم توجه جدی این سرپرست به حرکات غیر اصولی و مخاطره آمیز اعضای گروهش در مسیر شن اسکی ، اشتباه بزرگ سرپرست تیم فتح قزوین در انتخاب مسیر شن اسکی برای صعود و باقی گذاشتن یکی از اعضا برای استراحت در این مسیر و ... براستی چه نهادی را در کوه نوردی ایران باید مورد پرسش قرار داد ؟

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٧ امرداد ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک