کلاغ ها


+  

جست وجوگر بزرگ
غار «عليصدر» درگذشت
235038.jpg
: «فريدون اسماعيل زاده» ازكوهنوردان و سنگ نوردان پيشكسوت كشور، روز گذشته دار فانى را وداع گفت.
مرحوم اسماعيل زاده نقش به سزايى در شناسايى دالانهاى غار على صدر داشت و اگرچه دهانه اين غار شگفت انگيز از قديم الايام شناخته شده بود، اما وى نخستين كسى بود كه دالانهاى متعدد و محوطه هاى وسيعى از غار على صدر را مورد شناسايى قرار داد.
اسماعيل زاده كه دوران بازنشستگى آموزگارى خود را سپرى مى كرد، در سال ۱۳۱۹ در همدان متولد شد. از اواخر دهه۳۰ و در سنين نوجوانى، كوهنوردى را در كنار «محمود اجل» كه از بنيانگذاران كوهنوردى جديد در ايران بود، آغاز كرد و به همكارى جدى با هيأت كوهنوردى همدان پرداخت. او در سال۱۳۴۲ و در حالى كه تنها ۲۳سال سن داشت، با تيوپ خودرو وارد درياچه غار على صدر شد و موفق گرديد كه به همراهى گروه كوهنوردى «متحد» دالانهاى طولانى اين غار را شناسايى كند.
علاوه بر اين اسماعيل زاده طى بيش از چهار دهه كوهنوردى و سنگ نوردى، صعودهاى متعددى را به ديواره بيستون و علم كوه به انجام رساند و خط الرأس بسيارى از كوهستانهاى ايران مانند دنا، زردكوه، اشترانكوه و البرزمركزى را طى كرد.

234963.jpg
او همچنين در ساخت پناهگاه «ميدان ميشان» در كوه الوند كه به سال۱۳۴۵ صورت پذيرفت، نقش بسزايى داشت و شاگردان زيادى را به جامعه كوهنوردان ايران عرضه كرد؛ چندان كه بسيارى از صعودكنندگان ايرانى به قله هاى خارجى و نيز تعدادى از قهرمانان سنگ نوردى ايران در زمره شاگردان وى قرار مى گيرند.
آخرين كار سترگ فريدون اسماعيل زاده تهيه گزارش و عكس از صعود به حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ قله بالاى ۳۰۰۰متر در ايران بود كه وى به رغم بيمارى و كاهش توان جسمى آن را با جديت پيگيرى كرد. اين كار از سال۷۶ تا ۸۳ به طول انجاميد و منجر به تدوين كتابى شد كه هم اينك در دست چاپ است.
بدين ترتيب از اسماعيل زاده بايد به عنوان كوهنورد، سنگ نورد، عكاس كوهستان و مؤلفى بزرگ ياد كرد. وى كه از اوايل دهه۶۰ از همدان به تهران آمده بود و در گروه كوهنوردى «آرش» عضويت داشت، در سالهاى اخير به سرطان خون مبتلا شد و نهايتاً بر اثر همين عارضه بامداد روز گذشته در بيمارستان شريعتى تهران چشم از جهان فروبست.
مراسم تشييع پيكر وى روز جمعه از برابر استاديوم شهيد شيرودى برگزار خواهد شد.
 
 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٥٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ آبان ۱۳۸٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک